6-9 Nisan Alaçatı Ot Festivali

6-9 Nisan Alaçatı Ot Festivali, Alaçatı Ot Festivali Program Detayları, En Fazla Ot ÇeşidiniToplama ve En Güzel Ot Yemeği.

İzmir'in en güzel sokaklarından biri olan Alaçatı, bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali ile tekrar canlanacak. Yerli ve yabancı turistlerin en sevdiği tatil mekânı olan Alaçatı, ot festivali için çalışmalara şimdiden başlamış durumda. Bu festival için belirlenmiş tarih ise 6-9 Nisan.  Yani katılım sağlamak isteyenlerin kalacak yer bulmaları ve erkenden ayarlamaları önemli olacaktır. Festival günü gidecek kişilerin kalacak yer bulması epey zor olabilir.

Alaçatı Ot Festivali Program Detayları

Genel olarak festivalin program detayları şu şekildedir;

- Bu sene düzenlenecek olan ot festivalinin ana teması; "ısırgan otu" olacaktır. Stantlar 6 Nisan Perşembe günü saat 10'da açılacak ve gün boyu etkinlikler devam edecektir. Çeşitli seminerler ve toplantılarda yine bugün çeşitli yerlerde gerçekleşecek. Örneğin, 6 Nisan günü, "Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik" söyleşisini Birgül Güner; İmren Han Hotel'de gerçekleştirecek. Yine bugün çocuklar içinde pek çok etkinlik yapılacak ve gün sonu çocuklarla kapatılacak.

6-9 Nisan Alaçatı Ot Festivali

- 7 Nisan Cuma günü etkinlik son hızla devam edecek ve yine saat 10'da stantlar açılmaya başlayacak. Bu tarihte aslında hiç akla gelmeyen ve çokta önemli olduğu bilinmeyen bir konu üzerinde durulacak; "Biyokaçakçılık". Biyokaçakçılık, bir ülkedeki doğal türlerin yurtdışına kaçırılması demektir. Yani, ülkedeki otların toplanarak izinsiz bir şekilde yurtdışına çıkarılması orada tekrar toprağa ekilmesi ve sonunda hasat olarak toplanması biyokaçakçılığın türleri arasında yer almaktadır. Bu derin konuya parmak basacak olan Dr. Kürşat Özbek, "Doğal Türlerimizin İzinsiz Toplanması ve Yurt Dışına Götürülmesi: Biyokaçakçılık" isimli eğitimi ile Köstern Otel'de ilgilileri bekliyor olacak.

- 8 Nisan Cumartesi günü festivalin en yoğun ve en eğlenceleri günlerinden biri olacak. Çünkü bu tarihte, hem konser hem yemek yapımları hem de pek çok eğitim yapılacak. Konser verecek olan Gripin, saat 20.00'da sahneyi teslim alacak ve saat 21.00'da yerini Anason Orkestra'sına bırakacak. Yasemin'in Mutfağında ise Pınar Özdirim tarafından meşhur "Çalkama" pişecek.

- Son olarak 9 Nisan Pazar günü etkinlikler çok daha az olacak festival saat 15.00'da ödül töreni ile sona erecek. Saat 12.00'da başlayacak olan "En Fazla Ot Çeşidiniz Toplama ve En Güzel Ot Yemeği" ile büyük bir eğlenceye de davetiye çıkarılacak.

6-9 Nisan Alaçatı Ot Festivali

Festival boyunca pek çok sergi de aktif halde hizmette olacak. Bu festival sadece yetişkinlere değil, çocuklara da hitap edecek ve çok faydalı vakitler geçirilebilecek. Sergi açılışları 7 Nisan tarihinde saat 18.00 itibari ile olacaktır. Daha sonra sabah 10.00 ile 19.00 arasında devam edecektir.

Kültürümüz Açısından Önemi

Alaçatı Ot Festivali, 8 yıldır coşkuyla kutlanan kültürümüz açısından da çok önemli bir etkinliktir. Ülkemizde yetişen pek çok kişinin adını dahi duymadığı sağlıklı otların tanıtıldığı, bu uğurda yarışma düzenlendiği ve herkesin çok eğlendiği güzel bir festival olmaktadır. Stant açmak isteyen kişiler belli bir tarihten önce başvuru yapmalı ve istenen belgelere sahip olmalıdır. Stant konusunda festival yetkilileri kesinlikle çok dikkatli davranmakta ve bizzat ilgilenmektedirler.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();