Adet Geciktirici Hap Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır? Adet geciktirici ilaçların kullanımı nasıl olmalı, bunları kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Tam tatile gitmek istediği zamanlarda veya özel bir günde regl olmak kadınların korkulu rüyasıdır. Bunun için ilaç dünyası regl dönemlerini bir süre erteleyebilecekleri adet geciktirici ilaçları kadınlar için piyasaya sürdü uzun zaman önce. Her kadının adet döneminde yaşadığı sıkıntılar, durumlar farklı olduğu için adet geciktirici hap kullanımında yan etkileri de farklı olabilmektedir.

Zor Zamanlarda Yardımcınız Adet Geciktirici Hap

Aylar öncesinde planlanan organizasyonlar, düğünler tabii ki de kadınların regl dönemlerine göre ayarlanamıyor. Regl dönemi de çoğu kadında yaşadıkları durumlara, beslenme alışkanlıklarına ve ruhsal durumlarına göre adet günleri senenin başında başkayken senenin sonunda bambaşka olabilir. Bu nedenle bu kritik günlerde bir de regl sıkıntısı çekmek istemeyen kadınlar adet geciktirici hap kullanırlar.

Adet geciktirici haplar vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerinin azalmasını engeller ve adet döngüsü bir süre ertelenir. Yani adet geciktirici hap kullandığınızda hormonlarınızı baskılamış oluyorsunuz. Ancak bu işlem en fazla 10 gün uygulanmalıdır. Fazla uygulandığı takdirde yan etkilerinin olması oldukça muhtemeldir.

Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

Bu hapların kullanımı aslında çok kolaydır. Önemli olan ise ne zaman alındığıdır. Adet gelmeden 2 gün önce hap alınmaya başlanmalıdır. Piyasada farkı adet geciktirici haplar olduğu için kullanım zamanları da bu ilaçların cinsine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı ilaçlar günde iki kere alınırken bazıları günde 3 kere alınır.

Adet Geciktirici Hap ve Yan Etkileri

Adet geciktirici alındığında kadınların vücudunda oluşan değişiklikler de farklıdır. Genel izlenimlere bakıldığında görülen etkisi adet görüyormuş gibi vücutta göğüslerin şişmesi, gerginlik hissedilmesidir. Ancak adet geciktirici hap etki ettiyse bunlar hissedilmesine rağmen adet gelmez.

Adet geciktirici haplarının maksimum kullanılacağı gün sayısı 10 olmalıdır. 10 günü aşan kullanımlarda göğüsler daha çok şişer. Vücuttaki ödem ve bunun yarattığı rahatsızlık artar. Hap bırakıldıktan sonra görülen ilk adette uzun süre boyunca regl görülebilir. Gelen kanama miktarı da daha fazla olabilir.

Bu haplardan yararlanan kadınların çoğu hapın etkisi geçtikten sonra gördükleri ilk kanamalarının daha sancılı geçtiği görüşündedirler. Vücut normal döngüsüne hemen kavuşamadığı için hissedilen bu fazladan ağrı normal karşılanmalıdır. Ancak her kadında bu şekilde olacak diye bir durum söz konusu değildir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();