Akşam Yemeği Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Akşam yemekleri için bütün ailenin toplanacağı belirli bir yemek saatiniz var mı? Ailenize özel hazırladığınız akşam yemeği sofrası nasıl hazırlanır?

Akşam yemekleri için bütün ailenin toplanacağı belirli bir yemek saatiniz var mı? Ya da yalnız yaşıyorsanız kendinize özel bir sofra hazırlıyor musunuz, yoksa aceleyle oturup birşeyler mi atıştırıyorsunuz? Belki de televizyonunuz ya da bilgisayarınızın başındayken dışardan istediğiniz fast food tarzı atıştırmalıklarla besleniyorsunuz. Ancak akşam yemeğinin sadece karın doyurmaktan ibaret olmadığını bilmelisiniz. Peki, özenli bir akşam yemeği sofrası nasıl hazırlanır?

Eskiden insanlar akşam yemekleri için saatlerce hazırlık yaparlardı. Onlara göre akşam yemeği, bütün ailenin toplandığı, birbirleriyle sohbet ettikleri özel bir zamandı. Eğer siz de o dönemleri yaşadıysanız, önemli bir gerekçeniz olmadığı sürece sofraya oturmamanın ne kadar saygısızca karşılandığını bilirsiniz. Ancak ne yazık ki artık çocuklarımız bu özel zamanları yaşayamıyor.

Gün içinde ofiste veya ev işlerinde yeteri kadar stresli zamanlar geçiriyoruz. Akşam eve geldiğinizde güzel bir sofrada sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek emin olun stresinizi azaltacaktır. Çünkü bazı araştırmalar akşam yemeklerinin sakin geçmesinin insan psikolojisinde olumlu etkiler göstereceğini söylüyor.

Yapılan bir araştırma, ailesiyle düzenli yemek yiyen çocukların alkol ve madde kullanım oranının daha az olduğunu ve okulda daha başarılı olduklarını ortaya koymaktadır. Gençlerin sigara ve alkol tüketimi, kavgaya karışma veya intihara teşebbüs etme oranının, aileyle geçirilen yemek zamanları sayesinde azaldığı görülmektedir.

Ayrıca bu sadece çocuklar için geçerli de değil. Uzmanlar, yetişkinlerin de düzenli ve huzurlu bir akşam yemeği geçirmelerinin sosyal hayatında onlara fayda sağlayacağını söylüyor.

Sürekli kilolarından şikayet edenler bilmeli ki, yemeğinizi sessiz ve yavaşça yemek, sadece ruhunuz için değil sindiriminiz için de daha faydalı.

Adım adım akşam yemeği sofrası nasıl hazırlanır önerilerimize bir göz atalım.

Huzurlu Bir Akşam Yemeği Sofrası Nasıl Hazırlanır? 5 Yolu

1. Işık Konusunda Sıcak Tonlar Tercih Edin

Masanıza mum eklemeniz için evlilik yıldönümünüz ya da özel bir gün olması gerekmiyor. Eşinizle, ailenizle ve hatta tek başınızayken bile mum yakmanız stres seviyenizi düşürecektir.

Akşam Yemeği Sofrası Nasıl Hazırlanır?

2. Yemek Masanızın Renkli ve Keyifli Olması Önemli

Yemek takımlarınızı seçerken biraz eğlenceli olabilirsiniz. Sade ve beyaz takımlar kullanmayı seviyorum diyorsanız, sofra örtünüzü renkli seçebilir ya da bir buket çiçek koyabilirsiniz.

3. Sesi Kısın

Sürekli çalan telefonlar, ya da yüksek sesli televizyon farkında olmasanız bile sizi germek için yeterli küçük ayrıntılardır. Sofraya oturduğunuzda etrafınızdaki gürültüyü azaltmanız sizi rahatlatacaktır. Ancak arka fonda herkesin sevdiği rahatlatıcı kısık bir müzik çalabilir.

4. Sohbeti Kontrol Edin

Unutmayın ki, akşam yemekleri rahatlamak içindir. Birbirlerinizin sıkıntılarını dinlemek ya da tartışmak için değildir. Elbette herşey tam yolunda gitmeyebilir, gün içinde sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz. Ama bunları daha sonra dile getirmeniz daha doğru olacaktır.

5. Mutfakta Gerilmeyin

Masanızın harika olmasına ya da yemeklerinizin çok güzel olmasına gerek yok. Elbette yanlış yapabilirsiniz. Eve gittiğinizde mutfağa girmeden önce derin bir nefes alın ve birkaç dakikayı sakinleşmek için kendinize ayırın. Acele etmenize gerek yok. Unutmayın ki, bunu yapmamızda ki amaç akşam yemeği sofranızın huzurlu olması. Eğer siz gergin olursanız, sofranızda stresli olur.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();