5 Sevgi Dili

Amerikalı terapist Dr. Gary Chapman en bilinen eseri "5 Sevgi Dili" adlı kişisel gelişim kitabıdır. Dr.Chapman’ın 5 sevgi önerisi ve örnekleri!

Dr. Gary Chapman kişisel gelişim kitapları yazan Amerikalı bir terapisttir. En bilinen eseri ise 5 Sevgi Dili adlı kitabıdır. Kitaplarında genellikle kendisine terapiye gelenlerin hikayeleri ve birlikte olan sevgililerin ya da eşlerin mutlu olması için gereken basit önerileri çok yalın bir dille anlatmaktadır.

5 Sevgi Dili

 

Peki 5 Sevgi dili nedir? Aslında hayatımızda çok kolay uygulayabileceğimiz ve bildiğimiz olgulardır. Şimdi kısaca Dr.Chapman’ın 5 sevgi önerisine ve örneklerine bakalım :

5 Sevgi Dili Önerileri

  • Onay Sözleri : Bir atasözümüz vardır; “Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır” diye. İşte onay sözleri tam da burada devreye giriyor. Eşinize bu kıyafetle ne kadar hoş görünüyorsun ya da bu akşamki yemeğin harika olmuş dediğinizde hiç yüzündeki o mahçup ve keyif olan ifadeyi gördüğünüz olmadı mı? Onay sözlerini çok basit üç temele oturtabiliriz. Cesaret verici sözler, sevecen sözler ve alçakgönüllü sözler yani bir şeyi direkt istemek yerine rica etmek gibi.
  • Nitelikli beraberlik : Belki de gerçekleştirmesi en zor sevgi dili. Çünkü kesinlikle iyi bir dikkat, dinleme ve gerçekten beraber olabilmekle ilgili. Beraber oturup televizyon izlemek değil, televizyonu kapatıp sohbet etmek ya da beraber yemeğe çıktığınızda birbirinizle ilgilenmek, garsonun gözüne ya da dışardaki insanlara bakmak değil. Amaç ille de bir şey yapıyor olmak için yapmak değil, bilerek isteyerek yapmaktır. Ana tema değer göstermektir.
  • Armağan vermek-almak : Merak etmeyin öyle çok pahalı şeylerden bahsetmiyoruz burada. Sadece yerine uygun, aldığınızda size karşınızdaki insana ne kadar değerli olduğunu hissettirecek hediyelerden bahsediyoruz. Ama en değerli hediye özellikle kriz anlarında, yaşanan duygusal streslerde fiziksel olarak eşinizin yanında olduğunuzu hissettirmenizdir.
  • Hizmet davranışları : Belki de erkek partnerlerin en zorlanacağı sevgi dili işte budur. Toplumsal yapı gereği genelde kadınlar her şekilde hizmet beklenen bireylerdir. Ama eşiniz kahvaltı hazırlarken gömleğini ütülemek nasıl da bir yardım olacaktır hiç düşündünüz mü? Ama erkeklere de çok yüklenmeyelim. Eşinizi işe bıraktıktan sonra arabanın yağını değiştirmek için servise götürmeye ne dersiniz? Kısacası hizmet davranışları herkesin kendi rol modelinden baklenen davranışları gerektiğinde değiştirerek bir yardımlaşma içine girmesidir.
  • Fiziksel temas : Bu sadece cinsel teması içermez. Bazen burnun üzerine yapılan bir öpücük ya da içten bir sarılma da olabilir. Yapılan araştırmalar. Sürekli kucaklanan ve her ne kadar büyüklerimiz çocukları çok öpmeyin dese de öpülen çocukların, yani sevgiyi hisseden çocukların daha başarılı daha güvenli ve daha sağlıklı olduğunu söylüyor.

Yukarıda yazılan bütün sevgi dilleri aslında bildiğimiz şeyler. Herkesin sevgiyi hissetme şekli farklı olabilir. Sıralanan dillerin bazıları partnerler için daha öncelikli olabilir. Önemli olan partnerimizi iyi tanımak ve ona ulaşacağımız sevgi dilini oluşturmaktır.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();