Annelerin Korkulu Rüyası: Bebeklerde Kabızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde kabızlık sorunun bu kadar sık yaşanmasının elbette bazı ortak nedenleri var. Tüm detaylar kadin.com'da.

Bir annenin en büyük uykusuzluk sebeplerinin başında bebeğinin kabızlık sorunu yaşaması gelir. Kabızlık genel olarak dışkılamanın normalden seyrek, zor, büyük ve ağrılı olması şeklinde tanımlanabilir. Geceleri uyutmayan o acı ağlamaların arkasındaki kabızlık sorununu hemen hemen her bebek yaşar. Bebeklerde kabızlık sorunun bu kadar sık yaşanmasının elbette bazı ortak nedenleri var. Gelin birlikte inceleyelim.

Bebekler neden kabız olur?

Bebekler doğduklarında sindirim sistemleri yeterince gelişmemiş haldedir. Bebeklerin anne sütü aldığı dönemde yani ilk 6 aya kadar, günde ortalama 6 kez sulu kıvamda ve altın sarısı renkte dışkıladıklarını gözlemleyebiliriz. Bebek gelişimini takip eden her ay, sindirim sistemi biraz daha düzenli bir şekilde çalışmaya başlar. Henüz tam olarak gelişmemiş sindirim sisteminin de çeşitli sorunlar yaşaması gayet olasıdır. Bu sorunlar tamamen anatomik ya da yanlış beslenme düzeniyle ilgili olabilir. Ancak kabızlık sorununun genellikle 6 aylık bebeklerde görülmesinin sebebi dikkatleri ek gıdaya geçiş sürecine çeker. 6. aya kadar yalnızca anneye sütüyle beslenen bebeklerde oldukça sıvı bir dışkı görülürken ek gıdaya geçiş süreciyle birlikte hem dışkının yoğunluğu hem de rengi değişmeye başlar ve bebeğin karnında şişlik oluşur. Genel olarak bebeklerin kabız olma sebeplerine bakacak olursak:

 • Doğuştan gelen bağırsak anomalisi (bağırsakların normalden daha geniş olması)
 • Bağırsakların yavaş çalışması
 • Ek gıdayı sindirmekte yaşanan güçlük
 • Ek gıdaya geçişle birlikte anne sütünün tamamen bırakılması
 • Pirinç unu ve diğer unlu gıdalarla hazırlanan mamalara gösterilen reaksiyon
 • İnek sütü ile yapılan mama ile beslenme

Bebeklerin kabızlık sorunlarının temelinde bir hastalık olma olasılığı genellikle %5’in altındadır. Ancak her ihtimale karşı emin olmak adına mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bebeklerde kabızlık belirtileri nelerdir?

Bebeğinizde ek gıdaya geçiş dönemiyle birlikte görülen kabızlığın en büyük belirtisi, dışkılamanın normalden daha seyrek ve zor olmasıdır. Örneğin bebeğiniz kakasını yaparken kendini sıkıyor, kızarıyor ve çığlık atarak ağlıyorsa bu kabız olduğuna işaret olabilir. Dışkısının sert ve koyu renkte olması da yine kabızlık belirtileri arasındadır.

Bebeklerde kabızlık tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık şikayetinin önüne geçmek için alınacak ilk önlem, lifli gıdalara ve sıvı ağırlıklı beslenmeye ağırlık vermek olmalıdır. Hemen sonrasında ise kabızlık yapan gıdanın ne olduğunu tespit edip beslenme menüsünden bu gıdayı çıkarmak ya da tüketimini azaltmak diğer bir önlem olacaktır. Bebek sağlığı açısından yalnızca anne sütüyle beslenen çocuklara su verilmesi önerilmez. Ek gıdaya geçiş süreciyle birlikte ise bebeklere çay kaşığı ile bile olsa su vermek önemlidir. Bebeğinizin bağırsak hareketlerinin düzene girmesi için püre ve posalı meyve sularına ağırlık verebilirsiniz. Bağırsak çalıştırma etkisi olan erik, elma, armut, kayısı gibi meyvelerin suyunu sıkıp posasıyla birlikte bebeğinize vermeniz tuvalet alışkanlığının tekrar düzene girmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca mamalarda pirinç unu kullanmak yerine lif bakımından zengin olan tahıl içerikli katı gıdaların tüketilmesi de kabızlığın önüne geçecek önlemlerden biri olarak sayılabilir.

Eğer bebeğinizin laktoz intoleransı yoksa evde mayaladığınız yoğurtla da bağısak florasını destekleyecek ek gıda elde etmiş olursunuz. Probiyotiklerle desteklenen bağırsak florası, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve kabızlığın önüne geçecektir.

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlığa iyi gelecek tavsiyeler

 • 6. aydan sonra ek gıdaya başlayan bebeğinizde dışkı kıvamı ve rengi değişiyorsa ona sabahları bir çay kaşığı zeytinyağı içirmeyi deneyebilirsiniz. Bu hem bebeğinizin kaka yapmasını kolaylaştıracak hem de zeytinyağının mucizeleri ile erken yaşta tanışmış olacak.
 • Bebeğinizin kabız olduğunu anladığınızda hemen yetişkinlerde de kabızlığa çözüm olan gıdaları düşünün. Örneğin kuru kayısı ya da kuru erik hoşafı yaparak her gün azar azar bebeğinize içirin.
 • Papatya çayı da tıpkı yetişkinlerde olduğu bebeklerde de kabızlık nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenleyen papatya çayını birkaç gün boyunca azar azar içirerek kabızlığı ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Taze sebzeler ve bakliyat karışımı çocukların kabızlık sorununa iyi gelen en iyi bileşenleri oluşturuyor. Örneğin biraz kerevizi taze kabakla birlikte kaynatıp içine pirinç ya da mercimek eklediğiniz bir karışım bebeğinizin dışkılamasını kolaylaştıracaktır.
 • Zeytinyağının içine biraz limon sıkmak da işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Kuru kayısı ve kuru inciri bebeğiniz için yaptığınız çorbanın içine de karıştırabilirsiniz. Bu hem çorbanızın tadını güzelleştirecek hem de bebeğinizin kabızlık sorununu çözecektir.

No more pages to load

No more pages to load