ALS Hastalığı ve Tedavi Yolları

ALS yani amiyotrofik lateral skleroz, beyinde ve omurilikte bulunan sinir hücrelerini etkileyen ileri bir nörodejeneratif hastalıktır. Lateral, omurilikteki kasları kontrol eden sinir hücreleri bölümlerinin bulunduğu alanları tanımlar. Bu bölge dejenere olduğu zaman bölgede skarlaşma veya lateral skleroz denilen sertleşme görülür. Motor nöronlar beyinden omuriliğe, omurilik ve beyin sapı sonrasında ise vücuttaki kaslara kadar uzanır.

ALS hastalığı motor nöronların progresif dejenerasyonu sonucu  motor nöron ölümlerine yol açar. Motor nöronlar öldüğünde, beynin kas hareketini başlatma ve kontrol etme yeteneği kaybolur. Bu sebeple insanlar konuşma, yutma güçlüğü, hareket etme ve nefes alma becerilerini kaybedebilir. ALS belirtileri nelerdir? ALS tedavisi nasıl olmalıdır? Kimlerde görülür? İşte hastalığın seyri hakkında bilmeniz gerekenler!

ALS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

ALS'nin başlangıç belirtileri kişiden kişiye çeşitlilik gösterebilir. Örneğin bir kişi bir objeyi kavramak ya da kaldırmakta zorluk çekebilirken bir başka kişi ise konuşma sırasında sıkıntı yaşayabilir. ALS hastalığında başlangıç belirtiler kademeli olarak artmaktadır. ALS'nin ilerleyiş oranı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. ALS ile ortalama hayatta kalma süresi üç ile beş yıl arasında olmasına rağmen, birçok insan 10 yıldan daha fazla da yaşayabilmektedir.

Semptomlar, solunum kasları veya ellerde, kollarda, bacaklarda ya da ayaklarda bulunan kaslar ile başlayabilir. Diğer erken belirtiler ise değişiklik gösterebilir. Bunlar takılma, kol ve bacaklarda anormal yorgunluk, konuşma bozukluğu, kas krampları ve seğirmeleri ve kontrol edilemeyen gülme veya ağlama dönemlerini içerebilir. Öte yandan ALS hastalığı sadece motor nöronlarını etkilediği için görme, dokunma, duyma, tat ve koku alma hislerinde hasar yaşanmaz.

ALS hastalığının ne yazık ki kesin bir tedavisi bulunmuyor. Stephen Hawking’in de içinde bulunduğu 50-70 yaş grubu kişilerde ve erkeklerde daha sık görülüp hızlı bir ilerleme gösterir. Her ne kadar ilaç ve yoğun bakım tedavileri kullanılıyor olsa da hastaların çoğu 10 yıl içerisinde hayatını kaybediyor. Ancak destek tedavileri kişilerin günlük yasam fonksiyonları açısından oldukça önemli. Fizyoterapi ve tedaviyi destekleyici teknoloji yardımı ile ALS olan kişilerin hareket serbestliğini ve güvenini arttırabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load