Aspir Bitkisi Tohumundan Elde Edilen Bir Mucize: Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı, sağladığı birçok fayda ile birlikte son zamanlarda kullanımı gittikçe artan bir tür bitkisel yağdır. Şimdi gelelim birden fazla alanda kullanılan ve faydaları anlatmakla bitmeyen “Aspir yağı ne işe yarar?” konusuna...

Aspir yağı, sağladığı birçok fayda ile birlikte son zamanlarda kullanımı gittikçe artan bir tür bitkisel yağdır. Aspir bitkisi tohumundan elde edilen bu bitkisel yağ, hem vücut sağlığı hem de cilt ve saç gibi dış bölümlerde oldukça olumlu etkileri bulunan bir türdür.

Papatyagiller sınıfından olan aspir bitkisinin anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Günümüzde Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın birçok yerinde kullanılır. Sarı, turuncu ve kırmızı renkleri olan aspir bitkisinin dikenli yaprakları bulunur. Akdeniz bölgelerinde yetişen aspir bitkisi, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Birçok sanayi kolunda işlenerek kullanılan aspir yağı, boya ve kozmetik sanayinin yanında ilaç ve kimya sanayilerinde de kullanılan bir yağdır.

Şimdi gelelim birden fazla alanda kullanılan ve faydaları anlatmakla bitmeyen “Aspir yağı ne işe yarar?” konusuna...

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Güneydoğu Asya’dan dünyaya yayılan bir bitki olan aspir bitkisinin binbir faydası bulunduğunu belirttik. Peki, “Aspir yağı kullanımı nasıl olmalıdır?”

Aspir yağı cilt ve saç gibi dış bölgelerde kullanılacaksa bölgesel olarak uygulanabilir. Aynı zamanda zeytinyağı, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi ürünlere alternatif olarak rahatlıkla kullanılabilir. Örneğin pişmiş yemeklere bir tatlı kaşığı aspir yağını ekleyerek tüketebilirsiniz. Buna ek olarak soğuk tüketilen salatalar ve çorbalara da ekleyerek tüketmek mümkün. Ayrıca mucizevi aspir yağının etkilerinden faydalanmak için yemeklerden önce bir çay kaşığı aspir yağı içebilirsiniz. Aspir yağının ısıtılmadığını ve sadece soğuk şekilde tüketildiğini de ekleyelim. Aspir yağını hazırladığınız soğuk içeceklerin içerisine bir tatlı kaşığı kadar ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bir tatlı kaşığında fazla karıştırmak içeceğin tadının değişmesine neden olabilir. Vücuda çokça yararı bulunan bir kase yoğurt içine de az miktarda aspir yağı ekleyebilir ve akşamları yiyebilirsiniz.

Aspir Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Her hali şifa dağıtan aspir bitkisini tüketmenin en iyi yollarından biri de çay formudur. Bunun için bir bardak kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş aspir bitkisi ilave edin. Demlenen aspir çayını süzün ve günde bir bardak olacak şekilde tüketin. Peki, hazırlaması kolay şifası çok olan Aspir çayının faydaları nelerdir?

 • Aspir çayı adet düzensizliği konusuna iyi gelmektedir. Aynı zamanda adet sancısına da oldukça faydalıdır.
 • Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olan aspir çayı, kolesterolün dengede tutulmasını da sağlar.
 • Aspir çayı doğumdan sonra oluşan ağrılar ile beraber eklem ağrılarına da iyi gelir.
 • Aspir çayı kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 • Vücutta biriken yağların eritilmesine yardımcı olan aspir çayı, kilo vermeye çalışan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Aspir Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aspir yağının birçok faydası ve bazı durumlarda da birtakım yan etkileri vardır. Hangi durumlarda ne gibi faydaları var ve ne zaman tehlike oluşturuyor birlikte göz atalım.

Aspir yağının faydaları nelerdir?

İnsan vücuduna birçok faydası bulunan aspir yağının en çok bilinen olumlu etkilerinden bazıları şu şekildedir:

Vitamin Deposudur

Aspir yağı, tam bir E vitamini deposudur. Daha sağlıklı bir saç, kalp ve cilt için ihtiyacımız olan E vitamini, aspir yağında bolca bulunduğundan düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Aspir yağında ayrıca Omega 3 ve 6, kalsiyum, fosfor, demir, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunmaktadır.

Kalp Sağlığına Destekçidir

Aspir yağının içerisinde bulunan Omega 3 ve 6 yağları tam da kalbin ihtiyacı olan yağ asitleridir. Aynı zamanda linoleik asit bakımından da zengin olan aspir yağı, kalp krizi ve felç gibi durumların riskini de azaltır.

