Arıdan Gelen Mucize Propolis

Arıların tek yaptığı şeyin bal olmadığını biliyor muydunuz? Arılar ayrıca, iğne yapraklı ağaçlar veya her mevsim yeşil üzümlerinden elde edilen sudan propolis adında mucizevi bir bileşik üretirler. Binlerce yıl öncesine dayanan propolis çeşitli medeniyetler tarafından farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Bazıları enfeksiyonla mücadele etmek ve iyileşme sürecine yardım etmek amacıyla kullanırken bazıları ise mum yapımında kullanmışlardır. Öte yandan propolis flavonoidler olarak adlandırılan polifenolleri içerir ve flavonoidler bitkilerde bir koruma şekli olarak üretilmektedir. Bu bileşen  genellikle antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülen bazı meyveler, yeşil çay, sebzeler ve kırmızı şarap gibi gıdalarda bulunur. Soğuk algınlığından kansere kadara pek çok hastalığa deva olan propolisin daha nelere çözüm olabileceğini biliyor musunuz?

Propolisin 7 Önemli Faydası

Yaraları İyileştirir

Propolisin, hem insanlar hem de arılar için en değerli yönlerinden biri, doğal antiseptik nitelikleridir. Propolis, yara tedavilerinde kullanıldığında yarayı çok daha ciddi enfeksiyonlara karşı koruyabilirsiniz. Ayrıca propolis içerisindeki antioksidanlar, inflamasyonun azaltılması ile birlikte bu bölgelerdeki kan akışını ve büyümesini teşvik ederek, yara iyileşmesini hızlandırır.

Anti-İnflamatuar Özellikler İçerir

Propolis böcek ısırıkları ve yara olarak sınıflandırılmayan diğer cilt problemleri için de bir anti-inflamatuar krem olarak kullanılabilir. Binlerce yıldır, böcek ısırığı, kızarıklık ve her türlü cilt tahrişi, propolisle yapılan uygulamalar ile tedavi edilmiştir.

Kan Dolaşımını Arttırır

Propolis'te bulunan diğer aktif maddeler vücudun dolaşım sistemini uyarır ve bu da vücudun çeşitli bölümlerinin kan dolaşımını ve oksijenasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, enerjide artış, daha hızlı yara iyileşmesi ve daha sağlıklı bir metabolizma anlamına gelir. Düzenli olarak propolis tüketerek vücudunuzu kalp krizi veya inme olasılığına karşı koruyabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Propolisin bağışıklık sisteminiz üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Beslenme düzeninize az miktarda propolis ekleyerek doğal antiviral ve antibakteriyel etkileri sayesinde bağışıklık sisteminizin gücünü artırabilirsiniz. Öte yandan dünyada eşi benzeri bulunmayan bu bileşen ile vücudunuzdaki antioksidan miktarını da arttırabilirsiniz.

Kanseri Önler

Günümüzün en büyük hastalığı olan kanser, çoğu bilim adamı tarafından araştırılmakta ve tedavisi için çözüm aranmaktadır. Her ne kadar tedavisi için kesin bir çözüm bulunamasa da kansere yakalanmamak için pek çok yol bulunmaktadır. Yapılan pek çok araştırma sonucunda propolis içerdiği C vitamini ile birlkteri hücreleri yenileyerek kanseri önlediği görülmüştür. Bunun yanı sıra düzenli propolis tüketimi ile birlikte vücuttaki pek çok kanserli hücre ve tümör seviyesi azalmaktadır.

Alerjik Reaksiyonlara İyi Gelir

Propolisin bir diğer özelliği ise alerjik reaksiyonların şiddetini azaltmasıdır. Propolis, alerji karşısında oluşan histaminlerin üretimini inhibe eder. Alerjik reaksiyonlara hassas bireyler düzenli olarak propolis tükettikleri taktirde yaşam kalitelerini arttırabilirler.

Ağız Sağlığında Etkilidir

Propolis, antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı ağız ve hijyen ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Propolisin dudak, diş eti ve boğazı etkileyen plak, kaşıntı yaraları, herpes ve çeşitli diğer ağız hastalıklarını azalttığı tespit edilmiştir. 

No more pages to load

No more pages to load