Bebeğinizin Beslenmesinde Anne Sütünün Önemi

Bebeğinizin beslenmesinde anne sütünün önemi çok büyüktür. Bebeğin tüm hayatını etkileyen anne sütünün içerdiği vitaminler ve yararları nedir?

Anne sütü, insan hayatını baştan sona etkileyebilen mucizevi bir besindir. Günümüzde yeni doğan bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise anne sütünün içerdiği vitaminlerin başka hiçbir besinde olmadığıdır. Emzirmenin ve bebeğinizin beslenmesinde anne sütünün önemi saymakla bitmez. Şimdi dilerseniz bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve önemi her geçen gün artan anne sütünün yararlarından kısaca bahsedelim;

Anne Sütünün Önemi;

- Gelişen teknoloji ile birlikte, alerjik hastalıkların giderek arttığı günümüz koşullarında anne sütünün sağladığı en büyük faydalardan biri de bebeği astım, egzama gibi alerjik hastalıklardan korumaktır.

- Akciğer gelişiminde de çok önemli etkileri olduğu, solunum fonksiyonlarını ve akciğer kapasitesini olumlu yönde etkilediği de bilinmektedir. Anne sütü bebeğin ileride astım olma riskini azaltmaktadır. Sağlık açısından da bebeğinizin beslenmesinde anne sütünün önemi gözden kaçırılamaz.

- Anne sütü ile beslenen bebekler sosyal açıdan daha iyi bir gelişim gösterirler. Bir yaş sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütü ile beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütü ile beslenen bebeklerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha iyi olduğu tespit edilmiştir.

- Doğal beslenme olarak tanımlanan anne sütü ile beslenme başta zatürre olmak üzere, ishal, orta kulak iltihabı ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan bebeği korumaktadır. İçerdiği koruyucu antikorlar ile bebeğin enfeksiyonlara karşı direncini artırmaktadır.

Bebeğinizin Beslenmesinde Anne Sütünün Önemi

- Emzirilen bebeklerde beyin gelişimi daha iyi olmaktadır. Anne sütü alan çocukların zeka seviyesinin, almayanlara kıyasla daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

- Anne sütü ile beslenen bebeklerde şişmanlık (Obezite) daha az görülmekte ve insüline bağımlı şeker hastalığı (Tip-1 diabet) görülme riski azalmaktadır.

- Emerken bebeğin ağız ve çene kaslarının çalışması, anne sütü alan bebeklerin konuşma ve dil gelişiminin daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

- Anne sütü aşıların etkinliğini arttırmakta ve aşılardan sonra görülen bağışıklık cevabının daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

- Bebeğini emziren annelerde loğusalık depresyonu daha az görülürken, aynı zamanda anneyi meme ve yumurtalık kanserinden de koruyucu etki göstermektedir. Ayrıca anneyi ileri yaşlarda gelişebilecek kemik erimesinden de korumaktadır.

Bebeğinize vereceğiniz en güzel hediye anne sütüdür çünkü bu bebeğinizin sizin göğsünüzdeyken kendini güvende hissetmesini sağlayacak tek yoldur. Uzmanlar doğumdan hemen sonra, hatta doğum masasından kalkmadan önce bebeğin emzirilmesinin, anneyle bebek arasındaki ilk temas açısından son derece önemli olduğunu belirtiyor.

 

No more pages to load

No more pages to load