Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? En büyük etken stresli hayat ve uykusuzluktur. Peki baş ağrısını engellemek mümkün mü? Baş ağrısı nasıl geçer?

Temel nedeninin stres olması sebebiyle oldukça fazla kişide neredeyse her gün görülen baş ağrısının nedenleri de bir hayli fazladır. Bu sebepler kişilerin günlük yaşantısını etkileyeceği gibi, yaşam kalitesinin de düşmesine neden olacaktır. Bunun için baş ağrısı başladığı an sebebinin ne olduğunu öğrenmeli ve ağrının migrene dönüşmesine engel olunmalıdır.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

- Sıkıntı,

- Bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik aletlere uzun süre bakmak,

- Gözleri yoracak kadar uykusuz kalmak,

- Alkol almak,

- Mutsuz bir şekilde uyumak ve

- Stres, baş ağrısı belirtileri arasındaki en önemli faktördür. Stresli bir iş yaşamı da baş ağrısını tetikler ve bu durumu sürekli hale getirebilir.

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Öncelikle baş ağrısı beynin veya başın neresinde olursa olsun önemsenecek ve muhakkak uzman bir hekime başvuracak kadar ciddiye alınacak bir rahatsızlıktır. Kişilerin sadece ağrı kesici olduğunu bildiği ilaçları kullanarak baş ağrılarını geçirmeye çalışması çok yanlış bir davranıştır. Kullanılan ilacın kişinin vücudundaki duyarlılık seviyesini test yaptırmadan kimse bilemez.

Eğer baş ağrıları sıklaştıysa ve sürekli başın belli bir bölümü ağrıyorsa, bu ağrı kişiye ciddi bir alarm veriyor olabilir. Bu alarmın lezyon olarak başlayan bir tümör belirtisi olduğu da söylenebilir.

Bazı aktivitelerde baş ağrısının yaşanması da duyarlılık seviyesini az da olsa belli etmektedir. Özellikle ışığın ve çok gürültülü ortamların kişiyi rahatsız etmesi migren belirtisi olarak da görülebilir.

Ani baş ağrıları, yaşa bağlı baş ağrıları ve ilaç alındığı halde devam eden baş ağrılarını muhakkak doktor kontrolü altına almak tedavi aşaması için önemli bir detaydır. İhmal etmek veya baş ağrısını önemsememek kesinlikle yanlıştır ve hayati bir sonuç doğurabilir.

“Baş ağrısı ilaçları” olarak adlandırılan ilaçların her bünyede aynı etkiyi yaratmayacağı da herkesçe bilinmelidir.

 

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

- Eğer karanlık, sessiz ve kesinlikle ışık almayan bir odada yatmak kişinin ağrısına iyi geliyorsa, ilaç kullanmadan bu durum bir süreliğine atlatılabilir.

- Baş bölgesine yapılan masaj da baş ağrısı için rahatlatıcı etkiye sahiptir.

- Sıcak bir duş almak ya da baş bölgesine buz torbası koymak da ağrının hissedilmesini engelleyebilir.

- Yürüyüş yapmak da baş ağrısı için önemli tedavi yöntemlerinden biridir.

No more pages to load

No more pages to load