Agave Şurubu Gerçekten Sağlıklı Mı?

Agave Şurubu Gerçekten Sağlıklı Mı? Ageve Şurubu Hakkında Ne Kadar Bilgiye Sahipsiniz? Mısır Şurubu ve Agave Şurubunun Farkı Nedir?

Doğal şeker olarak hayatımıza giren agave şurubu özellikle diyet yapanların ve şeker hastalarının kurtarıcısı oluyor. Ancak bu kadar revaçta olan bir besin kaynağı ne kadar sağlıklıdır ve ne oranda tüketilmelidir kısmına mutlaka dikkat edilmelidir.

Ageve Şurubu Hakkında Ne Kadar Bilgiye Sahipsiniz?

Doğal bir şeker kaynağı olduğu için tabii ki işlenmiş şekerlere oranla daha sağlıklı olduğu bir gerçektir. Glisemik indeksi düşüktür. Ancak agave şurubunun glisemik indeksinin düşük olmasının sebebi içerdiği fruktoz oranının yüksek olmasından kaynaklanır. Fruktoz vücut tarafından kolay kolay metabolize edilemez. Bu nedenle de kan şekerini hızlıca yükseltmez. Aslında bu iyi bir durumdur. Ancak früktozun fazlası oldukça zararlıdır. Çünkü fazla fruktoz metabolize edilemediği için karaciğer fonksiyonlarını bozmaya başlar, obezite ve yağlanmaya sebep olur. Fruktozu da hayatınızdan ne kadar çıkarırsanız o kadar sağlıklı bir yaşam sürdürmüş olursunuz.

Agave Şurubu Gerçekten Sağlıklı Mı?

Mısır şurubu genel olarak tehlikeli bir tatlandırıcı olarak bilinmektedir. Agave şurubu mısır şurubundan çok daha fazla fruktoz içermektedir, bu sebeple çok dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Fazla miktarda früktozun sebep olduğu hastalıkların arasında artan tip 2 diyabet ve alkole balı olmayan karaciğer yağlanması sıkıntıları gelir. Aynı zamanda kalp hastalıklarına sebep olduğu ve kanser riskini arttırdığı da bilinen bir gerçektir.

Doğal olmasına kanmayın. Agave şurubu işlenmiş şeker bulunan gıdalara göre daha masum duruyor olabilir. Ancak bu düşünce ile hareket ederek aşırı tüketimden kaçının. Aslında hayatınızdan tüm tatlıları çıkarmaya özen gösterin. Çünkü ne kadar doğal olduğu düşünülürse düşünülsün her tatlı belli bir miktardan sonra vücudunuza zarar verecektir.

Agave Şurubu Gerçekten Sağlıklı Mı?

Diyet yapıyorsanız ve doğal olduğunu düşünerek agave şurubuna yöneldiyseniz bunun bir hata olduğunu söylememiz gerekecek. Çünkü agave şekerini normal bir şeker ile kıyasladığınızda daha fazla kaloriye sahip olduğunu göreceksiniz. Normal şeker 40 kalori iken, agave şekeri 60 kaloridir. Ancak kalorisi daha az diye normal şeker tüketebilirsiniz gibi bir öneride de bulunmuyoruz. Her ne kadar doğal olarak lanse edilse de Meksikalı bilim insanları agavenin belli kimyasal işlemlerden sonra sofralarımıza geldiğini unutmamamız gerektiğini hatırlatıyor.