Anne Sütü İçin Süt Sağma Yöntemleri

Anne Sütü İçin Süt Sağma Yöntemleri Nelerdir? Anne sütü nasıl sağılır? Süt Sağma Yöntemleri ve Emzirme! Pompa İle Süt Nasıl Sağılır?

Anne sütü, bebekler için en sağlıklı olan besin olup, 6 ay boyunca bebeklerin gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına sağlayabilen en iyi seçenektir. Uzmanlar, günümüzde yeni doğan bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesini önermektedir. Peki süt sağma yöntemleri nelerdir, biliyor musunuz? Tüm detaylar yazımızın devamında...

Süt Sağma Yöntemleri ve Emzirme

Anne sütünün ve elbette doğumdan sonra gelen ilk sarı sütün (Kolostrum), bebekleri ishal ve solunum yolu hastalıklarından koruduğu görülmektedir. Ayrıca anne sütü sayesinde bebeklerin beyin gelişimleri daha iyi olmakta, alerjik hastalıklara ve çocuk diyabetine hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi hastalıklara daha az yakalandığı bilinmektedir. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülmektedir.

Anne Sütü İçin Süt Sağma Yöntemleri

 

Anne Sütünü Sağma

Anne sütü üç şekilde sağılabilir:

-Elle sağma

-Elle çalışan süt pompası ile

-Elektrikle ve pille çalışan süt pompası ile

Anne sütü sağmanın bir nispeten uzun süreli bir deneyim olduğunu belirtmekte fayda var çünkü bebeğin doğumu gerçekleştikten sonra meme, olgun süt üretimine başlayacaktır. Sarı süt yani Tıp’ta kullanılan adıyla Kolostrum ise az bir oranda bile olsa olgun sütte olmaya devam edecektir.

Memenin ürettiği süt miktarı artmaya başladıkça anneler memeden süt sağma işlemini gerçekleştirmeye başlarlar. Çünkü anne sütünü artırma tekniğinin en temel prensibi memeyi boşaltmaya dayanır. Elle sağma işlemi belirli dönemlerde rahat olsa bile pompa kullanımı ile bu süreç çok daha hızlı ilerlemektedir.

 

Pompa İle Süt Nasıl Sağılır?

Teknik olarak anlatmak gerekirse, pompalar bebeklerin emme tekniğini benimseyerek meme ucunu emerek ve daha sonra serbest bırakarak çalışırlar. Bu sayede de memeden süt çekerler.

Anne Sütü İçin Süt Sağma Yöntemleri

 

Elle çalışan süt pompaları kısa bir süre için süt sağmaya uygundur. Küçük ve sessiz olmalarının yanında fiyatları da uygun olan bu pompaları kullanmak için ise kas gücüne ya da yardıma ihtiyaç duyulabilir. Unutulmaması önemli olan noktalardan bir tanesi ise pompanın her bölümünün çok temiz olması gerektiğidir. Parçalar dışarı götürüldükten sonra evde tekrar yıkanmalı ve kurutulduktan sonra kullanılmalıdır.

Elektrikle ve pille çalışan süt pompaları ise elle çalışanlara göre daha pratik ve hızlı ürünlerdir. 15-20 dakika içinde yeterli sütü sağarak birçok anne için kolaylık sağlamakta ve süt miktarını artışını hızlandırmaktadır. Elektrikle çalışan bazı pompalar, annelerin rahatına uygun olarak, emme seviyesini ayarlarlar. Bazıları da sağma işlemi esnasında, anneye hareket izni verir. Böylece anne bebeğini bir yandan da emzirmeye devam edebilir.

Son olarak pompa kullanımında ihtiyaca yönelik ürün tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. Farklı durumlara göre farklı ürünler piyasada yer almakta olup, doktorla görüşerek karar vermek faydalı olacaktır.