5 Adımda Yırtık Kot Nasıl Yapılır?

Yırtık kot giymek gerçekten yeni bir güzel sanatlar dalı olmaya aday. Doğru kullanıldığında havalı ve moda diyebiliriz. Ama tek bir hatalı hareketiniz 1989’dan çıkıp gelmişsiniz gibi eski moda bir görüntüye sebep olabiliyor.

Elbette yırtık kot yeni bir moda değil. 1980’lerden beri bu tarzın sürekli iniş çıkışları oldu ama son zamanlarda hiç olmadığı kadar moda gibi görünüyor. Gigi Hadid, Kim Kardashian, Rihanna, Kendall Jenner ve Selena Gomez gibi ünlüler tasarımcı çantalarla bu yırtık model kotları giydiği sürece, bu stili her yerde görmek mümkün.

Yırtık kotları hazır satın almak, yırtıkların modeli üzerinde pek söz sahibi olamamak demek. Bu biraz önemsiz bir sorun gibi görünebilir ama hepimizin kotumuzdaki yırtıkların boyu, yeri ve şekli hakkında belirli standardı olabilir. Yalnızca diz kapaklarındaki yırtıkları mı seviyorsunuz? Tüm bacak boyunca küçük ve derin olmayan çizgiler mi istiyorsunuz? Risk alasınız mı var? Ya da serbest Cuma’larda giyecek rahat bir stil mi arıyorsunuz? O zaman özel tasarım kotlara para vermek yerine evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.

İşte kendi kotunu kendin yırt projemizin basit 5 adımı:

1. Kotunuzu Seçin

İlk adım tahmin edeceğiniz üzere yırtık hale getireceğiniz kot pantolonu seçmek. Hangi pantolon olduğuna karar verebilmek için birçok kriter var: kotunuz dar veya bol, beyaz, siyah veya mavi, yüksek bel veya düşük bel olabilir. Risksiz bir seçim için pek fazla giymediğiniz veya eskittiğiniz ucuz bir kotu seçmek olabilir. Yepyeni pahalı kotunuz üzerinde deney yapmak akıllıca olmayabilir.

Eğer kotunuzun biraz daha eskitme görünmesini isterseniz işleme başlamadan önce birkaç kez sıcak suda yıkayın ve beyazlatın. İstemiyorsanız hemen ikinci adıma!

2. Kesim ve Eskitme İşlemleri İçin Malzemeleri Hazırlayın

Kotunuzun hazır satılan yırtık kotlar gibi durmasını istiyorsanız kesimden önce biraz eskitmek isteyebilirsiniz. Bunun için zımpara, bulaşık teli veya ponza taşı kullanın. Kesikler için ise çok ince uçlu bir makas, falçata veya neşter kullanabilirsiniz. Eğer pantolonun arkasına da kesik atmak istemiyorsanız kesmeden önce içine bir tahta parçası veya karton koymanızı tavsiye ediyoruz.

3. Kesilecek Yerleri İşaretleyin

Eskiteceğiniz veya keseceğiniz yerleri tam olarak belirlemek için bir kalem, çengelli iğne veya tebeşir kullanın. Bu adımda cetvel kullanmanız da faydalı olacaktır. İşlem sırasında ayakta durursanız aldığınız sonuç çok daha iyi olur.

4. Eskitmeye Başlayın

Kotunuzu düz bir masaya yayın ve işaretlediğiniz yerleri zımpara, bulaşık teli veya ponza taşını kumaş incelene kadar sürtün. Bu işlemi ne kadar süre yapacağınız elbette kot kumaşının kalınlığına bağlı. Eğer hedef alanınız diz kapağı veya kalça bölümü ise düz bir alana koyacağınız zımparanın üzerinde kotu ileri geri sürtebilirsiniz.

5. Kesmeye Başlayın

Kotunuzu yeterince eskittikten sonra makas veya bıçağınızın keskin tarafıyla (ucuyla değil) yatay şekilde kesikler atmaya başlayın. Eğer daha dar kesikler tercih ediyorsanız eskitme işlemini kotun beyaz dikişleri hafifçe ortaya çıkana kadar devam ettirin. Sonrasında çıkan dikişleri bir cımbız yardımıyla tek tek çekebilirsiniz. Eğer daha büyük kesiklerle bacaklarınız biraz daha görünsün isterseniz eskitilen bölgeleri makas veya bıçak yardımıyla doğrudan kesebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load