Ayak Fetişizmi Cinsel Sapkınlık Mıdır?

Ayak Fetişizmi Cinsel Sapkınlık Mıdır? Ayak Fetişizmi Nedir? Ayak Fetişizmi Hastalık Mıdır? Ayak Fetişizminin Sosyal Hayata Etkisi.

Fetişizm bir objeye karşı duyulan bağımlılık derecesinde ilgi anlamına gelir. Bu duygular çoğunlukla beraberinde cinsel bir dürtüyü de getirir. Kadında da erkekte de görülen farklı fetişizmler vardır. Bazen aynı duruma karşı iki cins de fetişizm duyabilir.Ayak Fetişizmi  için cinsiyet ayrımı yoktur. En çok rastlanan fetişizm ayaklara olandır.

Ayak Fetişizmi Nedir?

Bir insanın ayakları bir kişide cinsel bir heyecan oluşmasına sebebiyet veriyorsa bu kişide ayak fetişizmi vardır diyebiliriz. Ancak cinsel ilişki sırasında yaşanan durumlar dışında fetişizm sahibi olan kişinin ekstra yoğun bir şekilde ayaklara karşı ilgisinin olması gerekmektedir. Çoğu insan sevdiklerinin ayaklarını öpmekten, dokunmaktan zevk alır. Bunlar kesinlikle fetişizm ile karıştırılmamalıdır. Fetişizmin de cinselliğe olumlu katkılarının bulunduğunu söylersek yanlış söylemiş olmayız. Ancak abartıldığı zaman sorunlara da yol açabilmektedir.

Ayak Fetişizmi Hastalık Mıdır?

Kişinin sosyal yaşamında sıkıntı yaratmıyor ve ailevi sorunlara yol açmıyorsa bir sıkıntı olarak nitelendirilmesi doğru olmayacaktır. Ancak başkalarını rahatsız edecek boyutlara ulaşıyorsa bu fetişizmin bir sorun olduğu konusunun unutulmaması gerekmektedir. Tedavisi ve kontrol altına alınabilmesi için psikolojik olarak tedavi görülmesi hem kişinin hem de çevresindekilerin yaşam kalitesini arttırmak için gerekli olacaktır.

Genel olarak bakıldığında birçok insanda farklı şeyler için fetişizm bulunmaktadır. Ancak kişilerin bunları kontrol altında tutmaları ve tutkularını belli ölçüde koruyabilmeleri hastalık derecesinde bir bağımlılık duymalarını engelleyebilmektedir.

Ayak Fetişizmi Cinsel Sapkınlık Mıdır

Ayak fetişizmi en çok görülen fetişizm çeşitlerinden biri olsa da ayakkabı fetişizmi de ona yakın ölçüde çok görülmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre kadın ayakkabılarına karşı özel ilgisi bulunan ve kadın ayakkabılarından cinsel bir haz duyan erkeklerin işkenceye uğramaktan da cinsel bir haz aldıkları belirlenmiştir. Mazoşistliğe kadar gidebilen bu arzu da erkeğin en çok cinsel zevk aldığı an kadının ayakkabıları ile erkeği çiğnediği andır. Bu hislere sebebiyet evren duygular rahatsızlık verici noktalara ulaşmadan incelenmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Psikoloji konusunda uzman olan birinden alınacak yardımlar ile durumun sıkıntılı olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

İşkenceye uğramayı sevme ve ayakkabı fetişizmi arasında bir bağlantı kurulmaya çalışılacak olursa şöyle bir varsayımda bulunabiliriz; ayaklar vücudun en alt kısmında bulunurlar. Yere temas ettikleri için de kirli ve düşük bir konumda yer aldıkları söylenebilir. Eski geleneklere bakıldığında da yetkili ve ulu insanların daha alt seviyedekiler tarafından eteklerinin, ayaklarının saygı ve minnet ifadesi ile öpüldüğü örneklerine denk geliriz. Bu iki noktayı birleştirdiğimizde ayak fetişleri aslında karşılarındaki kişiyi kendilerinden üstün görme eğilimine sahip kişilerdir. Bu da onların işkenceye uğrama, kendilerini cinsel olarak acınacak bir duruma soktuklarında haz almalarının sebebi olarak ilişkilendirilebilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();