7 Milyar Farklı İnsan Varsa, 7 Milyar Farklı Burun Olmalı

Türkiye’de burun estetiği operasyonlarının son yıllarda oldukça arttığı görülüyor ve tahminler bu durumun önümüzdeki dönemlerde de hız kesmeden devam edeceği yönünde. Öte yandan; Burun estetiği ameliyatları yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmelidir? Bir burun doğal aynı zamanda güzel ve iddialı olabilir mi? Hem rahat nefes alıp, hem de estetik görünümlü bir buruna sahip olmak mümkün mü gibi soruların yanıtları burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler için oldukça önem taşıyor. Ben de merak edenleriniz için tüm bu soruların yanıtlarını ayrıntıları ile açıklamak istedim.

Belki de Burun Estetiğine İhtiyacınız Yoktur

Söz konusu sağlık ise insanın kendisini emanet edeceği kişiyi, yani hekimini nasıl seçeceği çok mühim bir konudur. Bilindiği üzere tıp bilimleri, yoruma açık bilim dallarındandır. Dolayısıyla farklı hekimlerin aynı konu üzerinde dahi farklı düşünceleri olabilir. Hasta kendi düşüncesine en yakın, kendisini en iyi anlayan hekim ile mutlu sona daha kolay ulaşabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki bazen hastanın talep ettiği durumlar, gerçekçi özellikler taşımayabilir. Hasta için en doğru hekimin, hastayı her ne koşulda olursa olsun ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçeler ile ameliyatı reddederek hastayı burun estetiği ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceği göz önünde tutulmalıdır. 

Estetik Görünme Sırası Erkeklerde

Genç ve güzel bir yüz, bilinenin aksine sadece kadınların değil, erkeklerin de ihtiyaç duyduğu değişimlerin başında geliyor. Bu  nedenle son dönemde erkeklerde burun estetiği ameliyatı taleplerinde patlamalar yaşanıyor. Erkeklerde burun ameliyatı, estetik görünüm açısından tercih edildiği gibi, nefes alma problemlerini giderme amaçlı da uygulanmaktadır. Erkek ve kadın burun yapıları, estetik ve anatomik açıdan büyük farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle erkekler burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek hekimi seçerken, sonucun hekimin bilgi ve deneyimiyle doğru orantılı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalılar.

Güzel Ama Fonksiyonsuz Burunlar Yerine Nefes Alan Estetik Burunlar

Burun içi kıkırdak ve kemiklerdeki eğrilikler, nefes alamama nedenlerinin başında geliyor. Ancak sorun sadece basit bir eğrilikten kaynaklanmayabilir. Bu noktada detaylı şekilde burun içi endoskopik muayenesinin yapılması, hatta gerektiği durumlarda tomografi çekilmesi çok önemli bilgiler verecektir. Ayrıca burun etlerinin durumu, alerjik hastalık varlığı sinüzit ya da polip gibi farklı sağlık sorunlarının varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir. 

Dolayısıyla hastaların burun ameliyatı öncesinde mutlaka bir 'Kulak Burun Boğaz Uzmanı'na muayene olmaları gerekir.  Aksi takdirde, ameliyat sonrasında burundan daha iyi hava almayı sağlamak mümkün olmayabilir. Çok sık rastladığımız dışarıdan güzel görünen ancak fonksiyon görmeyen burunların nedeni de budur.

Altını bir kez daha çizerek belirtmeliyim ki;

SADECE BURUN İÇİ KIKIRDAK YA DA KEMİKLERİN DÜZELTİLMESİ İLE NEFES ALMA PROBLEMİ GİDERİLEMEYEBİLİR...

Gürkan Kayabaşoğlu

Gürkan Kayabaşoğlu

1979 Sakarya doğumlu olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Hacettepe Tıp Fakültesi’nde eğitim alarak, uzmanlığını KBB üzerine yaptı. 2012 yılı Ekim ayında Sakarya Üniversitesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olan Kayabaşoğlu, Ekim 2015‘de ise Doçent unvanını aldı. 2009 yılında Avrupa’da düzenlenen Avrupa KBB Board sınavında en yüksek puanı alan 3. Avrupalı KBB uzmanı olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 2009-2010 yılları arasında ise Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin düzenlediği Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’ni (Official Fellowship) almak üzere, onur bursu alarak Avrupa’ya davet edildi. Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimini alan İlk Türk hekimi olan Kayabaşoğlu, 2010 yılının Haziran ayında Amerika’nın Washington D.C. kentinde düzenlenen Board sınavında başarılı olarak “Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Akademisi” tarafından kendisine Uluslararası Yüz Plastik Cerrahi Uzmanı diploması verildi.

No more pages to load

No more pages to load