8 Nisan Çiçek Günü

8 Nisan Çiçek Günü, 8 Nisan Çiçek Günü Etkinlikleri, Tüm Etkinlikler, Adana Festivali, Portakal Çicekleri.

Adana'da portakal çiçeklerinin açması ile başlayan festivaller "8 Nisan Çiçek Günü" olarak kutlanır. Bu yıl kutlanacak olan festivalin adı "Nisan'da Adana'da" olacak. Çok önceden rezervasyonların yapıldığı ve insanların çok severek kutladığı etkinlikler burada gerçekleştirilir. Düzenlenecek olan karnavalın resmi sitesinde, Adana'da neler yapılabileceği gibi pek çok detaylı bilgiler mevcuttur. Peki, Adana'da neler yapılabilir? Niçin bu festival Adana'da kutlanıyor? Festival detayları nelerdir? Gibi pek çok sorunun cevabını vermek üzere yazımıza devam edelim. Keyifli okumalar!

8 Nisan Çiçek Günü Etkinlikleri

Öncelikle bu festivalin Adana'da kutlanmasının sebebi, portakal çiçeklerinin orada çok yoğun şekilde bulunması, bu aylarda açmaya başlaması, havaların en güzel olduğu dönemin Nisan olması ve havanın adeta "limonata" gibi kokması gibi pek çok neden sayılabilir. Hal böyle olunca da, insanların Adana'ya akın etmelerine şaşmamak gerek. Tam bir kültür cenneti olan, sofraları bol ve çok da lezzetli olan Adana'da yapabilecekleriniz ise saymakla bitmez. Gezilecek yerler için "mutlaka" dipnotunu her mekân adına yazdığınız da fark edebilirsiniz. Çünkü gerçekten gezilecek, görülecek ve tadına bakılacak çok fazla şey var!

8 Nisan Çiçek Günü Etkinlikleri

Adana'da neler yapılabilir? Sorusunun cevabı olarak klasik bir kebap menüsü ile başlayabilirsiniz. Adana kebap, tüm Türkiye'ye yayılmış ve neredeyse herkesin severek tükettiği mükemmel bir tat. Bu arada söylemeden olmaz, acılı olan kebap Adana'dır. Bunun dışında bir de muhakkak bilinmesi gereken şey de, kebap sipariş verirken ne tür bir et istediğinizi de belirtmelisiniz. Örneğin, kıyma kebabı mı, kuşbaşı kebabı mı gibi...  Son olarak Adana'da en iyi kebapçının da "Birbiçer" olduğunu unutmamak gerek.

8 Nisan Çiçek Günü Etkinlikleri

Adana'da 24 saat açık kebapçılar bulabileceğiniz için, yemek kısmı şimdilik kenarda durabilir. Esas bu festival boyunca nereleri gezmeniz gerektiğine de odaklanmalısınız. Bizim tavsiyemiz, Tarihi Kazancılar Çarşı ile rotanızı belirlemeniz yönünde olacaktır. Daha sonra ise, Park Zirve ziyaret noktanız olabilir.

Adana'da görülmesi gereken yerlerin başında da kesinlikle, Vali Çarşısı yer alıyor. Vali Çarşısı'nı Amerikan Pazarı, Turgut Özel Bulvarı ve Metro Sokağı takip ediyor. Buralar eğlence açısından sizleri tatmin edecektir. Vali Yolu'nda portakal çiçeklerinin kokusunu içinize çekmeyi unutmayın!

Tarihi yerlerden bahsedecek olursak, Büyük Saat Kulesi, Ulucami ve Taşköprü listenizin ilk sıralarında yerini almalıdır. Adana'ya doyduktan sonra, Adana'nın çevresindeki yerlerin de tadını çıkarabilirsiniz. Bu arada Adana ziyaretçilerini her anlamda düşünmüş bir şehir olduğu için, kalacak yer konusunu da hiç dert etmeyin. Ama festival süresince oluşacak nüfus yoğunluğu nedeniyle yine de işinizi sağlama alın ve rezervasyonlarınızı erkenden yapın.

Hazırlayacağınız bavulu da öyle kışlık kıyafetlerle doldurmanıza gerek yok. Çünkü Adana'da festival süresince hava çok güzel olacak. Zaten, festivale bir katıldınız mı soğuğu da hissetmiyorsunuz. Uluslararası olmaya hak kazanmış bu festivalin sponsorları arasında, Adana Belediyesinin de büyük katkıları var, söylemeden geçmeyelim. Bunun dışında festivale sponsor olmuş kurumların festivale farklı tatlar eklediğini unutmayın. Herkese iyi eğlenceler.