Ayak Kasılması Neden Olur?

Ayak Kasılması Neden Olur? Ayak kasılması kramp olarak da bilinen son derece ağrılı ve uzun süreli bir kasılmadır.

Ayak kasılması kramp olarak da bilinen son derece ağrılı ve uzun süreli bir kasılmadır. Bu kasılmalar istem dışı ve son derece rahatsız edicidir. Ayak kasılması meydana geldiği sırada kaslarınız kendi hareketleriniz olmadan kasılır ve gevşeyemez. Bu sırada kastaki sertleşme gözle bile görülebilecek kadar yoğundur. Ayak kasılması birkaç saniye de dakikalarca da sürebilir. Yaş ilerlemesi ile ayak kasılmasının meydana gelme olasılığı da artar ve genellikle uyku esnasında gerçekleşir. Ayak kasılmasının nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte ortak nedenler de vardır. Peki, ayak kasılmasının nedenleri nelerdir?

Ayak Kasılması Nedenleri Neler?

  • Meslek ya da spor nedeniyle kasların fazla kullanılması ve ortaya çıkan kas yorgunluğu ayak kasılmasının nedenleri arasında yer alır. Ayak kasılması aktivite sırasında, aktiviteden hemen sonra ya da aktiviteden saatler sonra meydana gelebilir. Kasların yorulması gevşeme için gereken enerjinin tüketildiği anlamına gelir ve bu durumda ayak kasılmaları oluşur. Yorucu fiziksel aktiviteler ayak kasılmasına neden olabilir.

Ayak Kasılması Neden Olur?

  • Alışılmışın dışında bir pozisyonda uzun süreli oturmak ya da ters bir hareket yapmak da ayak kasılmasına neden olabilir.
  • Vücudun susuz kalması ayak kasılmasına neden olur. Terleme sonrası vücuttaki minerallerin azalması da ayak kasılmasının nedenleri arasındadır. Bol su içilmesi vücut değerlerini yerine koyacak ve ayak kasılmalarını engelleyecektir. Aynı zaman da sodyum eksikliği de ayak kasılmasına neden olan etkenlerdendir.
  • Magnezyum eksikliği ayak kasılmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Kandaki magnezyumun eksikliği sinirlerin etkilediği kasların uyarılmasına neden olur ve bu durum ayak kasılmasına yol açar. Beslenme takviyeleri ile magnezyum eksikliği giderilebilir.

Geceleri Meydana Gelen Ayak Kasılmasının Nedenleri

Pek çok kişi geceleri uyku sırasında meydana gelen ayak kasılmalarından şikâyetçidir. Bu kasılmalar gerçekten çok rahatsız edicidir ve uykudan uyandıracak kadar ağrıya neden olur. Genetik faktörler, kas yorgunlukları ya da sinirlerle ilgili problemler geceleri meydana gelen ayak kasılmasının nedenleri arasındadır.

Ayak Kasılması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak kasılmasının tedavi edilmesi için öncelikle sebebinin teşhis edilmesi gerekir. Bunun için alanında uzman bir doktorun muayenesi şarttır. Ayak kasılmasının nedenleri vücuttaki minerallerin eksikliğinden kaynaklanıyorsa doktorunuz size uygun besin takviyelerini beslenme diyetinize ekleyerek problemin çözümü yoluna gidecektir.

Ayak Kasılması Neden Olur?

Yapılan muayene sonucunda herhangi bir hastalık ya da besin eksikliği çıkmadığı durumlar da olabilir. Bu durumda doktorunuz sizden beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapmanızı ya da bazı egzersiz hareketlerini tekrarlamanızı isteyebilir.