Kadınların makyaj tutkusu herkesçe malum. Özellikle de detaylı makyaj seven kadınlar aldıkları ürünleri bir o kadar detaylıca seçmek zorundalar. Makyajın doğru yapılması için ilk kural ise doğru dokuda ve yapıda makyaj ürünlerini seçmek olmalıdır. Sadece kendi makyaj malzemelerinizi kullanmak da aynı zamanda hijyen için oldukça önemlidir.Kadınların rutin makyaj serüvenlerinde olmazsa olmaz bir yere sahip olan allıklar her renkten oluşları, dokuları ve sürülüşleri ile farklılık göstermektedirler. Sizin için doğru allık seçimi nedir merak ediyor, kullanımı hakkında kafanızda soru işaretleri var ise kesinlikle doğru yerdesiniz.

Allık Seçimi Ve Renkler

Allık renkleri oldukça geniş bir yelpazede sunuluyor. Her cilt tonuna özel yapılmış olan allıklar arasından kendi cilt tonunuza en uygununu bulmak oldukça önemli. Çok beyaz bir ten rengine sahipseniz çok koyu tonlarda bir allık sizi yakışmak şöyle dursun tüm makyajınızı kötü gösterebilir. Şeftali tonlarındaki allıklar kumral ve buğday ten rengine sahip kadınlar için uygundur.

Allık Seçimi Ve Kullanımı

Seçeceğiniz ürün aynı zamanda saç renginizle de uyumlu olmalıdır. Esmer tenli ve koyu saç rengine sahip kadınlara en çok kırmızı ve mürdüm renk tonlarındaki allıklar yakışır.

Eğer sarışınsanız ve pembe tonları sizin için oldukça uygun renklerdir.

Bordo, kırmızı ve portakal renkli allıklar cildin yaşlı görünmesine yol açarlar. Bu sebeple bu renklerin yerine şeftali ve pembe renk tonları tercih edilmelidir.

Renge karar vermeden önce mutlaka allık sürmeden gidilmeli ve orada deneyerek karar verilmelidir. Eğer hafif makyaj yapmayı seviyorsanız şeftali tonları sizin için uygun olacaktır.

Gece ve gündüz makyajında da farklı ton allıklar tercih edebilirsiniz. Gündüz daha soft renkler tercih ederken, gece ise ışıltını allıklar sürmeniz sizi çok daha göz alıcı bir hale sokacaktır.

Yaz Aylarında Allık Seçerken Dikkat

Yaz ayları demek bronzlaşan bir cilt demektir. Böyle durumlarda makyajınız ve makyaj yapmak için kullandığınız ürünlerde de azalma görülür.

Allık Seçimi Ve Kullanımı

Özellikle yaz aylarının en sıcak dönemlerinde fondötene ve pudraya pek de yer verilmiyor. Böyle durumlarda direkt olarak cildinizin üzerine uygulayacağınız şeftali renkli allıklar ile doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında mutlak suretle koyu renk tonuna sahip allıklardan uzak durulması gerekiyor.

Allık Fırçanız Da Allığınız Kadar Önemli

Çok iyi bir allık almış olabilirsiniz ama allık sürmenin bir diğer püf noktası ise iyi bir fırça ile mümkündür. Allığı cildinizde topak şeklinde bırakabilecek bir allık fırçası tüm makyajınızı berbat edebilir. Gerçekten kıldan yapılmış fırçaları tercih ederek hem makyajınızı güzelleştirebilir hem de makyajınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Likit Allıklar

Fırça yardımı ile cilde uygulanırlar.

Jel Allıklar

Kuru cilt tipi için uygun değildirler.

Krem allıklar

Yağlı cilt tipi için uygunluk içermezler.

Toz allıklar

Tüm cilt tipleri için uygundurlar. Özellikle de yağlı ciltler için en uygun allıklardır.