En Can Sıkıcı Ayak Hastalığı; Ayakta Siğil

En Can Sıkıcı Ayak Hastalığı Ayakta Siğil, Ayakta Siğil Belirtileri,Tedavisi,Ayakta Siğile Sirke İle Tedavi,Ayakta Siğil Neden oluşur?

Vücudumuzda bizim çilemizi en çok çeken yerlerimiz belki de ayaklarımızdır. Ancak hiçbir zaman onlara gereken özeni vermeyiz. Çoğu zaman da ayağımızda oluşan hastalıkları dikkate almayız ve çirkin görüntülerin oluşmasına sebep oluruz. Bunlardan en can sıkıcı olanlarından biri de ayakta oluşan siğillerdir. Ayakta siğil nedir, neden oluşur, nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarını merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Ayakta Siğil Belirtileri Nelerdir ve Neden Oluşur?

Ayakta oluşan siğiller genelde ayak tabanında oluşur. Koyu renkte olurlar. Genelde siyah noktalı gri veya koyu kahverengi bir görünümdedirler. İlk ortaya çıkma süresi uzun bir süre alabildiği gibi hızlıca da siğil virüsü yayılabilir. Siğillerin bulaşması genelde havuz, duş, spor salonu gibi birçok insanın aynı anda kullandıkları alanlarda meydana gelmektedir. Siğile sebep olan virüs de HPV virüsüdür.

Ayakta Siğil

Siğillerin derinlikleri, büyüklükleri değişebildiği gibi sayıları da değişebilir. Ayak tabanında olduğunda vücut ağırlığı yüzünden büyüme gösterebilir. Ağrı yapan siğiller de mevcuttur. Bazı siğiller o kadar çok ağı yaparlar ki bunlar yürümeyi bile engelleyebilir. Özellikle bağışıklık sisteminiz düşük olduğunda siğillerden etkilenme katsayınızda o kadar artmaktadır.

Siğil oluşumunu önlemek için evde siğil tedavi yöntemleri de dâhil olmak üzere kullanabileceğiniz birçok uygulama vardır. Ancak en önemlisi ayakları temiz tutmak ve her gün çorap değiştirmektir. Eğer kumsalda değilseniz ıslak zeminlerde yürürken mutlaka terlik giymelisiniz. Çıplak ayakla buralarda dolaştığınızda siğil virüslerine çok daha çabuk yakalanırsınız. Eğer ayakaltınızdaki deride farklılıklar görürseniz mutlaka doktora başvurmalısınız. Vücudunuzda birçok yerde siğil çıkabilir ancak en zor geçenleri ve tedavisi süresinin en uzun olduğu siğillerden biri ayaklarınızın altında çıkanlardır. Bu nedenle baştan önleminizi alırsanız daha sonradan sıkıcı tedavi süreçleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Ayakta Siğil Elma Sirkesi İle Tedavi

Elma sirkesi deride ve deri üzerinde oluşan birçok sıkıntıda doğal tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayakta oluşan siğillerin tedavisinde de elma sirkesinden yardım alabilirsiniz. Elma sirkesi ile siğilinizi tedavi edeceğiniz zaman ayrıca vazelin, tıbbi yapıştırıcı ve pamuğa da ihtiyacınız olacak. Vazelini siğil çevresine sürerek sağlıklı derinin etkilenmemesini sağlayın. Pamuğun üzerine elma sirkesini koyarak siğilinize sürün. Daha sonra da pamuğu bant ile yapıştırın ve bir gece boyunca ayağınızda bekletin. Hemen etkisini göremeyebilirsiniz ancak mutlaka ilerleyen aşamalarda fayda edecektir.

Ayakta Siğil

Doğal yollardan tedavi yöntemleri arasında Hint yağı tedavisi de evde uygulayabilecekleriniz arasında yer almaktadır. Hint yağını karbonat ile karıştırın ve lapa haline getirin. Siğilin üzerine lapayı sürerek bantlayın. Bir gece beklettikten sonra yumuşayan siğili fırça yardımıyla temizleyin ve derinizden ayırın.

Salisilik asit tedavisi de sadece siğil üzerine sürülmelidir. Siğilin üzerine sürün ve gece boyunca siğilin üzerinde kalmasını sağlayın. Daha sonra fırçalayarak siğili ayaklarınızdan temizleyin.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();