Akne Tedavisi

Akne tedavisi için akneli ciltlerde akneler temizlenerek, cildin dengesini kazanmasını ve,tekrardan akne oluşumunun engellenmesi hedeflenmelidir.

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt güzelliğin anahtarıdır ve ergenlik yaşlarından itibaren peşimizi bırakmayan akneler bu yolda en büyük engellerden biridir. Akne tedavisi için bir uzmandan mutlaka görüş alınması önerilir.

Akne Nedir? Neden Oluşur?

Akne derimizdeki yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Normalde, bu bezlerin salgıladığı yağ salgısı yağ bezi kanallarından deri yüzeyine atılır. Aynı kanallardan ölü hücreler de bu yağ salgısına karışarak atılır. Ancak ergenlik döneminde artan androjenik hormonların etkisiyle yağ bezleri daha fazla yağ salgılamaya başlar. Ölü hücrelerin yapışkanlığı ve yoğunluğu da artar. Yağ bezi kanalları yoğunlaşan bu yağ ve hücre kütlesi nedeniyle tıkanır. Aknenin temel nedeni işte bu tıkanmadır. Bu durumda minik beyaz pütürcükler ve siyah noktalar ortaya çıkar. Ayrıca deride doğal olarak bulunan bir bakteri de tıkanmış olan yağ bezinde daha hızlı ve kolay çoğalarak bir iltihaba yol açar. Böylece akne lezyonları minik beyaz pütürcükler ve siyah noktalardan kırmızı şişliklere dönüşür.

Akne Tedavisi

Akneden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Cilt; günde iki defa, deriyi tahriş etmeyen, çok fazla kurutmayan bir temizleyici ve ılık su ile yıkanmalıdır.
Gün sonunda yapılan makyaj mutlaka temizlenmelidir. Saç spreyi, köpük, jöle gibi birçok saç bakım ürünü de deriye temas ettiğinde akneye neden olabilir. Bu nedenle bu tür ürünlerin deriye temas etmemesine dikkat edilmelidir. Egzersiz yaparken makyaj yapılmamalıdır. Terleneceği için makyaj malzemeleri gözenekleri daha kolay tıkayarak akneye neden olabilir. Egzersiz sırasında saç bakım ürünleri de kullanılmamalıdır. Terle birlikte saçtaki jöle, köpük gibi ürünler deriye bulaşarak akneye neden olabilir. Çok sıkı giysiler giyilmemeli, rahat ve bol giysiler tercih edilmelidir.

Yaşın Bu Sorunla Bağlantısı Nedir?

Akne en sık ergenlik dönemi olarak bilinen 12-17 yaşlar arasında görülür. Ergenlik dönemindekilerin %80 - %90’ında hafif, orta ya da şiddetli derecelerde akneler vardır. %40’ında ise akne tedavisi gerektirecek kadar şiddetli akne görülür. Akne yaklaşık olarak 8-10 yıl devam eder ve 20’li yaşlarda azalarak kendiliğinden geçer. Ancak aknenin 30’lu hatta 40’lı yaşlarda da devam ettiği ya da ilk defa erişkin dönemde akne problemi yaşandığı da görülmektedir. 25-40 yaş grubundaki kadınların %5’i, erkeklerin ise %1’inde tedavi gerektirecek şiddette akne görülür.

Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Neler Yapabilir?

Bir uzmandan görüş almakta fayda vardır. Böylece aknenin şiddetine göre uygulanacak akne tedavisi ya da kullanılacak ürünler de değişiklik gösterebilir.

Tek Dokunuşta Cildinizdeki 3 Performansı Keşfedin!

Sivilceler, genişlemiş gözenekler ve ciltteki parlaklığı; sağlıklı görünen güzel bir cilde dönüştürmek için doğrudan problemlerle ilgilenmek yeterli değildir. Cildi matlaştırmak ve nemlendirmek de gerekir. Yeni Normaderm TRI-ACTIV yağlı cilt problemlerine karşı dermatolojik Peelingden esinlenmiştir. Dermatolojik Peeling “3’lü Peeling” bileşeni içeriyor. Peeling bileşenleri, parlamaya karşı iki yeni aktif ve günlük ultra nemlendirici doku ile 7 günde daha sağlıklı bir cilt görünümü vaat ediyor.

 

No more pages to load

No more pages to load