Allık Kullanmanın Püf Noktaları

Allık Kullanmanın Püf Noktaları? Doğru Allık Nasıl Seçilir? Allık Nasıl Uygulanır? Cilt Tipinize Göre Allık Kullanımı Ve Daha Fazlası yazımızın devamında.

Makyaj yapmanın birçok ince noktası vardır. Önce fondöteni uygularsınız. Sonra sırası değişir ama genelde uygulananlar aynıdır. Gözlere dokunuşlar yapılır, dudaklara ve tabii ki yanaklar. Allık olmadan bir makyaj düşünülemez. Allık malzemesi kullanmıyor olsanız bile yanaklarınıza renk katmak veya kontürleme yapmak için mutlaka bir ürün kullanırsınız. Ancak allık kullanmanın püf noktaları konusunda fikir sahibi değilseniz yanlış makyaj yapıyor olabilirsiniz, aman dikkat.

Cilt Tipinize Göre Allık Seçimi

Makyaj yaparken cilt tipinizi dikkate alarak makyaj yapmalısınız. Özellikle allık kullanımında cilt tipinizin kuru veya yağlı olması oldukça etkilidir. Eğer kuru bir cildiniz var ise allık kolayca teninizde yayılamayacaktır. Bu nedenle allık kullanımından önce cildinizi nemlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca kullanacağınız allıkların krem allık olmamasına dikkat edin. Kuru bir ciltte krem allıklar kolayca yayılamayacağı için lekeli bir görüntü oluşturabilir. Toz allıklar kuru ciltliler için çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Allık Kullanmanın Püf Noktaları

Allıksız Makyaj Olur Mu?

Allık kullanmadan da makyajınızı tabii ki tamamlayabilirsiniz. Ancak çok yorgun bir günün akşamında hala dışarıda vakit geçirmeniz gerekiyor ve siz yorulmuş görüntünüzden kurtulmak istiyorsanız allık sizin en iyi yardımcınız olacaktır. Cildinize tazelik kazandıracak görüntüyü allık ile sağlayabilirsiniz. Yüzünüzü daha ince göstermek istiyorsanız da allıklar kurtarıcınız olacaktır.

Allık Nasıl Uygulanmalı

Krem ya da toz fark etmez hangi allığı kullanacak olursanız olun öncelikle geniş bir alana hafifçe allığınızı yayın. Daha sonra ön plana çıkmasını istediğiniz bölgelerin üzerine bir kat daha aynı allıktan uygulayın. Ön plana çıkması gereken yerler siz güldüğünüzde belirginleşen yanak kısımlarınız olmalıdır. Bu noktalardan başlayarak allığınızı dışa doğru uygulamanız gerekmektedir. Bu kullanım yuvarlak ve oval yüzlüler için uygulanması gereken allık kullanımıdır.

Üçgen yüzlüler için allık kullanmanın püf noktaları arasında elmacık kemiklerinin en geniş yerine yapılan allık uygulaması yer almaktadır. Saçın başladığı yöne doğru allık uygulamasını uzatmak gerekmektedir.

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek isteyen oval yüzlüler de yine elmacık kemiklerinin en geniş olduğu noktadan başlayarak yanlara doğru uzatmalıdırlar.

Allık Fırçası Seçimi

Allık kullanmanın püf noktaları uygulamalarında yüzünüzün şekli kadar kullandığınız fırçanın da önemi büyüktür. Toz allık kullanıcısı iseniz orta kalınlıkta ve sapı uzun olan bir fırçayı tercih etmelisiniz. Uzun sapı sayesinde allığı uygulamanız oldukça kolay olacaktır. Allık kutusu içerisinden de allık fırçaları çıkar. Ancak bu fırçalar ilk aşamada yapılan makyajda pek tercih edilmemelidirler. Fırçaları oldukça küçük olduğu için allığın yeterince yayılmasını sağlayamazlar. Bu fırçaları daha çok sonradan makyajınızı tazelemek için kullanabilirsiniz. Allık fırçanızın zarar görmesini engellemek istiyorsanız ve her ihtimale karşı yanınızda geniş uçlu bir allık fırçası taşımak istiyorsanız kapaklı olanları tercih etmelisiniz. Böylece yanınızda çok daha rahat taşıyabilirsiniz ve fırçanın kıllarına da zarar gelmez.

Özel noktalara uygulamak için açılı allık fırçaları almanızda fayda var. Özellikle draping tekniği ile makyaj yapmayı sevenler için bu fırça vazgeçilmez bir makyaj malzemesi olacaktır.