Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Ağız kokusu günlük yaşamı etkileyen, kişisel ilişkileri sınırlayan bir sorundur. Ağız kokularının nedenleri ve önlemleri nelerdir?

Günlük hayatımızda hazırlanırken genelde önceliğimiz dış görünüşümüzdür. Fakat sadece dış görünüşümüzü önemsemek sizce yeterli mi? Ağız kokusu sık karşılaşılan bir problem değil midir?

Düşünün ki önemli bir iş görüşmesinin ortasındasınız; her adımı doğru attığınızı ve işi aldığınızı düşünmeye başladınız. Görüşmenin sonunda kendinizden emin bir şekilde ayağa kalktınız el sıkıştınız ve “Sizinle konuşmak bir zevkti sizden haber bekliyorum.” dediniz. Bir anda görüştüğünüz kişinin ifadesinin değiştiğini ve dudaklarını buruşturduğunu fark ettiniz. Gülümsemesinde bir gerginlik oluştu ve siz de bir şeylerin yanlış gittiğini anladınız. En kötüsü de bunun sizin kötü nefesiniz yüzünden olduğunu fark ettiniz ve bu sizin karşı tarafta bırakmak istediğiniz en son izlenimdi.

Kişisel bakımımızın en önemli unsurlarından biri olan ağız bakımı, gün içinde iletişim kurduğunuz insanlarla aranızda engel oluşturabilecek hassas bir konudur.

Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk kötü ağız kokusu sorunundan dolayı birçok hastanın ziyarete geldiğini belirtti. Aslında birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilecek bu problem yüzünden kişilerin zor durumda kaldıklarını, kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerini ve konuşmaktan çekindiklerini ya da kişilerin onlarla konuşmaktan kaçındıklarını belirtiyor. Böylece kendi içine dönen hastaların sosyal çevrelerinin kısıtlandığını ifade ediyor. Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi olan Onur Öztürk bizlere bu durumda kalmamamız ya da bu durumdan kurtulmamız için ipuçları veriyor.

İşte Diş Hekimi Onur Öztürk’ ten Ağız Kokusu hakkında öneriler:- Maydanoz yemeyi ihmal etmeyin. Maydanoz sadece salatada kullandığımız yeşillik değildir. Aynı zamanda bir nefes temizleyicidir. Maydanoz nefesinizi doğal olarak tazeler sadece tam olarak çiğnediğinizden emin olun. Aynı zamanda mutfağınızda bulunan bazı doğal otlar ve baharatlar da doğal nefes tazeleyicileridir. Kötü nefesinizi hissettiğiniz anda karanfil, zencefil veya anason çiğneyebilirsiniz.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

- Kahve ve bira yerine su veya meyve suyu için.

- Eğer önemli bir görüşme ya da toplantının arifesindeyseniz baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz şeyin miktarına bağlı olarak ne kadar sık dişinizi fırçalarsanız fırçalayın koku ağzınızda 24 saat kalabilir. Soğan, sarımsak, acı biber , salam, sucuk, pastırmadan kaçının. Aynı zamanda bazı peynirlerden (rokfor gibi) , bazı balıklardan hatta pizzanın üstündeki ançuezden bile uzak durun.

- Bir şeyler yedikten sonra hemen dişlerinizi fırçalayın. Bu yediğiniz yemeklerle ilişkilendirilen kokuları uzaklaştırır. Ağız kokusunun en önemli nedeni diş plağıdır. Ağzımızda 50 trilyon kadar mikroskobik organizmanın dolaştığı tahmin ediliyor. Bunlar yemekten her bir parça alışımızla beraber dudaklarımız arasından ağzımıza girer, köşelerde kalır ve kötü koku üretirler. Sonuç olarak bu kötü kokudan kurtulmak için günde 2 defa dişlerimizi fırçalamalı ve bu plağı dışarı atmalıyız. Eğer yanınızda diş fırçanız ve macununuz yoksa en azından suyla ağzınızı çalkalayınız

- Dişlerinizle beraber dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

- Eğer 20 dakika ferah bir nefese ihtiyacınız varsa ağız gargarasıyla ağzınızı çalkalamak güzel bir fikir olabilir. Fakat bu Cinderella’nın balkabağı gibidir. Zaman geçip de yirmi dakika sona erdiğinde sihir de sona ermiş olacaktır ve siz yine ellerinizin arkasında konuşmaya başlayacaksınızdır.

- Burnunuzdan nefes almaya çalışın. Ağızdan nefes almak kuru bir ağza neden olur ki bu kötü kokuya neden olan bakterilere zemin hazırlar.

Bunlar sadece sizin evde uygulayabileceğiniz küçük öneriler. Ancak ısrar eden ağız kokularında kişilerin mutlaka bir diş kliniğini ziyaret etmeleri gerekir. Ağız kokusu diğer ağız problemlerinin işareti olabilir. Çürümekte olan bir diş ya da diş fırçalamayla temizlenemeyen bir plakta ağız kokusuna neden olabilir. Herhangi bir diş kliniğini ziyaret ederek ve bu küçük önerilerden faydalanarak siz de ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();