Anne Sütü ve Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütü ve Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Hangileridir? Hangi besinleri tüketmek anne sütünü artırmaya yardımcıdır?

Bebeklerinizin sağlıklı bir gelişimi için mümkün olduğunca uzun bir süre anne sütü tüketmeleri gerekmektedir. Ancak bazen annelerin sütü çeşitli sebeplerden ötürü kesilir veya azalır. Bunun önüne geçmek, anne sütü ve anne sütünü artıran yiyecekler için Ahmet Maranki, Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların tavsiyelerine kulak vermekte yarar var. Maydanozun süte etkileri, süt yapan besinler neler, anne sütünü arttıran yiyecekler ve anne sütünü arttıran çaylar gibi birçok konuda uzmanların belirtiklerini derleyerek anne adaylarına sunduk.

Anne Sütü Arttırıcı Tavsiyeler

Bir insanın sağlıklı bir yaşam geçirebilmesi için en temel şey günde tüketmesi gereken 2 litre sudur. Su tüketimi ne kadar düzenli olursa annede de süt oluşumu buna göre artacaktır. Sütün önemli bir kısmı su olduğu için annenin günde mutlaka 2 litre su içmesi gerekmektedir.

Her gün yenecek 1 adet yumurta süt yapan besinler arasında en üst sıralarda yerini almaktadır.

Anne Sütü ve Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Doğum sürecinden sonra süt ve yoğurt annede gaz yapabilir. Bunun yerine tüketeceğiniz sütü az şekerli muhallebi, yoğurdu da yayla çorbası şeklinde kolayca tüketebilirsiniz.

Doğumdan sonraki haftalarda dikkat etmeniz gereken besinlerden bir diğeri de sebze ve meyvelerdir. Bunlar çiğ tüketildiğinde gaz yaparak anneyi rahatsız edebilmektedir. Sebzeleri haşlanmış, meyveleri de komposto şeklinde tüketmekte yarar vardır.Anne Sütü ve Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

 

Beslenmenizdeki yiyecekleri hazırlarken iyotlu tuz kullanmaya özen gösterin. Doğal besinlerle iyot almak oldukça zordur. Ancak iyotlu tuz tercih edildiğinde bebekte anne sütüne geçen iyot ile bu ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Her derde deva sayılabilecek çaylar arasında yer alan yeşil çay anne sütünü arttıran çaylar arasında bu sefer yer almıyor. Yeşil çay içerisinde kafein bulunduğu için süt salınımını da azaltıyor.

Süt artıcı besinler arasında yer elması ve kestaneyi sayabiliriz. Bunların yanı sıra kuru baklagil ve bulgur da sütünüzü arttıracaktır.

Anne sütünü arttıran çaylar arasında ise rezene ve ıhlamur önemli yer kaplamaktadır. Ara öğünlerde de kuru hurma, kuru dut, kuru incir ve kabak çekirdeği süt üretimini arttıracak ve sütün besin kalitesini yükseltecektir.

Maydanozun süte etkileri konusunda net olarak bir şey söylemek uygun olmaz. Maydanoz aslında idrar söktürücü özelliği ile bilinmektedir. Her yeşil sebze gibi süt arttırıcı özelliği vardır. Ancak idrar söktürücü özelliği yüzünden fazla tüketildiğinde vücuttan fazla sıvı atımına sebep olabilir. Dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Asıl Etken Duygulardır

Anne sütünü yiyeceklerin yanı sıra etkileyen en önemli şey de aslında strestir. Kötü bir olay yaşandığında anne bunun stresine kendini çok kaptırırsa sütü kesilebilir. Ancak duygu durumunu kontrol ederek strese girme durumunu en aza indirirse sütünün azalması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Annenin morali yüksek olduğunda bebeğini her görüp ten teması sağladığında süt salınımı da artacaktır. Bebeğinden uzak kalması ise sütünün kesilmesine sebep olabilecek bir durumdur.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();