Ayak Kokusu Sorunu İle Baş Etmenin Yolları

Ayak Kokusu Sorunu İle Baş Etmenin Yolları, Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Ayak Kokusu Nedir? Ayak Kokusu Nedenleri Ve Daha Fazlası Kadin.com'da.

Tüm gün boyunca bir ayakkabının içerisinde kalan ayaklarınız o ayakkabıdan çıkınca kötü bir koku yayabilir. Özellikle misafirliğe gittiğinizde bu kokunun ortaya çıkma ihtimali bile sizi gerecektir. Ayağınızın böyle kötü kokmasının sebebi de aslında bakterilerdir. Gün içerisinde terleyen ayağınız nemli bir ortam oluşturur ve bazı bakteriler için bu ortam yaşamaya çok elverişlidir. Hiç vakit kaybetmeden buraya yerleşirler. Bu bakteriler herkeste vardır aslında. Ancak bazılarımızın teni daha elverişli olduğu için onların bu bakteriler ile daha çok uğraşması gerekir.Peki ayak kokusu nedenleri nelerdir?

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusunun oluşması için ayağınızın terlemesi ve bakterilerin oluşması gerekir. Bunun içinde oluşacak ortamı giydikleriniz ile siz yaratmış olursunuz. Teri tutmayan bir çorap giydiğinizde ve hava almayan bir ayakkabıyı da üzerine geçirdiğinizde ayaklarınızın terlemesi kaçınılmazdır. Gün içinde teri tutabilecek en uygun malzeme pamuktur. Bu nedenle çorap alırken pamuklu çorapları tercihe edin. Polyester ve naylondan üretilen çorapları mümkün olduğunda kullanmamaya çalışın. Etiketlerinde hangi malzemeden ne kadar kullanıldığı mutlaka yazar. Bunları göz önünde bulundurarak çorap alışverişlerinizi yapın.

Ayak Kokusu Sorunu İle Baş Etmenin Yolları

Özellikle iş hayatında olanlar için seçilen ayakkabıların hava geçiren cinsten olması çok zordur. Bu nedenle giydiğiniz ayakkabılarınızı havalandırmaya özen gösterin. Ayağınızdan çıkardıktan sonra balkonda veya pencerede havalandırmanız ayak kokularını azaltmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Eğer ayaklarınız çok fazla terliyorsa ister yaz mevsiminde ister kış mevsiminde kapalı giydiğiniz her ayakkabıyı çorapla giymeye özen gösterin. Ayakkabının içine bir kere çıplak ayaktan ter kokusu geçerse siz ayaklarınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun mutlaka o koku her o ayakkabıyı giydiğinizde ayağınıza bulaşacaktır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokunuzu hafifletmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ile ayaklarınıza da bakım yapmış olacaksınız.

İlk yöntemlerden biri karbonat kullanmaktır. Karbonat ayağınızda oluşan terin pH değerini nötrler. Bu da bakterilerin oluşmasının önüne geçer. Karbonat bakımını uygulamak için öncelikle ayaklarınızın sığacağı bir kova alın, içine ılık suyu doldurun. İçerisine de 2 tatlı kaşığı karbonat atarak ayaklarınızı içerisinde 20 dakika boyunca bekletin. 1 hafta boyunca her akşam bu uygulamayı tekrarlayın.

İkinci yöntem ise lavanta yağıdır. Lavanta zaten oldukça güzel bir kokuya sahiptir. Lavanta yağını ayaklarınızın sığacağı bir kovaya 10-15 damla olacak şekilde damlatın. 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin. Birkaç gün boyunca günde 2 kez olacak şekilde bu uygulamayı devam ettirin. Bu işlem ayak mantarının oluşmasına da engel olacaktır.

Ayak Kokusu Sorunu İle Baş Etmenin Yolları

Siyah çay da ayak kokusuna iyi gelebilecek bir çözümdür. Kahvaltınızı yaptıktan sonra bu sefer çay poşetlerinizi çöpe atmayın. Demlenmiş olan bu poşetleri alıp ılık su ile doldurduğunuz leğenin içene katın. Ayaklarınızı da bu su içerisinde 20 dakika bekletin. Zamanla ayak kokularınızın azaldığınız göreceksiniz.

Sirke de yine ılık suya 2 su bardağı kadar kattığınızda ayak kokularınızı gidermenize yardımcı olacaktır.

Ayak kokusu için sprey de kullanabilirsiniz. Eczanelerde ve bazı bakım merkezlerinde ayak kokusu için ilaç ürünlerinden doktorunuzun da tavsiyesi ile size uygun olanını seçebilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();