Bir Ayak Masajı Tekniği Olarak Refleksoloji

Bir Ayak Masajı Tekniği Olarak Refleksoloji, 4 Temel Adımda Refleksoloji, Refleksoloji Nedir? Nasıl Uygulanır ?

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan, topuklu ayakkabılar içince işkence ettiğimiz, yaz mevsiminde çatlatıp kış mevsiminde yüzüne bakmadığımız ayakların dili olsa da konuşsa, ne çok söyleyecekleri olurdu kim bilir.  Aslında bu kadar hor kullandığımız ayaklarımızın altında bedenimizdeki tüm ağrı ve kasılmaları gideren bir madenin olduğu biliniyor olsaydı ona bu kadar kötü davranılmazdı. Ayaklarımızın altına aldığımız bu maden özel bir ayak masajı yöntemi olan refleksoloji sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Bu mucizevi ayak masajı, sayesinde ayakaltındaki özel bölgeler üzerinde yine özel bir baskı uygulama tekniği sayesinde bir taraftan tüm bedenin gevşemesi diğer taraftan ise vücutta eksik olan hormon salımının sağlanması mümkün olmaktadır. Bu özel ayak masajı yönteminin adı: Refleksolojidir. Refleksoloji, adından da anlaşılacağı üzere ayak tabanındaki refleks noktalarına uygulanan uzak doğuda doğmuş, nörolojik yani sinirsel sebeplerden kaynaklı hastalıklarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ortalama 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilen bu teknik, alternatif tıp kategorisinde yer almaktadır. Yönteme göre, ayaklarımızın altında bulunan birbirinden ayrı bölgelere uygulanacak özel bir ayak masajı tekniği sayesinde tüm vücudu kapsayıcı serbest enerji akışı yaratılmaktadır. Uzaktan basit bir ayak masajı olarak adlandırılmış olsa da pek çok rahatsızlık ve hastalıklara fayda sağladığı belirtilmektedir. Belirtilen bu faydalar; sinir sisteminin gevşetilmesi, kan dolaşımının hızlandırılması, enerji akışının dengelenmesi, uyku kalitesinin arttırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun içinde bulundurduğu toksinleri atmasını sağlamak şeklindedir.

Bir Ayak Masajı Tekniği Olarak Refleksoloji,

Günümüz hastalıkların yukarıda sayılan bu özelliklerin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülürse bu özel masaj yöntemi, gerek hastalıkların tedavisinde gerekse hastalanmadan korunma amacıyla hayatımızın bir parçası haline gelmesi gereken bir teknik olarak görünmektedir. Bir ayak masajı tekniği olarak refleksoloji, özel kliniklerde uygulanmaktadır. Peki, refleksoloji nasıl yapılmakta ve kimler, hangi hastalıklar için yaptırmalı kimler uzak durmalı ve bu tekniği öğrenmek isteyenler ne yapmalıdır?

4 Temel Adımda Refleksoloji

Öncelikle refleksoloji, ayaklar üzerinde parmaklardan ayak bileklerine kadar olan bölgede önceden belirlenmiş refleks noktalarına manipülatif bir şekilde baskı uygulayarak yapılmaktadır. Buna göre baskı uygulanan noktaya karşılık gelen organ ya da uzuvdaki kan dolaşımı aktive edilmiş olur. Bu masaj türünde uygulama aşamasında herhangi bir yağ esansı yerine bebek pudrası kullanılmaktadır.

Masajın uygulandığı seans boyunca ayakta bulunan tüm refleks noktalarının her biri tek tek baskılanarak uyarılmaktadır. Teknik,  özellikle stres ve kaygı bozukluğunda, uykusuzlukta, depresyonda ve panik atak gibi psikolojik sebeplerden kaynaklı rahatsızlıkları olan kişiler tarafından tercih edilebiliyor.

Bel, boyun fıtığı, hormonal bozukları, astım, hazımsızlık, otizm, felç ya da migren gibi rahatsızlıkları olan kişilerce de tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda fizik tedavi çalışmalarında hızlı geri dönüş almada da etkili olduğu saptanmıştır. Kişilerin içinde bulunduğu sağlık durumuna göre haftada en az bir kez yapılması tavsiye edilmektedir.

Buna ek olarak hamileliğinin ilk 6 ayı içerisindeki anne adayları için de tavsiye edilmemektedir. Refleksoloji ile ilgili eğitim almak isteyenler için eğitimler temelde 3 günlük gibi kısa bir dönemi kapsıyor. Refleksolojiye ilişkin olarak hem ülkemizde hem de Avrupa’da eğitim veren pek çok nokta bulunmaktadır. Eğitimler genel olarak teorik bilgi ağırlıklı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();