Baş Ağrısı Sebepleri - Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı sebepleri ve baş ağrısının nasıl geçeceğini öğrenmek için yazımızı okuyun!

“Durup dururken başıma bir ağrı girdi.”, “Bu hafta iş yerim çok stresliydi, o nedenle başım sürekli ağrıyor.”, ”Işığa ya da sese tahammül edemiyorum, kafam kazan gibi kaynıyor.” ... Siz de belirli dönemlerde sebepli ya da sebepsiz benzer cümleler kuruyorsanız bu durum gerilim tipi baş ağrısına işaret ediyor olabilir. Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun iş temposu içinde en sık görülen Baş ağrısı sebepleri gerilim tipi baş ağrısıdır.

Baş ağrısı nedeniyle yılda 10 milyondan fazla insan doktora veya acil servise gitmektedir. Baş ağrısı yapabilen 300’den daha fazla tıbbi hastalık bilinmektedir.

Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Primer baş ağrıları: Migren, gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrısı. Baş ağrısı sebepleri nin %90’ından fazlası bu gruba girer.

Sekonder baş ağrıları: Başka bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan baş ağrıları (Enfeksiyonlar, kafa içinde yer tutan tümörler, damarı ilgilendiren hastalıklar)

Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın baş ağrısı türüdür.

Gerilim tipi baş ağrısı (GBA), erkeklerin %69’unu ve bayanların %88’ini hayatlarının herhangi bir döneminde etkiler. Herhangi bir yaşta görülebilmekle birlikte en çok genç erişkin yaşlarda görülür. "Episodik" ve "Kronik" olarak adlandırılan iki gruba ayrılabilir:

Episodik ağrılar, 30 dakika-7gün süren, baskılayıcı ve sıkıştırıcı karakterde ve başın her iki yanını tutan ağrılardır. Geçirilmiş en az 10 atak olmalıdır. Ağrı, alına ve enseye yayılabilir. Yılda 180 kereden az görülür ve şiddetli ağrı değildirler. Fiziksel aktivite ile artmayan ve bulantı yapmayan ağrılardır. Işık ve sesten birine karşı hassasiyet olabilir.

Kronik gerilim tipi baş ağrılarında ise, hasta ayda en az 15 kez ve yılda en az 6 ay ağrı çeker.

Hastalık başlangıcında stres veya gerginlik olabilir. Bu faktörler kas kasılmasına veya kan akımında azalmaya neden olmazsa da, baş çevreleyen kaslarda hassasiyete neden olabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrısında depresyon, altta gizlenen bir neden olarak aranabilir.

Baş Ağrısı Sebepleri - Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Ne zaman doktora gitmeli?

Ağrısının sıklık ve şiddetinde artma olan hastalar.

50 yaşından sonra ağrısı başlayan hastalar.

Ağrının; ateş, ensede katılık, deri döküntüsü ile birlikte olduğu hastalar.

HIV enfeksiyonu veya kanser teşhis edilmiş hastalarda baş ağrısı başlamışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Acil servise başvurmanız gereken durumlar

Daha önce baş ağrısı olmayan veya şimdiye kadar yaşadığı en kötü denilebilecek kadar şiddetli ağrı çeken hastalar. Baş ağrısı patlayıcı şekilde ve çok ani gelmişse, beyin içinde veya çevresinde olabilecek kanamayı ayırt etmek gerekir.

Baş ağrısı ile birlikte görme kaybı, kol veya bacakta güç kaybı, konuşma ve anlama bozukluğu olan hastalar.

Baş ağrısından önce travma geçiren hastalar hastanelerin acil servislerine gitmelidir.

Gerilim tipi baş ağrısı teşhisi hastanın öyküsüne ve muayenenin normal olmasına göre konulur. Baş ağrısı yapacak diğer nedenler hakkında şüphe varsa, BT veya MR çekilebilir. Şüphelenilen diğer nedenlere göre laboratuvar incelemeleri de gerekli görülebilir.

Ağrı kesici kullanırken dikkat edin

Pek çok GBA olan hasta aspirin ve parasetamol gibi ilaçlarla ağrılarını geçirirler. Bu ağrı kesicilerin düzensiz kullanımı, GBA’nı episodik tipten kronik tipe geçirebilir. Basit ağrı kesiciler ile geçmeyen ağrılar için daha kuvvetli ağrı kesici ilaçlar verilebilir.

Ağrı kesicilerle kontrol edilemeyen ağrılar için antidepresan, beta bloker ve antikonvülzan ilaçlar gibi önleyici tedaviler verilebilir. Bu ilaçlar, hastalık migren de olsa faydalı olabilecektir. Genellikle yeni ve etkisi hızlı olan antidepresan ilaçlar kullanılır, bu ilaçların yan etkileri de oldukça azdır.

Antidepresan ilaçlar, etkili olup olmadıklarına karar verebilmesi için en az 1-2 ay kullanılmalıdırlar. Eğer hastada depresyon veya anksiyete bozukluğu varsa veya ilaçların aşırı kullanımı söz konusu ise, etkili tedaviyi başlamadan önce tüm ilaçlar kesilebilir.

Gerilim tipi baş ağrısına karşı alınabilecek önlemler

Yoğun iş temposundan kurtulun.

Kendinize zaman ayırın.

Bol bol yürüyüş yapın.

Kısa süreli ılık duşlar alın.

Gerginliğinizi artıracak türde kitap okumayın ve bu tarz filmler izlemeyin.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();