Aydınlatma Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aydınlatma Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Aydınlatma Seçiminde Işığın Parlaklığına ve Rengine Dikkat...Aydınlatma Önerileri yazımızın devamında.

Evimizi dekore ederken aslında en sona bıraktığımız, dekorasyonda detay gibi düşünülen aydınlatma seçimi bazen kabusa dönüşebiliyor. Saatlerce gezilen aydınlatma mağazalarından beğenerek ya da pek de emin olamadan alınan bir avize, dökülen onca paraya rağmen evde yerini aldığında hüsran ile sonuçlanabilir.. Doğru avize ve aydınlatma seçimi hiç de öyle sona bırakılacak bir husus olmadığı gibi son derece önemlidir. Ve dekorasyon planlamasına ilk adımdan itibaren dahil edilmesi gereken bir konudur.

Aydınlatma Seçiminde Işığın Parlaklığına ve Rengine Dikkat...

Evimizde kullanacağımız bir avizenin, lambaderin ya da aydınlatma armatürünün tasarımından önce düşünmemiz gereken, ortama uygun ışık seçimidir. Işığın renk ve parlaklık seviyesi ortamı tamamen değiştirebilir bu sebeple ışığın kullanılacağı alan ya da odada yapılacak eylemi göz önünde bulundurarak seçim yapmalıyız. Unutmayalım ki, bir ortamda eğer ışık ayarı doğru yapılmışsa, ortamdaki herkes güzel görünecek, kendilerini rahat ve güvende hissedecekler ve bunun sebebinin doğru ışık ayarı olduğunu çoğu zaman fark etmeyeceklerdir.. Bunun aksi durumunda doğru ayarlanmamış aşırı parlak bir ışıkta, misafirleriniz kendilerini bir hastanenin acil bölümünde gibi hissedebilirler.. Bu sebeple uzmanlar aydınlatmada yapılan en büyük yanlışlardan birinin fazla parlak ışık kullanımı olduğunu düşünüyor ve keyifle dekore edilmiş bir odada mutlaka ışık parlaklığını ve hatta rengini ayarlayabilen dim edilebilir aydınlatma seçeneklerini tavsiye ediyorlar.

İşte Evinizin Anahtar Noktaları İçin Aydınlatma Önerileri

Salon ve Oturma Odaları

Şüphesiz aydınlatma seçerken en çok önem verdiğimiz alan oturma odalarımızdır. Oturma odalarında doğru konumlanmış dekoratif spot lambalar, duvar veya tavan gömme aydınlatmaları ortamın tamamını aydınlatmaya yetecek güçlü sistemlerdir. Salon ve oturma odalarında benim tercihim hem sarkıt lamba ya da avize hem masa lambası hem de bir yer lambaderini bir arada kullanmak, böylece oturma odasında daha rahat bir atmosfer ve sıcak bir ortam yaratabiliriz. Aynı zamanda odanın çeşitli köşelerinden, ışıkları açılarla bir sanat objesine veya bir bitkiye ya da değişik tasarımlı bir berjere odaklayarak salonda vurgu yaratabilir, çarpıcı bir görüntü elde edebiliriz.

Dünyaca ünlü ve benim en sevdiğim tasarım ustalarından Jonathan Adler’in kendine özgü eşsiz dekorasyonlarında, dekoratif aydınlatmaların önemli bir yeri var..

Aydınlatma

 

Jonathan Adler’in gözünden bir lambader ile yaratılan berjer vurgusu..

Aydınlatma

 

 

 

Yemek Odaları

Yemek odası denince akla hoş sohbetler ve bol misafirlerin ağırlandığı uzun süren akşam yemekleri gelir.. Dolayısıyla yemek odaları hem işlevine uygun şekilde aydınlatılmalı hem de göz önünde olan bir alan olduğu için güzel dekore edilmelidir. Yemek odasının olmazsa olmazı yemek masası üzerinde, masayı ortalayan bir merkez ışıktır. Bu ışık masanın yaklaşık 60 cm üzerinde yani tüm masayı aydınlatacak ancak göze gelmeyecek şekilde konumlanmalıdır. Yemek masası üzerine seçilen dekoratif bir avize veya iki-üç tane yan yana dizilmiş sarkıt lamba yemek odanızın ışıldamasına yetecektir. Bunun yanı sıra spot aydınlatmalar ya da duvar aplikleri de ortamdaki aydınlatmayı desteklemek ve vurgular yaratmak için ek olarak kullanılabilir.

Aydınlatma

 

 

Resimde Dr-Light tasarımlı yemek masalarına uygun dekoratif bir lamba örneği bulunuyor.  Küçük evlerde özellikle rezidans dairelerde yeterli alan bulunmadığından ev planlarında Amerikan mutfak tercih edilir. Eğer böyle bir evde oturuyorsanız mutfağınız oldukça göz önünde demektir ve bu stildeki dekoratif aydınlatmalarla mutfağınızı modern bir şekilde yaşam alanınıza dahil edebilirsiniz.

Aydınlatma

 

 

Evinde alışılmışın dışında dekoratif ve zevkle tasarlanmış aydınlatmalara yer vermek isteyip de bulamayanlar için benim tavsiyem, Haaz Design, Dr. Light, MudoConcept ve Altıncı Cadde mağazalarına bir göz atmanız. Ayrıca Yargıcı Homeworks’de oldukça şık seramik masa lambalarına rastlayabilirsiniz.

Merve Nayman

Merve Nayman

1986 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde, lisansüstü eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Ekonomi bölümünde tamamladi. Kariyerine 2011 yılında bir reklam ajansında başladı. Marka strateji ve medya planlama uzmanı olarak çalıştıktan sonra icindeki tasarım aşkıyla kendi mobilya firmasını kurdu, halen kendi mobilya tasarımlarını yapmakta olup, online ve perakende sektöründe satışını gerçekleştirmektedir. Kadın.com sitesinde iç mekan tasarım fikirleri ve dekorasyon trendleri hakkında yazılar yazmaktadır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();