Bacak Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzel bacaklara sahip olmak için neler yapılmalı, pürüzsüz bacaklar için nasıl bakım yapılmalı?

Kadınlar muhteşem bir cilt ve bacaklar söz konusu olduğunda kremlere, losyon ve jellere para harcamaktan kendini alamaz. Ancak onca para dökülen bu ürünler kimyevi maddeler ve sentetik parfümler içerdiği için kimi zaman cilde yarar yerine zarar verebiliyor. Aslında doğal yoldan ve kolayca sütun gibi bacaklara sahip olmak istiyorsanız çok uzağa gitmenize gerek yok, bunu kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bacaklarınızın bakımı, cilt bakımından ve genel vücut bakımdan ayrı düşünülmemelidir. Peki ama daha güzel bacaklara sahip olmak için neler yapılmalı, pürüzsüz bacaklar için nasıl bakım yapılmalı?

Pürüzsüz Bacaklar İçin Yapılması Gerekenler

Kadınların Korkulu Rüyası Varis

Sağlıklı ve estetik görünümlü güzel bacaklar için öncelikle estetiği bozan; varis, selülit ve leke gibi oluşumlardan kurtulmak gerekiyor. Varis, estetik kaygılardan dolayı genellikle kadınların korkulu rüyası olsa da; aslında sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerir.

Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç, bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek, geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Bununla birlikte bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişleyip uzayarak, büklümlü ve yeşil-mavi renkli hale gelerek varisleri oluştururlar. Toplardamarlarda bulunan kapakçıklara, bacaklardaki kaslar da destek vererek kanın kalbe taşınmasına yardımcı olurlar. Genetik olarak hafif yetersizliği olan kişiler spor yaparak hem varis oluşumunu azaltabilir, hem de yapılan tedavinin daha başarılı olmasını sağlayabilirler.

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tedavi, varisin şiddetine göre değişiklik gösterir. Ağ şeklinde veya yüzeysel ince damarların tedavisinde artık yaygın olarak lazer kullanılıyor ve cerrahi yöntem de lazerle tedavi edilemeyen ileri seviyedeki varis vakalarında damarın çıkarılması şeklinde uygulanıyor. Lazer yöntemi herhangi bir enjeksiyon gerektirmediği için enfeksiyon riski, morarma ve ağrı şikayetleri olmuyor. Lazerli varis tedavilerinde uygun doz çok önemli olduğu için mutlaka uzmanına yaptırılması gerekiyor. Varis tedavisinde damarlar henüz ince kılcal damarlar halindeyken tedavi etmek en doğru ve kolay olan yoldur. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi bu rahatsızlıkta da büyük önem taşıyor.

Tedavi için 1 veya 2 seans için genellikle yeterli olacaktır. Kalp pili olanlar, epilepsi hastaları ve hamileleler dışında bu tedaviyi uygulayamayacak hemen hemen kimse yok gibi. Seanslar 15 ile 45 dakika arasında değişir. Hasta daha sonrasında işine dönebilir ve hiçbir şikayeti olmaz.

Batıklardan Kurtulun

Bacakta oluşan ve kabarık görünümleri ile kadınları rahatsız eden batıkların oluşumunun en önemli nedeni yanlış uygulanan epilasyon yöntemleridir. Bacaklardaki istenmeyen tüyleri epilasyon makinesi ile almak batıklara neden olur. Ancak kişinin kıl yapısı yatkınsa; hangi yöntemi kullanırsa kullansın batık oluşabildiğini de belirtmek gerekir. Batıklardan kurtulmanın en etkili yöntemi ise lazer epilasyondur. Lazer epilasyon uygulamaları, uygun lazer epilasyon aleti seçildiği takdirde tüm cilt tiplerine uygulanabilir.

Lazer epilasyon tedavisi kişiye göre değişebilmekle birlikte, ortalama 4-6 seans sürmektedir. Güneşin kendini hafif hafif gösterdiği ancak henüz tam olarak güneşlenme sezonunun açılmadığı bu aylarda lazer epilasyon uygulamaları rahatlıkla tercih edilebilir. Hafif düzeyde batığı olanlar için kozmetik ürünlerle cilt yüzeyindeki ölü hücreler temizlenerek kılların çıkışı kolaylaştırılabilir ve böylece daha pürüssüz bacaklara sahip olmak mümkün olur.

