Baş ağrısı bir çok kişinin ortak rahatsızlığıdır. Çok şiddetli ya da hafif olabilir. Ağrı yoğunluğu nasıl olursa olsun,  rahatsızlığı hissedenler önemli ölçüde etkilenir. Baş ağrılarınızı sonsuza kadar çözmese de hafifletmesine destek olacak yöntem ve besinleri yazımızda bulabilirsiniz.

Baş Ağrısı İçin Ufak Egzersizler

 

Stres , baş ağrılarının başlıca sebeplerindendir. Stres nedeniyle sertleşen kaslar boyun ve baş ağrısına sebep olabilir. Oturduğunuz yerde dahi küçük omuz ve boyun haraketleri ile kaslarınızı gevşeterek önlem alabilirsiniz.

Yürüyüş

Bir sahil kenarı veya parkta yürüyüş yapmak sizi stresten uzaklaştırarak baş ağrınızı dindirecektir. Gürültülü bir yerde olmaktan kaçının.

Masaj

Baş ağrısını hafifletmede etkili olan başka bir yöntem de ağrı bölgesine yapılacak küçük masajlardır. Şakaktan alına doğru ve burun deliklerinin üzerinden göz kenarlarına doğru hafif baskı uygulayarak, cildinizi gererek yapacağınız masaj baş ağrınızı hafifletecektir.

 

Gıdalarla Baş Ağrınızı Dindirin

 

Mümkün olduğunca öğün atlamadan, sağlıklı, az yağlı gıda tercihleri  baş ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Bol su tüketerek aşağıda listeleyeceğimiz besinler ile baş ağrısı riskini en aza düşüreceksiniz.

Yoğurt

Kalsiyum seviyesi yüksek olan yoğurt tüketerek baş ağrınızı yenebilirsiniz. Şekersiz olan, mümkünse ev yapımı olanlar daha iyi sonuç verecektir

Baş Ağrısı Artık Kabusunuz Olmasın

Karpuz

Vücudun su eksikliği sebebi ile oluşan baş ağrıları için Karpuz gibi su oranı yüksek meyveler tüketebilirsiniz. Meyvelerin içindeki su, vücudun ihtiyacı olan  magnezyum gibi mineralleri barındırmaktadır.

Badem

Bademin içerisinde bulunan magnezyum damarları rahatlatmaktadır. Gün içerisnde tüketeceğiniz bir miktar badem ve bol su baş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Bitki Çayları

Papatya, Melisa çayı gibi rahatlatıcı etkisi olan çaylar baş ağrınıza iyi gelecektir. Bu çaylar hem stresinizi azaltacak hem de vücudunuza dinginlik vererek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Soda

Baş ağrısının nedenlerinden biri vücudun mineral eksikliğidir. Mineral dengesini sağlamak için bir bardak maden suyu tüketebilirsiniz.

Muz

Barındırdığı magnezyum ve potasyum ile baş ağrınızı hafifletecektir. Muz, içerdiği mineraller ile hem baş ağrınızı önler hemde yorgunluk gibi hislerde iyileşmeyi hızlandırır

Patates

Zengin Potasyum barındıran patates baş ağrınızı hafifletici görev üstlenir. Etkili sonuç için Patetesin haşlanmış olması gerekmektedir.