Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütünü muhafaza etmek için hangi yöntemler en uygunudur?Anne sütüyle ilgili merak ettikleriniz!

"Çocuk da yaparım, kariyer de" mottosunun bir hayli popüler olduğu günümüzde, anneler bebekleri olduktan sonra kendilerini eve kapatmak yerine iş hayatlarına devam ediyorlar. Üstelik bazılarının eleştirdiği gibi bebeklerini de hiçbir şeyden mahrum etmiyor ve tüm gününü evde bebeğiyle geçirse verebileceği ne varsa, yine verebiliyorlar. Bu noktada en önemli kısım da şüphesiz ki anne sütü. Çoğu insan anneler çalışmayı tercih ettiğinde bebeğin anne sütünden mahrum kaldığını düşünse de günümüz kadınları bu önemli konuya da bir çözüm bulmuş: gün içinde sütünü sağıp saklamak. Böylece içleri rahat bir şekilde kariyerlerine devam edebilmektedirler. Peki, anne sütü nasıl saklanır? Anne sütünün muhafaza edilmesiyle ilgili tüm merak ettikleriniz yazımızda...

Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne sütünü sağdıktan sonra, süt tazeliğini ne kadar süre koruyabilir, bu da eleştirilen noktalardan biridir. Süt oda sıcaklığında ne kadar kalmalı ya da süt buzdolabında ne kadar saklanmalı; bunları bilen her anne gönül rahatlığıyla sütünü saklama yöntemini kullanabilir.

Bu noktada mutlaka uyulması gereken, Sağlık Bakanlığı'nın da onayladığı çok önemli 3 altın kural bulunmaktadır.

Süt sağıldıktan sonra:

  1. Eğer süt oda sıcaklığında (güneşten uzak olması şartıyla) muhafaza edilecekse en fazla 3 saat,
  2. Eğer buzdolabının soğutucu kısmında tutulacaksa maksimum 3 gün,
  3. Eğer buzdolabının derin dondurucu bölümünde muhafaza edilecekse de maksimum 3 ay tazeliğini koruyacaktır.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Dondurulan Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?

Yaklaşık 3 ay boyunca derin dondurucuda tutularak tazeliğinden hiçbir şey kaybetmeyen anne sütünü çözdürmek de sağmak ve muhafaza etmek kadar özen isteyen ve dikkat gerektiren bir iştir. Dondurulmuş anne sütünü çözmek için bir tabağa ya da kâseye sıcak su koyun ve dondurulmuş anne sütünün yer aldığı şişe ya da poşeti içerisine yerleştirin.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar ise:

. Sütü asla ateş üzerine koyup kaynatmayın çünkü bu işlem sütte yer alan besin kaynaklarını öldürecektir,

. Sütü ısıtmak için kesinlikle mikrodalga fırın kullanmayın.

. Süt çözdürülürken üzerinde oluşan kaymakları dağıtmak için sütü çok hızlı çalkalamayın çünkü bu da sütte yer alan besleyici kaynaklara zarar verecektir.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();