4-5 Yaş Çocukları İle Oynanabilecek Oyunlar

4-5 Yaş Çocukları İle Oynanabilecek Oyunlar Hangileridir? Çocuk oyunları nelerdir? Evde çocukların oynayabileceği ev oyunları?

Çocuklar doğdukları andan itibaren sürekli oyun oynama ve hareket etme çabası içindedirler. Bu çaba sonucunda çocuklar büyüdükçe merak duyuları da gelişir ve ellerine geçen her eşyanın bir oyuncak olduğunu, yere fırlatılabileceğini ya da kendisinin olduğunu düşünebilirler. Bu tür durumları önlemek ve gerçekten anlamlı oyunlar oynamasını sağlamak için yapılabilecek bazı oyun programları bulunmaktadır. Bu süreçte özellikle 4 ve 5 yaş aralığındaki çocuklarda öğle uykusuna yatırılması ve yanlarına oyuncak bir köpek, bebek ya da ayıcık verilmesi hem sahiplik duygularının gelişmesine hem de kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır. Peki 4-5 Yaş Çocukları İle Oynanabilecek Ev Oyunları nelerdir, onlarla doğru vakit geçirmek için neler yapmak gerekir, merak ettiğiniz herşeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

4-5 Yaş Çocukları İle Oynanabilecek En Doğru Çocuk Oyunları

Oyunların doğruluğundan çok, çocukları hangi oyunların geliştirdiği önemlidir. Bu noktada kesinlikle şiddet içerikli oyunların oynanmaması; atmalı, kırmalı, dökmeli veya vurmalı oyunların oynanmaması gerekmektedir. Çocuklar ilk oyunlarını her zaman ebeveynleri ile oynadıkları için, ebeveynlerin de ilk önce çocuk olmayı bilmesi gerekmektedir. Daha sonra her iki taraf için de süreç daha kolay ilerleyecektir.

4-5 Yaş Çocukları İle Oynanabilecek Oyunlar

- Kız çocukları için bebekler vazgeçilmezdir. Fakat bunun tek sebebi, yıllardır alışılagelmiş kız çocuğu bebeklerle oynar algısıdır. Yanlış bir algı olduğu söylenemez ancak sadece bebeklerle oynamaya alışmış bir kız çocuğunun zihninde farklı algılar yaratılacağı bilinmelidir.

- Erkek çocukları için ise arabaların vazgeçilmez olduğu bilinir. Yalnız pek çok erkek arabalar dışında bebeklerle oynamayı da tercih edebilmektedir. Bu durum ayıp ya da yanlış olarak kesinlikle nitelendirilmemeli ve çocuğun elinden bebek alınmamalıdır. Böyle durumlarda acil bir şekilde pedagog desteği alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

- Kız ve erkek çocuklarının oyuncaklara olan yaklaşımları sürekli gözlenmelidir. Onlara sadece zekâ içerikli oyunlar oynatmak yerine eğlenecekleri oyunlarla da yaklaşmak gerekir. Bu şekilde hem zekâ seviyeleri gelişecek hem de duygusal yönden ilerleme yaşayacaklardır.

- Oyun oynarken çocukların ağlamaları veya ebeveynlerin çocuklarına yaptıklarının yanlış olduğunu sert bir dille ifade etmeleri kesinlikle yanlıştır. Özellikle 4 ve 5 yaş aralığındaki çocukların duygusal anlamda bir ihtiyacı vardır. Oyunlarında sürekli anne ya da baba eklentisi kurar, kendi kendilerine oyunlar oynarken bir aile oluşturmaya çalışır. Bu durumda anlaşılmalıdır ki; çocuklar aileleri ile vakit geçirmeye, hatta hep beraber oyun oynamaya özlem duymaktadır.

Çocuklar İçin Oyun Alternatifleri Nelerdir?

- Boncuk dizme ve renk ayrımı yapabilmelerini sağlayacak oyunlar oynanabilir. Alternatif olarak meyve, sebzeleri renk ve türlerine göre ayırmak gösterilebilir.

- Evde bulunan 3 nesnenin çocuğa tanıtılması ve çocuktan gözlerini kapatarak sadece dokunması istenerek nesnelerin ne olduğunu bilmeye çalışması,

- Makas kullanarak kâğıtların kesilmesi, kâğıtların boyanması gibi çalışmalar da kesinlikle ev ortamında rahatlıkla yapılabilecek türde oyun alternatiflerindendir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();