8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi, Emekçi Kadınlar Günü Ve Daha Fazlası Kadin.com'da.

Her gün batımı yeni bir günün, umudun habercisidir. Yaşanmış olan birçok kötü olay umutlar tükenmediği sürece güzel günlere gebedir. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de büyük acılar sonucu ortaya çıkarak dünyadaki bütün kadınlara atfedilmiştir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Tarihler 8 Mart 1857’yi gösterdiğinde yaşanmış olan bir felaket bugün kadınların seslerinin çok daha yüksek bir şekilde çıkmasına sebep olur. ABD’nin New York kentindeki bir dokuma fabrikasında çok ağır koşullar altında çalışan 40.000 kadın kötü giden çalışma şekline artık bir dur demek isteyince greve başlar. Grevin şiddetli bir dalga halinde büyümesinden korkan fabrika patronu kendine bir çözüm geliştirerek isyan eden kadınları fabrikaya kilitleme kararı alır. İş bu ya, fabrikada sebebi bilinmez bir şekilde yangın çıkar. Sadece çok daha insani şartlar altında  çalışmak isteyen kadınların, var olan bozuk düzene karşı çıkması ve ses yükseltmesi büyük bir felakete sebep olur. Fabrikada çıkan yangından kaçamayan 129 kadın sadece özgürlüklerine bir adım daha yaklaşmak istediği için orada can verir. Ölen kadınların cenaze törenleri hiç umulmadık bir kalabalığı bir araya toplar. 10 bini aşkın kişi kadınların bir hiçe sayılmış haklarının ardından gözyaşı döker.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

1910’un Ağustos ayına ise, Danimarka’nın Kopenhag kentinde II. Enternasyonal’e ait kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderleri arasında yer alan Clara Zetkin ortaya bir fikir koyar. 8 Mart 1857 yılında fabrikada hayatını kaybetmiş olan kadınların anısı hep yaşayacak ve bundan böyle her yıl 8 Mart’ta Internationaler Frauentag yani Dünya Kadınlar Günü kutlanacaktır. Bu fikir diğer katılımcılar tarafından da coşkuyla karşılanır. 19 Mart 1911 yılında Danimarka, Avusturya, Almanya ve İsviçre bu özel günü anmaya başlar. Tarih başlarda tam olarak saptanmasa da her yıl bahar aylarında International Women’s Day adı yaşamını kaybetmiş olan kadınların anısı yaşatılır. 1921 yılında Moskova’a gerçekleşen III. Enternasyonal Kadınlar Konferansı sırasında bu özel günün adı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak değiştirilir ve tarihi de 8 Mart olarak saptanır.

Emekçi Kadınlar Günü

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında birtakım ülkelerde anılması yasaklanan  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan gösterilerde anılmaya başlar ve bu sayede Batı ülkeleri de bu tarihi kabul eder.  16 Aralık 1977 yılında ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart tarihini Dünya Kadınlar Günü olarak onaylar. Oklar Türkiye’ye döndüğü zaman ise, Kadınlar Günü’nün ilk kez 1921 yılında Ankara’daki bir bağ evinde komünist kadınlar tarafından anıldığı görülür.  12 Eylül darbesi ile birlikte yasaklanan Kadınlar Günü, 1984 yılından beri Türkiye’de birçok engele takılmasına rağmen yasallığını kazanır. Kadınların özgürlüğünün, gücünün ve isterse en güçlü korodan dahi baskın çıkabilen sesinin bütün dünyaya yayılmasına sebep olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!