Bacak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bacaklarınızın bakımı, cilt bakımından ve genel vücut bakımdan ayrı düşünülmemelidir. Peki ama bacak bakımı nasıl yapılır, nelere öncelik vermek gerekir?

Bacaklarınızın bakımı, cilt bakımından ve genel vücut bakımdan ayrı düşünülmemelidir. Peki ama daha güzel bacaklara sahip olmak için neler yapılmalı, bacak bakımı nasıl yapılmalı?

Bacak Bakımı ve Kadınların korkulu riyası varis;

Sağlıklı ve estetik görünümlü güzel bacaklar için öncelikle estetiği bozan; varis, selülit ve leke gibi oluşumlardan kurtulmak gerekiyor. Varis, estetik kaygılardan dolayı genellikle kadınların korkulu rüyası olsa da; aslında sık karşılaşılan bir sağlık problemidir.

Kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerir. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç, bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek, geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Bununla birlikte bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişleyip uzayarak, büklümlü ve yeşil-mavi renkli hale gelerek varisleri oluştururlar.

Toplardamarlarda bulunan kapakçıklara, bacaklardaki kaslar da destek vererek kanın kalbe taşınmasına yardımcı olurlar. Genetik olarak hafif yetersizliği olan kişiler spor yaparak hem varis oluşumunu azaltabilir, hem de yapılan tedavinin daha başarılı olmasını sağlayabilirler.

Tedavi, varisin şiddetine göre değişiklik gösterir. Ağ şeklinde veya yüzeysel ince damarların tedavisinde artık yaygın olarak lazer kullanılıyor ve cerrahi yöntem de lazerle tedavi edilemeyen ileri seviyedeki varis vakalarında damarın çıkarılması şeklinde uygulanıyor. Lazer yöntemi herhangi bir enjeksiyon gerektirmediği için enfeksiyon riski, morarma ve ağrı şikayetleri olmuyor. Lazerli varis tedavilerinde uygun doz çok önemli olduğu için mutlaka uzmanına yaptırılması gerekiyor. Varis tedavisinde damarlar henüz ince kılcal damarlar halindeyken tedavi etmek en doğru ve kolay olan yoldur. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi bu rahatsızlıkta da büyük önem taşıyor.

Tedavi için 1 veya 2 seans için genellikle yeterli olacaktır. Kalp pili olanlar, epilepsi hastaları ve hamileleler dışında bu tedaviyi uygulayamayacak hemen hemen kimse yok gibi. Seanslar 15 ile 45 dakika arasında değişir. Hasta daha sonrasında işine dönebilir ve hiçbir şikayeti olmaz.

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bacak bakımı için batıklardan kurtulun

Bacakta oluşan ve kabarık görünümleri ile kadınları rahatsız eden batıkların oluşumunun en önemli nedeni yanlış uygulanan epilasyon yöntemleridir. Bacaklardaki istenmeyen tüyleri epilasyon makinesi ile almak batıklara neden olur. Ancak kişinin kıl yapısı yatkınsa; hangi yöntemi kullanırsa kullansın batık oluşabildiğini de belirtmek gerekir. Batıklardan kurtulmanın en etkili yöntemi ise lazer epilasyondur. Lazer epilasyon uygulamaları, uygun lazer epilasyon aleti seçildiği takdirde tüm cilt tiplerine uygulanabilir.

Lazer epilasyon tedavisi kişiye göre değişebilmekle birlikte, ortalama 4-6 seans sürmektedir. Güneşin kendini hafif hafif gösterdiği ancak henüz tam olarak güneşlenme sezonunun açılmadığı bu aylarda lazer epilasyon uygulamaları rahatlıkla tercih edilebilir.

Hafif düzeyde batığı olanlar için kozmetik ürünlerle cilt yüzeyindeki ölü hücreler temizlenerek kılların çıkışı kolaylaştırılabilir ve böylece daha pürüssüz bacaklara sahip olmak mümkün olur.

Spor ve masaj pürüssüz bacakların anahtarı

Spor ve masaj toplardamarları ve lenf dolaşımın hızlandırdığı için sellülit ve varis oluşumları azalır. Aynı zamanda diyet de bacaklarınızın görünümünde etkilidir. Bacak için ritmik yürüyüşler ve yüzme oldukça faydalıdır.

Uygun nemlendirici seçin

Kuru cilt kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabili ve bacakları nemlendirme ihtiyacı cilt yapısına değişmektedir. Çok kuru olan ciltler banyodan çıkarken, henüz vücudu kurulamadan yağlı bir nemlendirici kullanırlarsa daha etkili olur. Kuruluk şikayeti olmayan kişiler ise cildin elastikiyetini artırmak için su bazlı bir nemlendirici tercih edebilirler.

Çatlaklarla başa çıkmak önemli

Özellikle ergenlik döneminde hızlı büyümeye bağlı olarak ve gebelikte oluşan çatlaklar estetik açıdan sorun oluşturabilir. Çatlakların oluşumunda en önemli faktör ise genetik yatkınlıktır. Çatlak oluşumu meydana gelebilecek bölgeler henüz mor renkli iken, kullanılan kozmetik ürünler bir miktar fayda sağlayabilir. Ancak beyaz ve vücutta oluşumu uzun sürelere dayanan çatlakları tedavi etmek oldukça güçtür. Bu nedenle henüz oluşmadan çatlakları engellemek en doğru olandır. Özellikle kalça, bacak iç yüzleri, bel bölgesi, dizlerin arkası, gebelerde ek olarak karın ve gögüslerde görülebilir. Bu bölgeler düzenli olarak nemlendirilirse; elastik doku güçlenir ve gerilmelere karşı direnci artar.