Badem Yağı Sürün

Her gün yeni pek çok bacak bakımı yağları ile karşı karşıya kalıyoruz. Ancak bacak bakım ürünleri arasında en iyisi çoğumuzun evinde bulunmakta. Her gün duştan sonra bacaklarınıza badem yağı ile masaj yapın. Böylelikle doğal yoldan bacaklarınıza derinlemesine nem kazandırabilirsiniz. Badem yağı cildinizi nemlendirmekle kalmaz, yorgun bacaklarınızın ağrısını hafifletmeye ve ayaklarınızın şişliğini azaltmaya da yardım eder.

bacak-bakimi-metin

Elma Sirkesi Deneyin 

Bacaklarınızda varisli bir görünüm varsa bu istenmeyen görüntünün önüne geçebilirsiniz. Bir tülbent parçasını bir miktar elma sirkesiyle ıslatın. Varisli damarların yoğunlukta olduğu bölgenin etrafına sarın. Bacaklarınızı yukarı kaldırın ve bir saat boyunca dinlenin. Böylece bacaklarınızdaki kan dolaşımınızı da hızlandırabilirsiniz. Ardından ılık bir duş alın.

Salatalık Tüketin

Günde bir salatalık tüketmek, ayak bileği ve baldırlarınızdaki şişliği azaltmaya yardım edebilir. Ayrıca hafif derecede idrar söktürücü etkisi olduğundan vücuttaki şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal, lezzetli ve besin değeri yüksek salatalık, cilt bakımı tedavisine muhteşem bir katkı sağlar.

Karbonat Sürün

4 çorba kaşığı karbonatı sıcak suyla karıştırın. İşte size doğal cilt bakım maskesi! Haftada bir nazik bir şekilde masaj yaparak bacaklarınızın üzerine sürün. Bu bakım kıl dönmelerini engelleyerek, bacaklarınızın sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar, ipeksi bir his verir.

Yürüyüş Ve Egzersiz Yapın

Her gün düzenli olarak en az 45 dakika yürüyün veya bünyenize uygun bir egzersiz planı yaparak düzenli spor  yapın. Yürümek ve bacak egzersizleri yapmak bacaklarınızı sıkılaştırıp şekillendirecektir. Her gün ortalama 10 bin adım atmaya gayret edin. Bacak bakım önerileri arasından hangisini seçerseniz seçin sporu hayatınızdan eksik etmeyin. Öte yandan spor ve masaj toplardamarları ve lenf dolaşımın hızlandırdığı için sellülit ve varis oluşumları azalır.

Uygun Nemlendiriciyi Seçin

Kuru cilt kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabili ve bacakları nemlendirme ihtiyacı cilt yapısına değişmektedir. Çok kuru olan ciltler banyodan çıkarken, henüz vücudu kurulamadan yağlı bir nemlendirici kullanırlarsa daha etkili olur. Kuruluk şikayeti olmayan kişiler ise cildin elastikiyetini artırmak için su bazlı bir nemlendirici tercih edebilirler.

Çatlaklarla Başa Çıkmak Önemli

Özellikle ergenlik döneminde hızlı büyümeye bağlı olarak ve gebelikte oluşan çatlaklar estetik açıdan sorun oluşturabilir. Çatlakların oluşumunda en önemli faktör ise genetik yatkınlıktır. Çatlak oluşumu meydana gelebilecek bölgeler henüz mor renkli iken, kullanılan kozmetik ürünler bir miktar fayda sağlayabilir. Ancak beyaz ve vücutta oluşumu uzun sürelere dayanan çatlakları tedavi etmek oldukça güçtür. Bu nedenle henüz oluşmadan çatlakları engellemek en doğru olandır. Özellikle kalça, bacak iç yüzleri, bel bölgesi, dizlerin arkası, gebelerde ek olarak karın ve gögüslerde görülebilir. Bu bölgeler düzenli olarak nemlendirilirse; elastik doku güçlenir ve gerilmelere karşı direnci artar.

Kusursuz bacaklara sahip olmak hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();