Balkon ve Bahçe Çiçeklerine Nasıl Bakılır?

Sizde balkon veya bahçenizi renklendirmek istemez misiniz? Eğer çiçek bakımından korkuyorsanız Balkon ve Bahçe Çiçeklerine Nasıl Bakılır? yazımız size göre.

Bahçe işleri insanı günlük hayatın stresinden uzaklaştırır, doğanın tazeliği insanın adeta ruhuna işler. Ancak herkesin bahçeli bir evi olma imkânı yoktur ve bu isteğini balkon çiçekleri ile sürdürürler. İster bahçede olsun ister balkonda çiçek bakımı ile ilgili bilinmesi gereken belli püf noktaları vardır. Siz de bitkilerinizin daha canlı ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız sizler için irdelemiş olduğumuz Balkon ve Bahçe Çiçeklerine Nasıl Bakılır? konusunu incelemenizi öneririz.

Balkon ve Bahçe Çiçeklerine Nasıl Bakılır? Püf Noktaları…

Her Çiçeğe Özel İlgi

Balkon ve Bahçe Çiçeklerine Nasıl Bakılır? sorusundan önce bilmeniz gereken ilk şey hangi çiçeğe baktığınızdır ve bu çiçeğin nelerden hoşlandığıdır. Kış ve İlkbahar mevsimlerinde çiçek açan Açelya yarı gölge yerleri sever. Suyu çok seven bu çiçeğin çiçek bakımı zor değildir. Senede iki kere gübresini değiştirmeniz yeterlidir. Üretimi için çiçekleri solduktan sonra yarı odunlaşan sürgünleri kesin. Elde ettiğiniz bu çeliği nemli kireçsiz toprağa ekerseniz yeni açelyalar elde edebilirsiniz

Hercai menekşeler, bol ışıkta çiçek bakımı yapılması gereken çiçekler arasında yer almaktadır. Ancak öğle güneşi alan yerde bırakırsanız çiçeğin ömrünü kısaltırsınız. Bol bol su verilerek bakımı yapılmalıdır. Sezonluk bir çiçek olduğu için saksı değişimine gerek yoktur. Tohumlarını yaklaşık 15 gün soğuk bir ortamda beklettikten sonra üretim için kullanabilirsiniz.

Güneş ışığını çok seven çiçeklerden biri de kalanşodur. Kış mevsiminde 5 dereceye kadar rahatlıkla dayanabilirler. Toprağı nemli kaldığı sürece oldukça mutlu ve sağlıklı bir çiçek olarak büyümeye devam eder.  Saksı değişimine gerek yoktur ancak çiçekli dönemlerinde ayda bir sıvı gübre kullanılmasında fayda vardır. Tohumla veya gövdeden elde edilen çelikle üretimleri gerçekleştirilebilir.

Lale, güneşi pek sevmeyen bir bitkidir. Aşırı sıcakta bırakıldığında çok çabuk bir şekilde bozulur. Çiçek bakım yapılırken toprağının nemli kalacak şekilde sulama yapılması yeterli olacaktır. Gelişme ve çiçek açma döneminde toprağına ayda iki kez sıvı gübre verilmelidir. Soğanları ilkbahar başında ekmek gerekir. Ekimden önce soğanlar 8-10 hafta soğuk bir yerde bekletilmelidir. Dikildikten sonra da tutulması gereken hava sıcaklığı 10 derece olmalıdır.

balkonvebahce-metin

 

Bahçe Toprağında Yetiştirilebilen Çiçekler

Bahçe toprağında bitki yetiştirmek isteyenler petunyayı tercih etmelidir. Güneş veya çok aydınlık olması bu çiçekler için yeterlidir. Soğuk bu çiçekleri iyi etkilemez ve solmalarına sebep olur. Bir yıllık bir bitkidir. Üretimini sağlamak için tohum kullanmalıdır.

Zengin karışımlı bahçe toprağında sardunya çiçeği oldukça verimli bir şekilde yetişir. Güneşli yerleri sever ancak çiçek açtığında doğrudan güneş görmemesinde fayda vardır. Çiçek açtığı dönemde boca sulanmalıdır. Üretiminde çelik yönteminden yararlanılmalıdır. Karanfil yaz ve ilkbahar aylarında çiçek verir. Çok nem isteyen bir çiçek değildir. Fazla su aldığında kökleri çürür. Gelişme evresindeyken 15 günde bir gübre verilmesinde fayda vardır. Tohumla üretimi sağlanabilir.

Ortancalar da aşırı sıcaktan hoşlanmayan bir diğer çiçek türüdür. Çiçek bakımı yapılırken ılık ve yarı aydınlık ortamlar tercih edilmelidir. Çiçek açtığı zamanlarda bolca sulanmalıdır. Kışın ise minimum düzeyde sulama yapılmalıdır. Haziran ayından itibaren dışarıda bakılması daha uygun olur.

Şimşir sürekli yeşil kalan bir bitkidir. Sert yaprakları vardır ve ıslakken yaprakları kesildiğinde keskin bir koku verir. Yarı gölge bitkisidir ve nemli bir toprakta bakılmalıdır. Kadife çiçeği güzel kokulu çiçekler arasında yer almaktadır. Ekim sonuna kadar çiçekli kalır ve güneşi oldukça sever. Toprağı her zaman nemli olmalıdır. Toprağa ekilmesi ise mart ve nisan aylarında tohumla yapılmalıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi ateş çiçeği sıcağı çok sever. Bol ışıklı ve güneşli ortamda yetiştirilmesi gerekmektedir. Kuru toprakta yetişebilir ancak güneşli zamanlarda su verilmesi ihmal edilmemelidir. Şakayık bitkisi değişik renklerde çiçekler açar. Tam ışık almayan yerlerde bakılması gerekmektedir. Toprağı her zaman nemli bırakılmalıdır.

Balkon ve Bahçe Çiçeklerine Nasıl Bakılır önerilerimiz bunlardı. Sizde boş zamanlarınızı bu önerileri deneyerek değerlendirebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load