Ayak Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Ayak Hastalıkları, Belirtileri Ve Tedavisi, En Yaygın Görülen Ayak Hastalıkları, Tırnak Batması, Topuk Dikeni, Ayak Kokusu.

Vücudumuzun her yerinde kendine has hastalıklar ve sorunlar bulunmakta bunların da büyük bir kısmı ayaklarda meydana gelmektedir. Çok önem vermediğimiz ama sorun yaşadığımız zamanlarda bizi çileden çıkartmaya yeten ayak hastalıkları tedavi edilmediği takdirde oldukça rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. En basit örneğinin ayak kokusu olduğunu söylememiz sanırım durumun ciddiyetini ortaya koyacaktır. Kış aylarında ayakkabıların içine gizlediğimiz ayaklarımızın bakımını düzenli bir şekilde yapmazsak yaz aylarında ayaklarımızı sergilemek şöyle dursun onları kapalı ayakkabılar içine hapsetmek zorunda kalabiliriz. Tüm vücudumuzun yükünün ayaklarımızda olduğu gerçeğini kabul ederek vücudumuzun en güçlü ve aynı zamanda en geçiştirilen bölgesi olan ayaklarımızın sorunları nelermiş gelin hep beraber görelim.

En Yaygın Görülen Ayak Hastalıkları

Topuk Ağrısı

Özellikle fazla kiloya sahip kişilerde sıklıkla karşılaşılan topuk ağrısı, topuk kemiğine fazla baskı uygulanması sebebi ile topukta ağrı yaşanmasıdır. İnce tabanlı ayakkabılar giymek, ya da kilomuza aldırmadan zıplamak topuk ağrısını tetikleyen faktörlerdir.

Mantar Enfeksiyonu

Vücudumuzun birçok yerinde oluşan mantar enfeksiyonu ayaklarımızda parmak aralarında oluşur.

Ayak Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Parmak altlarında, içlerinde ya da aralarında başlayan mantar enfeksiyonu zaman içerisinde ayak tırnaklarına da yayılabilir. Önemli bir cilt hastalığı olan mantar enfeksiyonu, kaşıntı, sulanma, koku gibi etkilerle bizleri karşı karşıya bırakır. Özellikle duş aldıktan sonra ayakların ve parmak aralarının kurulanmaması hastalığı tetikleyerek çoğalmasına sebebiyet vereceğinden ayakların hiçbir şartta ıslak tutulmaması gerekmektedir. Sıkı ayakkabı ya da çoraplar giymek de mantar enfeksiyonuna sebep olur.

Ayak Kokusu

Ayak hastalıkları içinde belki de en can sıkıcısı olan ayak kokusu hem sağlığımızı hem de sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayakta bulunan ter bezlerin normalden çok daha fazla çalışması ile meydana gelen bu rahatsızlıkta temizlik oldukça önemli bir yere sahiptir. Sık sık çorapların değiştirilmesi, ayakların kurulanması, ayaklara pudra sürülmesi ve ucuz ve terleten ayakkabıların alınmaması ayak kokusunu önleyebilecek seçenekler arasında yer almaktadır.

Nasır

Kalınlaşmış deri tabakasına verilmiş bir isim olan nasır, sürekli sürtünme ve aynı nokta üzerine sürekli basınç uygulanması sonucu oluşan bir ayak sorunudur. Ayağınıza uygun olmayan bir ayakkabı tercih ettiğinizde nasırı da beraberinde ayaklarınıza davet etmiş olursunuz. Özel ayak bakım merkezlerinde alınması gereken nasır evde alınmaya çalışıldığında iltihaplı enfeksiyonlara neden olabilir.

Topuk Dikeni

Ayak tabanında bulunan kasların topuk kemiğine yapışma yerinde aşırı baskı ve zorlanma nedeniyle aşınması ve bu aşınmanın sürekli tekrarlaması durumu olan topuk dikeni, ayaklarda meydana gelen en ciddi ve can atıcı sorunlardan biridir. İltihap giderici ilaçlar, egzersiz, ortopedik malzemeler ve kortizon enjeksiyonu gibi yöntemlerle hastalık tedavi edilebilir.

Ayak Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Tırnak Batması

Sıklıkla ayak başparmağında görülen tırnak batması, tırnağın normal seyrinden farklı bir yol izleyerek yumuşak dokuya batmasıdır. Tırnağın büyük olması ile ilgili olabileceği gibi, ayak üzerine basılması, ayağı çarpmak, travma, uzun süre koşmak, tırnağın yanlış kesilmesi, sivri burun ayakkabı giymek gibi nedenlerle de meydana gelebilir.

Baş Parmak Eğriliği

Başparmağın diğer parmaklara doğru eğilmesi sonucu başparmak ile 1. tarak kemiğinin dışa doğru büyümesi durumudur. Ayakta deformasyona neden olan bu hastalık ayak için uygun ayakkabı giyilmemesi halinde kızarıklık, şişlik ve enfeksiyona neden olabilir. Böyle bir rahatsızlığa sahip kişiler asla dar ayakkabı giymemelidirler.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();