Aşerme Nedir? Hamileliğin Hangi Döneminde Başlar?

Aşerme Nedir? Hamileliğin Hangi Döneminde Başlar? Neden aşeririz, aşermede neler daha çok istenir? Gebelik/hamilelikle ilgili tüm cevaplar kadin.com'da

Anne olacağını öğrendiği an, bir kadının hayatının en mutlu anlarından biridir. Kadınlar 9 aylık hamilelik sürelerinin geçmesini ve bebeklerini kucaklarına alacakları anı büyük bit heyecanla beklerler. Ancak tabii ki her kadının hamileliği çok da kolay geçmeyebilir. Hamilelikte yaşanan sorunların en yaygın olanlarından biri ise aşermedir. Aşerme sorunu, hamile kadınların neredeyse %85’i tarafından yaşanır.

Aşerme Nedir?

Aşerme kelimesini hepimiz duymuşuzdur ama birçoğumuz bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmez. Kelime anlamıyla aşerme, zamansız ve normal şartlarda akla gelmeyecek yiyecekleri çok fazla arzulamak anlamına gelmektedir. Aşerme, hamileliğin olmazsa olmaz bir parçasıdır ve aşerme sırasında arzulanan yiyecekler kişiden kişiye değişmektedir. Aşerilen gıdalar tatlı, tuzlu, baharatlı ya da ekşi olabilir.

Aşerme Nedir

 

Aşerme Ne Zaman Gerçekleşir?

Aşermenin başlıca sebebi gebelikte değişen hormonlar ve bu hormonların tat ve koku duyguları üzerindeki etkileridir. Gebelik hormonları her hamilelikte benzer şekilde değişse de, aşerilen gıdaların türü kadından kadına değişir. Bu nedenle aşermenin sebepleri de hala bilimsel olarak açıklanabilmiş değildir. Burada dikkat edilmesi gereken konu miktardır. Bebeğinizin ve sizin sağlığınıza zarar vermeyeceği ölçüde aşerdiğiniz gıdaları tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşerme Nedir

 

Aşerme daha çok gebeliğin ilk 3 ayında gerçekleşir. Yapılan araştırmalar aşerilen gıdaların en çok tatlı grubunda olduğunu göstermektedir. Eğer aşerdiğiniz gıdalar zararlı ise bunları muadili gıdalarla değiştirmeniz daha uygun olacaktır. Dondurma yerine meyveli yoğurt yemek buna örnek olarak verilebilir. Düzenli egzersiz yapmak ve duygusal yemenin önüne geçmek de aşermenin daha sağlıklı olarak atlatılabilmesini sağlar.

Aşerme sorununun ciddi boyutlara ulaşmaması için kahvaltıyı kesinlikle atlamamanız gerekir. Kahvaltıyı atlamak aşermenin daha zorlu geçmesine neden olmaktadır. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra yaşanan aşermelerin daha çok psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Neticede gebelik kadınlardaki hormonların en çok değiştiği dönemlerden biridir ve bu dönemde duygusal gelgitler sıklıkla yaşanır. Aşerme bu duygusal gelgitler sonucunda da ortaya çıkıyor olabilir. Bazı ekstrem durumlarda kadınların buz ya da temizlik malzemesi gibi zararlı maddeleri yemek istediği gözlemlenmiştir. Böyle bir durum yaşarsanız mutlaka bir doktora gitmeniz ve kan değerlerinizi kontrol ettirmeniz gereklidir.