3 Günlük Yeşil Elma Detoksu

Bu detoks tarifi ile, öğle ya da akşam yemeğinde; normal bir öğün yerine sıvı bir karışım tercih ederek ve diğer öğünlerde de yediklerinize dikkat ederek, kolay ve hızlı bir şekilde kilo verebilir, vücuttaki ödemden kurtulabilirsiniz.

Herkese yeniden merhaba! Kilo verdiren tariflerimden bir yenisi ile daha karşınızdayım. Malum, detoks tariflerim çok seviliyor. 3 gün yapılan bu detoks ise yeşil elma ile yapılıyor. Malzemeleri, hemen her evde bulunabilen malzemeler.

Detoks tariflerinin en sevdiğim yanları; vücuttaki ödemi azaltması, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olması, kilo vermenin durduğu dönemlerde yeniden yağ yakımına geçmeyi sağlaması ve tok tutucu özellikte olması. 3 gün boyunca uygulayacağınız yeşil elma detoksu da onlardan biri. Bu detoks tarifi ile, öğle ya da akşam yemeğinde; normal bir öğün yerine sıvı bir karışım tercih ederek ve diğer öğünlerde de yediklerinize dikkat ederek, kolay ve hızlı bir şekilde kilo verebilir, vücuttaki ödemden kurtulabilirsiniz. Peki, 3 günlük yeşil elma detoksu için nelere ihtiyacınız olacak?

Malzemeler

 • 2 su bardağı demlenmiş yeşil çay (metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir)
 • 1 orta boyu muz (daha uzun süre tokluk hissi sağlar)
 • 1 orta boy yeşil elma (diğer pek çok meyveye göre daha düşük oranda şeker içerir ve metabolizma hızlandırıcı özelliğe sahiptir)
 • 1-2 fındık büyüklüğünde zencefil (vücut ısısını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, mideyi korur ve metabolizmayı hızlandırır)
 • 1 kase maydanoz ( vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar)
 • 1 orta boy armut (daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar)

Nasıl Hazırlanır?

 • Elma, armut ve zencefili küçük küçük doğrayın.
 • Maydanozları ince kıyın.
 • Malzemeleri smoothie makinesinde birleştirin.
 • Doğranmış armut ve elmaları da ilave edin ve makineyi çalıştırın.

Detoks İçeceği Nasıl İçilmeli?

Hazırlayacağınız karışım için verdiği ölçüler, 2 bardağa denk gelebilir. Dilerseniz, kaseye koyarak da tüketebilirsiniz. Miktarı yüksek gibi göründüğü için, yeterince doymanızı sağlayacaktır. Hacmini arttırmak isterseniz, yeşil çay miktarını arttırabilirsiniz. Detoks içeceği, gün içerisinde tek bir öğünde tüketilmelidir. Diğer öğünler, normal yiyecekler ile yapılmalıdır. Karışımı smoothie makinesinden geçirirken çok fazla çekmek yerine biraz pütürlü bırakmak, daha fazla tokluk hissetmenizi sağlayacaktır. Pütürlü olması rahatsız ediyorsanız, içmeden önce süzmeyi deneyebilirsiniz.

Diğer Öğünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Detoks yaparken, genellikle günün diğer öğünlerinde de hayvansal gıda kaynaklarından kaçınılması tavsiye edilir. Ancak, bana göre, benim yapmadığım bir şeyi danışanlarıma da vermemeliyim. Yani, başınızın dönmesini, tansiyonunuzun düşmesini ya da halsiz ve yorgun hissetmenizi istemiyorum. Bu nedenle, detoks tariflerimi verirken, günün diğer öğünlerde protein de öneriyorum. Peki, protein alımı ile neyi kastediyorum?

Kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta (kilonuza bağlı olarak 2 adet tercih edebilirsiniz), beyaz peynir olabilir. Yanında az tuzlu zeytin ve isteğe bağlı olarak da 1-2 dilim esmer ekmek tüketebilirsiniz. Kahvaltıdan sonraki ara öğünde, biraz kuruyemiş yiyebilirsiniz. Kuruyemişlerin yağ ve kalori değeri yüksek olduğundan, porsiyon kontrolüne dikkat etmeyi unutmayın.

Öğle yemeğinde, sebze yemeği ya da bakliyat yemeği tercih edebilirsiniz. Bu detoksu üç gün boyunca uygulayacağınız için, bir öğünde bakliyatlara da yer vermeye özen gösterin. Barbunya, fasulye, nohut ve mercimeği tercih edebilirsiniz. Bakliyat ve sebze yemeklerinin yanında, yoğurt da tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeği saati geldiğinde, bu detoks tarifini hazırlayın. Posalı olarak bırakarak tüketecekseniz, karışımın hepsini için. Süzerek içmeyi tercih edecekseniz, isteğe bağlı olarak 1 ince dilim esmer ekmek tüketebilirsiniz.

Bu detoksu uygularken, gün içerisinde kola gibi gazlı içeceklerden, hazır ve işlenmiş gıdalardan, tuzlu yiyeceklerden, kek, pasta, börek, çörek gibi hamur işlerinden uzak durmanızı istiyorum. Ayrıca, akşam detoks içeceğini de en geç 20:00 gibi tüketmenizi öneririm. O saatten sonra da bir şey yemeyin. İçecek olarak şekersiz çay ve kahve, bitki çayları içebilirsiniz.

3 Günlük Yeşil Elma Detoksunu Kimler Yapmamalı?

 • Çocuklar (18 yaşından küçükler)
 • Gebeler
 • Emzirme döneminde olan kadınlar
 • Diyabet hastaları
 • Böbrek hastalığı olanlar
 • Gut hastaları

Kimler İçin Uygundur?

 • Kilo verme sürecinde kilo vermesi duranlar
 • Yaptığı diyet listesinden sıkılanlar
 • Yaklaşan bir organizasyonda daha zayıf görünmek, vücuttaki ödemi atmak isteyenler bu 3 günlük detoksu uygulayabilirler.

Kaynak:

Dyt. Ayşe Tuğba ŞENGEL

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();