Adet Sancısını Azaltmak İçin Öneriler

Adet Sancısını Azaltmak İçin Öneriler, Sürekli Olarak Ağrı Kesici Kullanmayın, Karbonhidratlı Gıdalardan Uzak Durun Kalsiyuma Dikkat Edin.

Kadınların her ay birkaç günlüğüne olsa da sınandığı, hem büyük bir lütuf hem de büyük bir sıkıntı olan adet dönemi içinde sancı çeken kadınların oranı oldukça yüksek. Adet öncesi dönemde başlayan sıkıntılar adet döneminin bitmesi ile sonlanıyor. Adet döneminin öncesinde başlayan ödem sorunu adet döneminin başlaması ile yerini adet sancısına bırakıyor. Bazı kadınlar bu dönemi ilaçlarla ve yatarak atlatacak kadar şiddetli yaşarken bazı kadınlar ise hafif ağrılarla bu yoğun günleri geçirebiliyorlar.İşte size adet sancısını azaltmak için öneriler.

Adet Sancısını Azaltmak İçin Yediklerinize Dikkat Edin

Adet sancısını azaltmak için beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.. Gereken besinlerin vücuda doğru alınması ile birlikte oluşacak ağrının azaltılması ve gün içerisinde normal seyri gözlemlenebilir. Magnezyum ve B vitamini açısından zengin besinleri tüketerek bu dönemde oluşacak rahatsızlıkların ve ağrının önüne geçebilirsiniz. Et, balık, ciğer, fıstık, susam, fındık, baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmek adet döneminizi daha rahat geçirmenize olanak tanır. Adet döneminizin geldiğini şiddetli ödem ve baş ağrısından anlar hale geldiyseniz yaklaşan dönemde muhakkak tuzu hayatınızdan çıkartmalısınız. Böylelikle ödem riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Doğal idrar söktürücü niteliğe sahip olan maydanoz ve ıhlamur gibi gıdaları bu dönemde sık sık tüketmelisiniz. Kafeinli ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Protein Adet Sancısını Azaltıyor

Adet Sancısını Azaltmak İçin Öneriler

Yapılan araştırmalara göre tuz ve şeker miktarını azaltıp protein açısından oldukça zengin olan balık ve yumurta gibi maddeleri bol miktarda tüketen kadınların adet sancısını azatmakta oldukça başarılı olduğu görünmektedir. Deniz mahsullerinde, soya fasulyesinde, sütte ve susamda bol miktarda bulunan “trytophan” aynı zamanda mutluluk hissi sağlamaya da yardım etmektedir.

Karbonhidratlı Gıdalardan Uzak Durun Kalsiyuma Dikkat Edin

Her ay yaşanan adet dönemi ve adet dönemi öncesi sendromu için en önemli kaynaklardan biri de kalsiyumdur. Kalsiyumun %99’u kemiklerde bulunur. Geri kalan kalsiyum ise kaslarda bulunmaktadır. Kanda bulunan kalsiyum kas ve sinir iletimini sağlamakla görevlidir. Kanda bulunan kalsiyum seviyesi düştüğü takdirde sinir ve kas sistemi olumsuz yönde etkileneceği için adet öncesi sendromuna kapı aralanmış olacaktır.

Spor Yapın

Adet Sancısını Azaltmak İçin Öneriler

Haftada birkaç gün düzenli bir şekilde yapılan spor ağrıların hafif düzeyde atlatılmasını sağlamaktadır. Regl döneminde karna sıcak su torbası koymak, doğum kontrol hapı kullanmak adet sancısını hafifleten diğer seçenekler arasında yer alır.

Sürekli Olarak Ağrı Kesici Kullanmayın

Kadınların adet sancısı çekmeye başladıkları anda başvurdukları ilk çare olan ağrı kesiciler sanıldıkları kadar masum değiller. Özellikle mide sorunu yaşayanların çok dikkatli olarak kullanması gereken ağrı kesiciler için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Özellikle her ay düzenli olarak şiddetli ağrı çekiyorsanız mutlaka bir doktora görünerek bu ağrının temel sebebini öğrenmelisiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();