Avokado ve Avokado Yağı Faydaları

Avokado ve Avokado Yağı Faydaları Nelerdir? Avokadonun Saç İçin Kullanımı, cilt için kullanımı nasıldır? Çocukların avokado tüketimi!

Avokado bizim ülkemizde henüz gereken önemi kazanmamış birçoğumuzun belki henüz tatmadığı lezzetler arasında yer almaktadır. Bilindik tatları tercih eden bir toplum olmamızdan ötürü olacak ki bize isim olarak ya da tat olarak kodlanmamış meyveleri pek tercih etmiyoruz. Oysa avokado hem meyve olarak hem de yağı ile sofralarımızın ve bakım ürünlerimizin kesinlikle baş tacı olmaya aday. Salatalar içinde de kullanılabilen bir meyve olan avokado A, E, D vitaminleri, potasyum, doymamış yağ, protein, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin ve besleyici özelliklere sahip bir meyvedir. Avokado yağı kullanım alanları içerisinde ise masaj, cilt ve saç bakımı yer almaktadır. Piyasa araştırması yaparken en doğal yağı bulmaya özen göstermelisiniz. Malum artık her şeyin sahtesi mevcut. Saf şekilde kullanılması da mümkün olan avokado yağını özellikle hassas cilt tipine sahip olan kişiler mutlaka zeytinyağı ile karıştırarak kullanmalılar.

Avokado Yağı Faydaları Nelerdir?

Saç İçin Kullanımı

Saç derisini korumak, nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanabileceğiniz avokado yağını aynı zamanda kırıklara, kurumaya ve yıpranmaya karşı da kullanabilirsiniz. Özellikle kuru saçlarda kullanılması önerilen avokado yağı, saç şekillendirmede kullanılan yüksek ısının saça verdiği zararları da ortadan kaldırıyor.

Avokado ve Avokado Yağı Faydaları

Cilt İçin Kullanımı

Avokado yağı cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır, aynı zamanda kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça faydalıdır. Cildi zararlı UV ışınlarından korur. Kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı döküntü ve kızarıklara iyi gelerek ortadan kaldırır. Böcek ısırığı ve arı sokması gibi dış etkenlerin yarattığı kızarıklığa iyi gelir. Avokado püre haline getirilip cilde sürüldüğünde ölü deriyi ortadan kaldıracak aynı zamanda da cilde parlaklık ve nem kazandıracaktır.

Çocuklar Avokado Tüketmeli

İçinde bulunan yüksek değerdeki protein sayesinde oldukça faydalı bir meyve olan avokado özellikle çocukların gelişimine büyük fayda sağlayacaktır. Küçük yaşlardan itibaren avokado tüketme alışkanlığını çocuklarınıza mutlaka kazandırmalısınız.

Kolesterolü Düzenler

Kardiyovasküler hastalıkların azalmasında etkili olan avokado kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterolü düzenler.

Ayrıca avokadonun diğer faydaları da şöyledir:

  • Ağız kokusunu engeller
  • Yaşlılığa bağlı olarak oluşabilecek göz problemlerini ortadan kaldırır.
  • Sindirim sistemi için gereklidir
  • Kabızlığı giderir
  • Ülser hastalığına iyi gelir
  • Kilo verilmesini kolaylaştırır

 

No more pages to load

No more pages to load