29 Eylül Dünya Kahve Günü

29 Eylül Dünya Kahve Günü! Kahve içmeyi seviyor musunuz? Peki tüm kahve çeşitlerini biliyor musunuz? Kahve hakkında merak ettikleriniz yazımızın devamında.

Sizin için durum tam olarak nedir bilemiyoruz ama bizim için her gün kahve günü. Kahveye ne kadar bağlı olduğumuzu ve ne denli tükettiğimizi anlamak için etrafınızdaki mekânlara şöyle bir göz gezdirmeniz yeterli olacaktır. Özellikle son yıllarda oldukça hızlı bir ivme ile yükselişe geçen kahve mekânları, hem yerli hem de yabancı kahveleri sevenleri ile buluşturmakta. Belki de en özel günlerimizden biri olan kız isteme merasiminin bile bir kahve ritüeli ile gerçekleştiğini düşünürsek özellikle bizler için kahvenin önemini çok daha rahat anlamış oluruz. Kadin.com sitesi olarak çok sevilen ve tüketilen kahveler ile ilgili kısa bilgilendirmelerden oluşan yazımızı 29 Eylül Dünya Kahve Günü’ne özel sizler için hazırladık. Hem böylelikle hala tatmadığınız kahve türleri var ise belki içlerinden damak zevkinize en uygun olanını seçip denemek istersiniz.

Dünyaya Yayılan Kahve Zevki Ve Kahve Günü

International Coffee Day adıyla kutlanan Dünya Kahve Günü, Uluslar Arası Kahve Örgütü(ICO) tarafından 2005 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Bir rivayete göre 2001 yılında ilk kez Çin’de kutlanmaya başlanmış olan Dünya Kahve Günü, bir başka rivayete göre de 1983 yılında Japonya tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Kahveyi tek tarz ve tek şekilde içmenin kahveye yapılabilecek en büyük haksızlık olacağını düşünmüş olmalılar ki bu sebepten ötürü kahve her damak tadına hitap eden çeşitlilikte yapılabiliyor.

Demleme Tipi Kahve Çeşitleri

Bu kahve çeşidinde bizim alışık olduğumuz kahve çeşidinden farklı olarak kahve öğütülmez. Kahve demlenerek istenilen lezzet elde edilir. French Press, Aeropress ve Hario gibi kahve araçları ile meydana getirilen bu kahve çeşitleri son yıllarda ülkemizde de satış ağının gelişmesi ile birlikte oldukça sık tüketilen ürünler arasındaki yerlerini almışlardır.

29 Eylül Dünya Kahve Günü

Kahveyi içilme şekli ve yapılma şekilleri düşünülerek 3 grupta incelemek mümkün.

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Olan Soğuk İçimli Kahveler

Frappe; Yunanistan’a özgü bir kahve çeşididir. Hazır kahveyi köpürterek üzerine soğuk su ilave edilmesi ile hazırlanır. İçine buz kırılarak servis edilir. Yaz aylarında oldukça tüketilen bir kahve çeşididir.

Iced Coffee; Soğuk içimi ile gönüllere taht kuran kahveler arasında oldukça sık tüketilen ıced coffee, Americano’nun buz eklenmiş halidir.

Mazagran; uzun uzun içimi ile içine limon ilave edilen bir kahve çeşididir.

Makine Yardımı İle Hazırlanan Espresso Kahve Çeşitleri

Americano; shot espresso üzerine sıcak su ilave edilerek hazırlanır. İçimi serttir.

29 Eylül Dünya Kahve Günü

Doppio; Americano'dan daha sert bir kahve çeşidi olmakla birlikte, shot espressonun biraz daha fazla olduğu kahvedir.

Latte; espresso shota süt ilave edilerek elde edilir. Tabi ki burada püf nokta sütü direkt olarak koymak yerine buharlanmış süt ile lezzeti ve kıvamı dengeli olacak şekilde hazırlanmış olmasıdır.

29 Eylül Dünya Kahve Günü

 

Vazgeçemediğimiz Lezzet Türk Kahvesi

Kim ne dersin milletçe en sevdiğimiz kahve çeşidi olarak gönüllerimize taht kurmuş kahve çeşidi olan Türk kahvesi sade, orta ve şekerli seçenekleri ile her zevke hitap eden en muazzam lezzettir.

29 Eylül Dünya Kahve Günü

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();