Cilde İyi Gelir

Aspir yağı, vücutta antioksidan etki gösterir ve anti - aging etkisi sayesinde cilt yaşlanmasına engel olur. Aspir yağı cildi nemlendirir ve kurumasını önler. Aspir yağı aynı zamanda hamilelik döneminde oluşan çatlakların giderilmesinde de etkili rol oynar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Aspir yağı ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de “Aspir yağı kilo verdirir mi?” sorusudur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aspir yağı, kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü Aspir yağı, yağların yakılmasına yardımcı olurken metabolizmayı da hızlandırır. Ancak kilo vermek için diyet ve spor yanında ek olarak kullanılması önerilmektedir.

Ruh Sağlığına İyi Gelir

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmenin temeli sağlıklı bir zihinden geçer. Aspir yağı da vücuttaki serotonin hormonu seviyesini artırırken stres ve depresyon gibi ruh sağlığı bozukluklarını da önlemiş olur. Ayrıca aspir yağını düzenli olarak tüketmek zihni rahatlatarak uykusuzluk sorununa da çözüm olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Aspir yağı içerisinde bulundurduğu vitaminler, mineraller, Omega 3 ve 6 yağ asitleri sayesinde vücudu, organları ve hücreleri dış etkenlere karşı korur. Böylece vücudun savunma mekanizmasını da güçlendirmeye yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli olarak Aspir yağı tüketerek hastalıklardan korunmak mümkün olabiliyor.

Daha Sağlıklı Saçlara Kavuşmanızı Sağlar

Aspir yağının içerisinde bulunan linoleik asitler saç ve saç derisi için oldukça faydalıdır. Aspir yağı saç derisindeki kan dolaşımını canlandırırken yeni saç çıkışını da hızlandırmış olur. Ayrıca daha sağlıklı ve güçlü saçlar için de saç köklerine ve tellerine bakım yapar.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Aspir yağı, sindirim sistemini de rahatlatır. Böylece kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerine de iyi gelir. Mide işleyişini güçlendirmek için tüketilen aspir yağının sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden faydalanmak için; bir litre suyun içerisine bir gram ekleyerek gün boyunca tüketilebilir.

Eklem ve Kas Ağrılarına İyi Gelir

Aspir yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde eklem ve kas ağrılarına da iyi gelir. Bunun için ağrının olduğu bölgeye masaj yaparak uygulanabilir. Aspir yağını ağrının olduğu bölgeye düzenli olarak uygulamak eklem ve kas ağrılarını rahatlatacak ve daha kaliteli bir hayat şansı sunacaktır.

Kan Şekerini Düzenler

Aspir yağı içerisinde bulunan Omega 6 yağ asitleri kan şekerini düzenleme etkisine sahiptir. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişilerin kan şekeri seviyesini korur. Aynı zamanda da diyabet riskini en aza indirir.

Üst Solunum Yollarına İyi Gelir

Özellikle kış aylarında oluşan öksürük, balgam, göğüs ağrısı ve nefes problemleri gibi durumlara karşı etkili olan aspir yağı, astım, soğuk algınlığı ve boğmaca gibi hastalıklara karşı da etkilidir.

Aspir Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Aspir yağı, çeşitli faydaları olan bitkisel bir ürün olmasına rağmen bazı durumlarda kullanımı tehlikeli olabilmektedir. Bu tür bitkisel ürünlere karşı hassas ya da alerjik durumu olan kişiler, aspir yağına karşı da alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Alerjik reaksiyonlara bağlı olan bu yan etkilerin genellikle birkaç gün içerisinde kaybolduğu da bilinmektedir. Aspir yağının en yaygın yan etkileri ise şu şekildedir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Geğirme
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Hazımsızlık
 • Titreme
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Uyku hali
 • Terleme
 • Göğüs ağrısı
 • Sırt ağrısı

Yukarıdaki yan etkilerine ek olarak aspir yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç durum daha söz konusudur. Aşağıdaki durumlarda Aspir yağı kullanılması kesinlikle önerilmez.

 • Aspir yağı, kanın pıhtılaşmasını engelleyebilmektedir. Böylece herhangi bir ameliyat durumunda kanama riskini yükseltebilir. Bu nedenle de cerrahi operasyon öncesinde doktor tavsiyesi değilse kullanılması tehlikeli olabilir.
 • Aspir yağı uterus kasılmalarına sebep olabileceği için gebe kişiler tarafından kullanılması uygun görülmez.
 • Aspir yağı hipotansiyonu olan kişilerde düşük kan basıncını daha da düşürebilmektedir. Bu nedenle bu hastaların da aspir yağı kullanması önerilmez.

No more pages to load

No more pages to load