Bahar Yorgunluğu Nasıl Giderilir ?

Bahar Yorgunluğu Nasıl Giderilir? Bahar Yorgunluğu İçin Çözüm Yolları, Bahar Yorgunluğunun Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Hemen hemen her insanın şikâyetçi olduğu bir konu olan "bahar yorgunluğu", gerçekten insanları psikolojik ve fiziksel anlamda yıpratan bir süreçtir. Bu yorgunluk beyninizin yoğunluğundan ve bütün kış olmanın verdiği ağırlıkla vücudunuzun yorgunluğundan kaynaklanır. Daha geniş kapsamlı belirtmek gerekirse, bütün bir kış çalıştınız ve belki kendinize çok az vakit ayırabildiniz. Bu durumdan zaten mutsuzsunuz, bir de üstüne bahar aylarının gelmesiyle iyice sarsıldınız. Hala kendinize vakit ayıramıyorsunuz ve havaların ısınmış olmasına karşın hala çalışmak zorunda kalıyorsunuz. İşte bu durumda bahar yorgunluğu kendini gösteriyor ve size hiçbir şeyden zevk almamanız için baskı yapıyor. Örneğin, kitap okumanızı engellemeye çalışıyor, dışarı çıkmamanız için size gereksiz bir mutsuzluk veriyor. İşte bu durumların tümüyle ortadan kalkması için biraz daha zamana ihtiyacınız olacak. Çünkü bahar ayları geçiş ayları olduğu için vücudunuzun da bu geçişe hazırlanması gerekiyor.

Bahar Yorgunluğu İçin Çözüm Yolları

Bahar yorgunluğu kendi kendine düzelebilen bir süreç olduğu gibi, bazen de dışarıdan müdahale gerektirebilir. Örneğin, kendinize bakım yapmanız, saçlarınızı kestirmeniz ya da boyatmanız, alışverişe çıkmanız, sahilde yürümeniz gibi pozitif etkileşimlerde bulunmanız bahar yorgunluğunu kısa sürede atmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar yaparken de mecburiyetten değil, gerçekten yaz aylarının gelişini kutlamak amacıyla yapmalısınız. Çünkü bütün bir kış çalışmış olmanın en iyi yanı, yaz tatiline gitmeniz için çok az vakit kalmasıdır. Yazın gitmek istediğiniz yerler için haritalar oluşturmanız, notlar almanız hatta rezervasyon yapıp parasını önceden ödemeniz sizlere çok iyi gelecek bazı anekdotlardır.

Eğer bahar yorgunluğunuz sizi tamamen ele geçirmişse de yapabileceğiniz bazı şeyler olduğunu unutmayın. Kesinlikle dışarı çıkmaya çalışın. Eve kapanmak ya da sadece iş- ev, okul- ev arasında gitmek gelmek yeterli olmayacaktır. Bunlar bahar yorgunluğunu tetikleyecek hatta koca bir yazın da mahvolmasına neden olacak durumlardır. Komplekslerin oluşma devirleri tam olarak kişilerin kendilerine yenildiği an başlayacaktır, unutulmamalıdır.

Bahar yorgunluğu nedeni ile psikolojik tedavi gören kişi sayısı da hayli fazladır. Bu nedenle bu durum hafife alınmamalı ve atlanmamalıdır. Kişi kendi yöntemleri ile bu yorgunluktan kurtulabiliyorsa sorun yoktur. Fakat uzun bir süredir devam eden bir yorgunluk süregeliyorsa tedavi görmeye başlamak şarttır.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Giderilir?

Bu süreçte bitki çayları içmek, kitap okumak, yürüyüşe çıkmak, nefes egzersizlerine başlamak, spor yapmak ve gülümsemek çok iyi gelecektir. Mutlaka bir hobi edinmeli ve kafanızı dağıtacak aktiviteler yapmanız gerektiğini de unutmayın. Her zaman geçici bir problem olan ve herkesin başına gelen bahar yorgunluğu için pozitif düşüncelere sahip olmakta çok önemlidir. Çünkü bütün bir kış, karanlık havalarda uyandınız, soğuk havalarda yatağınızdan çıkmak zorunda kaldınız. Artık bahar ayları geliyor ve havalar ısınıyor. Ayrıca havalarda çok daha erken aydınlandığı için uykunuzu almış hissediyorsunuz. Yani, bahardan korkmak yerine yorgunluğunuzu atmak için kendinize bir fırsat tanımalısınız. Yapabileceğiniz en iyi yorgunluktan kurtulma taktiği ise gülümsemek olacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();