A Vitamini Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Faydaları Nelerdir? Faydaları nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur? Cilde yararları ve tüm faydaları kadin.com'da

Özellikle kış aylarında vitamin takviyesi olmadan ayakta kalabilmek oldukça zor olabiliyor. Hem zorlu kış şartlarına bünyemizi alıştırmak hem de hastalıklardan korunmak için vitamin konusunu ciddiye almalı, vücudumuzda eksik bulunan vitaminleri dışarıdan takviye şeklinde almalıyız. A vitaminin en önemli faydası bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, bağışıklık sistemimiz güçlendiği zaman vücudumuzun direnci artıyor ve hastalıklara yakalanma riskimiz azalıyor. A vitamininin hücre gelişimi üzerinde de önemli faydaları var, A vitamini ile hücrelerimizin gelişimi artıyor ve hücre fonksiyonlarımız düzeliyor. Bu da yine vücudumuzun daha sağlıklı olmasını sağlayarak pek çok hastalığa yakalanmamızı engelliyor. Zira yeterli miktarda A vitamini almak enfeksiyonlara karşı da vücudumuzu koruyor.

A Vitamini Faydaları Nelerdir?

Her vitaminin etkisinin farklı olduğunu ve farklı şekillerde vücudumuza girdiğini düşündüğümüzde hangi vitamine ne alanda ihtiyacımız var sorusu gündeme geliyor. Vitaminler yağda ve suda çözülen vitaminler olarak ikiye ayrılırken konu başlığımız olan a vitaminin yağda çözülen vitaminler arasında olduğunu hatırlatırız.

A Vitamini Faydaları

Yağda eriyen bir vitamin olma özelliğine sahip olan A vitamini, karoten olarak da bilinen pro-vitamin ve hayvansal gıda kaynaklarında bulunan retinoldür. Hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarından elde edilebilen A vitamini, göz ve özellikle de cilt sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Cilt bakımınızı yaparken A vitaminini tercih etmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır.

A Vitamini Faydaları Nelerdir?

 

 • Saçlarınızın yeteri kadar güçlü olmadığını mı düşünüyorsunuz? Saçlarınızdaki keratin miktarı az olduğu için yüksek oranda saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? O halde A vitamini mucizesi tam size göre. A vitamini vücuttaki protein sentezini ve saçlarınızdaki keratin proteinini arttırarak saçlarınızın hem hızlı uzamasına hem de güçlenmesine yardımcı olur.
 • A Vitaminin gece körlüğünü önleme gibi bir özelliği vardır.
 • Cildinizin yeniden yapılanmasına ve kolajen artışına fayda sağlar.
 • Tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve çabuk uzamıyorsa A vitamini takviyesi yapmanız oldukça isabetli olacaktır.
 • Kemiklerinizin gelişimini sağlar.
 • Üremeyi ve gelişmeyi arttırır.
 • Özellikle kış aylarında enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudun korunmasında etkilidir.
 • Üriner sistem, karaciğer ve midenin korunmasında oldukça faydalıdır.
 • Hücre fonksiyonlarının düzelmesine yardımcı olur.
 • Mevcut D vitaminin daha etkin olmasına yardımcı olur.
 • Cildinizin parlamasını ve çok daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Gözler için oldukça faydalı olan A vitamini, gözlerin daha iyi görmesini sağlar, gece körlüğü riskini ise azaltır.
 • Korneada iltihap oluşmaması için mutlaka yeterli düzeyde A vitamini almalısınız.
 • Gözlerde kuruma yaşanmaması için de yine A vitamini almak yeterli olacaktır.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamininin içinde bulunduğu pek çok besin grubu var.Hayvansal gıdalar içinde; Ton balığı, somon balığı, yoğurt, peynir, koyun eti, süt, ciğer, tavuk eti, sığır eti, karides, peynir ve yoğurtta bol miktarda A vitamini bulunur. Brokoli, nane, maydanoz, havuç, ıspanak, kavun, greyfurt ve domates gibi bitkisel gıdalarda ve yumurta, hindi eti, tavuk eti, koyun eti, ton balığı, süt ve yoğurt gibi hayvansal gıdalarda A vitamini bulunuyor. Bununla birlikte yan etkilerden kaçınmak için A vitaminini gerekli miktarda almak gerekiyor. Aksi takdirde A vitamini regl döneminde düzensizlik, baş ağrısı, kemik ve eklem ağrısı, ciltte kuruma, yorgunluk, ishal, kaşıntı ve kusma gibi yan etkilere neden olabiliyor

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();