Aşkın Evlilik Hali

Aşkın evlilik hali. Aslıhane'ye hoşgeldiniz! her hafta birbirinden farklı hikayelerle birlikteyiz! Kahvenizi alın ve bizi takip etmeye devam edin.

Birçok aşkın ev sahibidir Aslıhane… Başladığına da şahit olmuştur, bittiğine de. Her sandalyesinde, her şekerliğinde aşk kırıntıları bulunur, siz hiç fark etmesiniz de. Büyük sözlerin verildiği, geleceğe umutla bakılan anların yaşandığı Aslıhane, tabii başka sahnelere de şahitlik yapmıştır. Kendinize bir kahve koyun ve gerçekleri bir de benden dinleyin…

 

Mesela burada kahvenin aracı olduğu en patetik diyaloglar iki kadın arasında yaşanır. Eğer bir kadın erkek arkadaşı, eşi ile ilgili bir sorun yaşıyor ve bunu dile getiriyorsa masadaki diğer kadına göre kesinlikle anlatıcı haklıdır. Sorgusuz, sualsiz. Objektif olmak mı, nasıl yani? Siz şimdi iki kadına birden adil olmadıklarını mı söylüyorsunuz? Lütfen, aklınızı yitirmediğinizi söyleyin.

 

Bu diyaloglarda konu yeni bir tanışma ise durum daha da ilginç bir hal alabilir. Çünkü sistem insanları evliliğe itmek için tüm koşulları sağlamıştır ve sizin bu düşünceden kurtulmanız artık imkansızdır. Sokakta kime sorsanız belgesel izleyen ülkemizde, öğle kuşağında yayınlanan evlilik programlarını kim izliyor, inanın ben de bilemiyorum ama bu diyaloglarda bazı kesitler bulabilirsiniz. Örneğin bir kadın, bir erkekle tanıştığını arkadaşına söylediği anda gelen sorular sırasıyla; ne iş yapıyor, nerede oturuyor, nasıl bir ailesi var, evi var mı, arabası var mı? Oysa soruların şöyle olması gerekmiyor mu; onun yanındayken kendini nasıl hissediyorsun, sıcakkanlı biri mi, dürüst mü, iyi bir insan mı?

 

Hele ki ana konu var olan bir ilişkinin evlilik ile sonuçlanması ise bu diyaloglar gittikçe daha da alevlenir. Erkek evlenmek istemiyor mu? Lanet olsun ona, nasıl istemez. Kesin sevmiyordur, başka biri vardır, annesi de suratsızın tekidir, o ilk gün tanıştıklarında halinden oğlunu doldurduğu bellidir, ondan daha iyisini mi bulacaktır, zaten bütün erkekler böyle değil midir? Oysa erkeğin ne düşündüğü, ne hissettiği ve hayattan/ilişkiden ne beklediğini konuşmak gerekmiyor mu?

 

Herhangi bir vakadan tüme bu kadar hızlı varabilen başka bir canlı türü yoktur, o yüzden erkeklerin hemcinslerini de hesaba katarak hareket etmelerini şiddetle öneririm. Kadının arkadaşları tarafından hızlıca cezası kesilip salaya yetiştirilen erkek sayısını bilseydiniz, bu tavsiyemi dikkate alırdınız, eminim.

 

Tabii Aslıhane bu diyalogların dışında, yeni filizlenen aşklara da ev sahipliği yapmıştır. Kahvenin keyfi de bu anlarda saklıdır. Zaten hayatın anlamı, gerçek aşkın verdiği tat değil midir?