Ayvalık ’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık ’ta Gezilecek Yerler, Tercihe Göre Ayvalık Gezi Durakları, Kültürel ve Doğal Zenginlik Noktaları, Camii ve Kiliseler.

Ülkemiz, coğrafi konumu ve iklim şartları gereği turizm açısından zengin bir ülke konumundadır. İçinde bulunulan 7 bölgenin her birinde ayrı bir tarih ve ayrı bir doku bulunmaktadır.  Kış mevsimi için Bursa-Uludağ ya da Erzurum-Palandöken favori iken yaz mevsimine doğru tercihler güney ve Ege kıyılarına doğru kaymaktadır.  Birbirinden güzel ve temiz denizlere sahip sahil kasabalarında hem denizin hem de huzurun tadına doyulmaz. Ayvalık da tadına doyulmaz sahil kasabalarımızdan biridir. Konumu gereği özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük nüfus yoğunluğuna sahip iller için tatil açısından kolay ulaşım olanağına sahiptir. Ayvalık’ın ulaşım kolaylığı sadece Türkiye sınırında kalmayıp sınırları aşmış durumdadır. Konumu gereği Midilli adasına yakın olmaktan öte manzarasına sahiptir. Aynı zamanda merkez ve yakın çevresinde Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Badavut ve Sarımsaklı plajları, Taksiryarhis Kilisesi, Saatli Camisi, Koç Müzesi ve Ata Kayalıkları gibi pek çok gezilip görülmeye değer nokta bulunmaktadır.  Hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada kendisinde toplayan bu güzel ilçeyi hem daha yakından tanımak hem de gezi rotaları oluşturmak için daha detaylı tanıyalım.

Tercihe Göre Ayvalık Gezi Durakları

Camii ve Kiliseler

 Ayvalık’ta bulunan camiler, geçmiş dönemde ilçede yoğunluklu olarak Müslüman olmayan bir nüfusun yaşaması dolayısıyla genellikle kiliseden camiye dönüştürülmüştür. Saatli Cami(Agios Yannis Kilisesi) ve Çınarlı Camii bu tip camilere örnektir. Saatli Camii, ilçe merkezinde bulunmaktadır. 1928 yılında camiye dönüştürülmüştür. Kilisenin camiye dönüştürülmesi sonucu çanın bulunduğu kule saat kulesine dönüştürülmüştür. Çınarlı camii de merkezde bulunmakta ve tavan ve kabartma işlemeleriyle dikkat çekmektedir.

Ayvalık ’ta Gezilecek Yerler

Hamidiye camii ise Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılmış ve kırmızı taştan kare şeklinde inşası ve tuğladan kubbesi ile dikkat çekmektedir. Sıra kiliselere geldiğinde turistik açıdan dikkat çeken 6 adet kilise bulunmaktadır. Bunlar, Taksiryarhis kilisesi, Aya Nikola Kilisesi, Ayazma kilisesi, leka manastırı, Ayışığı manastırı ve Agia Paraskevi Manastırı olarak adlandırılmaktadır. Taksiryarhis kilisesi, 1873 yılında yapılmıştır. Kilisede bulunan çanın zaman içinde dünyanın en büyük çanı olduğunun anlaşılması ile çan, Bergama müzesine sergilenmek üzere alınmıştır. Kilise yapı malzemeleri ve süslemeleri ile görülmeye değer tarihi bir eserdir. Aya Nikola kilisesi, Cunda adasında ve fresklerle süslenmiştir. Ayazma Kilisesi, içinde bulunan suyun kutsal sayılması dolayısıyla “kutsal “ anlamına gelen “ayazma” olarak adlandırılmıştır. Agia Paraskevi manastırı, Meryem Ana’nın mezarının bu noktada olduğuna ilişkin rivayetlerden dolayı her yıl yüzlerce turist çekmektedir.

Kültürel ve Doğal Zenginlik Noktaları

Muhtesem-Gezi-Duraklari-Ile-Ayvalik_

Bu başlık altında adının geçmesi gereken ilk nokta Alibey Adası bir diğer adıyla Cunda adasıdır. Sanılanın aksine Türkiye’de yapılan ilk boğaz köprüsü buradadır. Kiliseleriyle, meşhur deniz mahsullerinin, mezelerin ve ot yemeklerinin olduğu balıkçı restoranlarıyla görülmeye değer bir yerdir. Adını Şeytan’ın ayak izine benzetilen lav tortusundan alan ve kayalık tepelerin üzerinde bulunan bu alan her ne kadar adıyla dikkat çekiyor olsa da eşsiz manzarası dolayısıyla görülmeye değer bir noktadır. Bunun yanı sıra Ayvalık’ta ve Cunda Adasının her noktasında birbirinden güzel Rum evleri ve dar, Arnavut kaldırımlı sokakları arasında yürürken kendinizi zamanda yolculuk yaparken bulabilirsiniz. Cunda adasında yemeğinizi yedikten sonra âşıklar tepesini görmeden adadan ayrılmayın.

Koylar ve Plajlar

 Ayvalık ’ın en bilindik plaj ve koyu olarak bilinen Sarımsaklı plajıdır. Uzunluğu 7 km’yi bulan plajda çok sayıda konaklama tesisi ve mekân bulunmaktadır. Sarımsaklı plajı dışında Altınova, Duba ve Armutçuk plajları da bulunmaktadır. Plajlara ek olarak Sarımsaklı plajının biraz daha ilerisinde bir noktada kalan Badavut koyu ise ince ve temiz kum yapısı ve berrak deniziyle görülmeye değerdir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();