Muharrem ayının başlamasıyla beraber evlerde de bir aşure telaşıdır başladı tabi ki. Aşure tatlısı tarifi genel olarak aynı gibi gözükebilir ama her ailenin geçmişten gelen farklı bir dokunuşu vardır tahmin edersiniz ki. Muharrem ayı 2016 senesinde 2 Ekim tarihinde başlamıştır. Bitişi ise 31 Ekim olarak geçmektedir. Aşure günü olarak geçen gün de Ekim ayının 10. Gününe tekabül etmektedir.

Aşure Günü ve Aşure Tatlısı

Muharrem Ayında Neler Yapılması Gerekir?

Muharrem ayının farklı inanışlarda farklı yeri vardır. İnanışlara göre de yapılması gerekenler değişiklik gösterir elbette. Muharrem ayı içerisinde ve aşure gününde oruç tutmanın sünnet olduğu söylenmektedir.

Muharrem ayı içerisinde sadaka verilir, yakın akrabalar ziyaret edilir, çeşitli yardımlar ve paylaşımlar yapılır.

En Temelinde Aşure Gününün Amacı

Genel olarak bakıldığı zaman Aşure ayında iyi niyetli olmak ve kötülüklerden uzaklaşmak gerekmektedir. Tarihte Aşure Günü’nün oluşmasına sebebiyet veren kötü olayların hatırlanması ve bunların bir daha gerçekleşmemesini sağlamak için insani değerleri özümsemek bu günün temelini oluşturmaktadır aslında. Evlerde yapılan aşureler tüm çevreye dağıtılır ve böylece her kesimden inanca sahip insanlar ile yardımlaşma ve paylaşım içerisine girilmiş olur.

Aşure İçin En Sık Kullanılan Tarif

Eğer siz de lezzetli bir aşure yapmak istiyorsanız aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz kolaylıkla uygulayabileceğiniz tariften yardım alabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken kocaman bir kazan almak ve size vermiş olduğumuz tüm malzemeleri kullanarak bu ay için en güzel aşureyi siz hazırlayabilirsiniz. Hem siz hem de komşularınız afiyetle aşurelerinizi yiyebilirsiniz.

Malzemeleri gördüğünüzde bunların hepsini nasıl kullanacağınız ve en son oluşacak aşure tatlısı tadı hakkında şüpheleriniz olabilir. Ancak seneler boyunca kullanılmış olan bu aşure tatlısı tarifine güvenin lütfen.

Aşure Tatlısı Malzemeleri

Aşure Tatlısı Tarifi

1 su bardağı nohut,

1 su bardağı kuru fasulye,

3 su bardağı aşure için kullanılan buğday,

1 su bardağı dolusu kabukları soyulmuş fıstık,

1 su bardağı bütün olarak fındık içi,

1,5 su bardağı kayısı ancak doğranmış olacak,

1 su bardağı kuru üzüm,

1 su bardağının yarısı kadar kuş üzümü,

1 su bardağının yarısı kadar küp şeklinde doğranmış portakal kabuğu

1 su bardağı dolusu küp şeklinde doğranmış elma kabuklarını soyarsanız daha iyi olur,

4 su bardağı toz şeker,

İsteğe bağlı olarak bir çorba kaşığı gül suyu,

1 çay kaşığının ucu kadar da tuz ile malzemeler bitmiş oluyor.

Aşure Tatlısı Yapılışı

Aşure tatlısı tarifinde sıra geldi tatlının nasıl yapılacağına. Öncelikle bir gece önceden fasulyeyi ve nohudu bir kapta güzelce ıslatın. Aynı gece buğdayı da yıkayarak sıcak suda ıslatın.

Bir sonraki gün fasulye ve nohudu düdüklü tencerede iyice haşlayın, yumuşasınlar. Fasulyeler gibi buğdayı haşlamayı da ihmal etmeyin tabi.

Sıra geldi küp küp doğranmış meyvelere. Meyvelerin hepsini yumuşayıncaya kadar 10 dakika boyunca bir tencerede iyice kaynatın.

Büyük bir tencereye pişmiş olan malzemelerin hepsini birden koyun. Eğer su eksik kalmışsa üzerine yeterli miktarda sıcak su eklemenizde fayda var. Kaynamadan sonra fıstık, fındık, portakal kabuğu, elma, tuz ve şeker de içerisine karıştırılır. 5- 10 dakika boyunca malzemeler kaşık yardımıyla karıştırılır ve sonra ocağın altı kapatılır. Kıvamının daha koyu olmasını istiyorsanız eğer 2 kaşık buğday nişastasını çok az bir suda eritip malzeme karışımının içine ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız bu lezzetli aşurenin üzerini süslemek ise tamamen sizin zevkinize kalmış artık. Genelde nar, tarçın, kuş üzümü ile aşurenin süslenmesi yapılır fakat bazı kişiler Hindistan cevizi de kullanmaktadırlar.

Aşure tatlısı tarifi ile harika bir tatlı hazırlamış oldunuz. Afiyet olsun.