Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar? Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalıklara karşı direncimizin yükselmesini sağlar. Bağışıklık sistemimiz ne kadar kuvvetli olursa hastalıklara yakalanma riskimiz de o kadar az olur. Kanser de dâhil olmak üzere tüm hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkar. Kronik rahatsızlıkların ortaya çıkışı da bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlara denk gelir. Sağlıklı bir beden için bağışıklık sistemini mutlaka güçlendirmek gerekir. Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Bağışıklık sistemi düştüğü zaman vücut enfeksiyonlara yakalanmaya yatkın olur. Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar da bağışıklık sistemini daha da zayıflatır. Bu durum adeta bir kısır döngüdür. Bağışıklık sistemi zayıflamasının en yaygın sebebi ise yetersiz beslenmedir. Beslenmede şekerli ve hazır gıdalara yer verilmesi, alkol kullanımı ve obezite bağışıklık sisteminin düşüşüne neden olur. Yeterince su içmemek, taze sebze ve meyvelere beslenmede yer vermemek, hareketsiz bir yaşam biçimine sahip olmak ve yeterince vitamin almamak da bağışıklık sistemini zayıflatan etkenlerin arasındadır. Bu noktada akıllara bağışıklık sistemi nasıl güçlendirir sorusu gelir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusunun yanıtı genel olarak beslenme ile alakalıdır. Bunun için öncelikle yenilen gıdalardan maksimum verim alınması gerekir. Örneğin meyvelerin kabuklarının soyulmaması gerekir. Çünkü meyvelerdeki vitamin ve mineraller dış yapraklarda bulunur.

Bağışıklık Sistemi

İç kısımlara doğru ilerledikçe vitamin ve mineral oranı azalır. Sebze pişirirken de az pişirilmesi ve pişirme esnasında tencere kapağının kapalı tutulması gerekir. Eğer çiğ yenilebilecek sebzelerse, pişirmeden yemek ilk tercih olmalıdır.

Vitaminler, Mineraller ve Probiyotiklerin Önemi

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusunun bir diğer yanıtı ise yeterince vitamin ve antioksidan almaktır. Bunun için özellikle çiğ sebze ve meyvelere beslenme diyeti içerisinde yer vermek gerekir. Brokoli, karnabahar gibi sebzelerin kış ayları boyunca bol bol tüketilmesi beslenmemize yüksek miktarda vitamin katmamızı sağlar. Nar da aynı şekilde kış aylarının antioksidan bakımından en zengin meyvesidir.

Bağışıklık Sistemi

Probiyotiklerin tüketimi de bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusunun bir diğer yanıtıdır. Özellikle yoğurt ve kefir probiyotik bakımından son derece zengindir. Probiyotikler hem sindirim sistemimizi düzenler hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Daha sağlıklı probiyotik alımı için günlük sütleri probiyotik yoğurtlarla mayalayarak ev yoğurdu yapabilirsiniz. Ayrıca günde 1 bardak kefir içmeye de özen göstermelisiniz.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusunun en önemli cevaplarından biri de bol su tüketmektir. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur ve vücutta gerçekleşmesi gereken pek çok reaksiyon için su gereklidir. Günde 2-2.5 litre aralığında su içmek bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.