Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Bahçelerinizi dinlenip, huzur bulduğunuz bir alana çevirmek sizin elinizde. Bahçe dekorasyonu için öneriler ve farklı tarzlar nelerdir?

Yaşadığımız yıllarda artan stres ve zorlaşan yaşam koşulları içinde kendimize ayırabildiğimiz kısa zamanı iyi değerlendirmek isteriz. Modern hayatın her geçen gün bizi doğadan daha da kopardığını düşünürsek, bahçelerimizin bizim için ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz. Doğanın küçük bir parçası olan bu mekanlarda bitkilerle uğraşırken rahatlayabilir, oluşturacağınız büyülü köşelerde dinlenebilir, hatta arkadaş çevrenize vereceğiniz küçük partilerle eğlenebilirsiniz. Ancak, tabii ki bu tür aktiviteler için bahçenizi uygun şekilde dekore etmeniz gerekir. Doğru mobilya, aksesuar seçimi ve dekorasyon önemli unsurlardır. Yazımızda bahçe dekorasyonu ile ilgili vereceğimiz ipuçları size yardımcı olacaktır.

Bahçe Dekorasyonu İçin Yaratıcı Öneriler

Öncelike iyi bir bahçe dekorasyonu için bahçenizi nasıl değerlendirmek istediğinize iyi karar vermelisiniz. Sakin bir köşede hamak kurmak, güneş ışığını iyi alan bir tarafta güneşlenmek, bitki yetiştirmek veya sessiz bir ortamda kitap okumak, seçimlerimiz arasında olabilir. Bunun için ilk yapılacak iş, bahçede ana dekorasyon tarzlarını bilmektir.

İlk etapta göze çarpan tabii ki ahşap tarza sahip bahçelerdir. Ahşap; doğal ve kolay işlenebilir bir madde olması ve sıcaklık hissi uyandırması ile ev dekorasyonunda kullanıldığı kadar bahçelerde de yaygın olarak kullanılır. Yapılacak mobilya ve aksesuar seçimlerinde ahşap oturma grupları, oyma isçiliğiyle şekillendirilmiş masa, sandalye ve sehpalar göz önünde bulundurulabilir.

Bahçe dekorasyonu

Ahşap, nem ile fazla dost olmadığından, dekorasyon aşamasında rüzgar ve yağmurdan en az etkilenecek köşelerde kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan ağaç cinsini iyi bilmek ve dayanıklılığını göz önünde bulundurmak da gerekir. Ahşap, ateşten kolay etkilendiği için barbekü yapılan ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Hasır ve bambu aksesuarlar, ahşap dekorasyon için en uygun seçimlerdir. Akdeniz özelliği taşımalarından dolayı mekana rahat ve huzurlu bir hava katan hasır ve bambu, kolay şekillenebildikleri için de tercih edilirler.

Taş mimariye sahip bahçeler, eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Doğal taş, bahçenin doğal dokusunda eriyip gidebilecek bir malzeme olduğu için ayrıca kullanışlıdır. Taş tasarımlar antik çağlara çağrışım yapan mobilyalarla rahatça kullanılabilecegi gibi, sade ahşap yapılandırmalarda da kullanılabilirler.

Mermer Bahçelerde de Ön Planda

Mermer yapılar ve yer malzemeleri günümüzde hala popüler olsa da maliyeti açısından yerini iyi dizayn edilmiş ve kaliteli beton gruplara bırakmıştır. Tabii ki her iki malzeme de iyi bir oturma grubu ve doğru aksesuarlarla mükemmel uyum gösterecektir. Taş mimari ayrıca, taşın suyla gösterdiği uyum açısından havuzlu bahçelerde kullanılır. Taş, sudan çok kolay etkilenmediği gibi, suya zemin olmasıyla öne çıkmaktadır.

Plastik malzeme de bahçe dekorasyonunda kullanımı hızla artan malzemeler arasında yer almaktadır. Kaliteli üretilen plastik mobilyalar bahçe dekorasyonunda iyi birer tamamlayıcıdır. Sık minderlerle süslenmiş oturma grupları ve masalar göze çarpan plastik tasarımlar arasında yer almaktadir. Ham maddesinin ucuz ve işçiliğinin kolay olmasından dolayı, diğerlerine göre daha ucuz fiyatlarla bulunabilir. Ancak güneş ışığından olumsuz etkilenmesinden dolayı plastiğin kullanımı zorlaşabilmektedir. Yine de plastik malzeme ve kaplamalarını günümüz bahçelerinde yoğun bir şekilde görmek mümkündür.

Bahçe dekorasyonu

Metal ağırlıklı gruplara sahip bahçeler , genelde metal üstü ahşap şekillerde gördüğümüz ve kısaca bank adı verilen oturma gruplarıyla bilinirler. Metal, hem sağlam olduğu için hem de her çeşit yapı malzemesiyle uyum gösterdiğinden bahçe dekorasyonu malzemesi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle dökme demir ve ahşap kaplamalar iyi bir ikili oluştururlar.

Bahçe salıncakları, sandalyeler, masalar ve özellikle ısı ve ışıkla ilgili aksesuarlarda metal içeren öğeler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak metal; nemli ortamda korozyona uğramasından dolayı, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir malzemedir, şekillendirme sürecinde yüksek ısı ve iyi işçilik gerektirir. Fakat tüm bu olumsuzluklara karşın, günümüzde iyi işçiliğe ve kaliteli boya dokusuna sahip metal aksesuar ve gruplar, bahçelerimizin köşelerinde sıkça yer almaktadır.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();