26 Eylül Dünya Doğum Kontrol Günü

26 Eylül Dünya Doğum Kontrol Günü! Doğum Kontrol Önlemleriyle İlgili Yanlış Bilinenler ? Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Rivayetler?

Aile planlamasında esas olan konu istenilen zaman diliminde bakılabilecek kadar çocuğa sahip olunması gerekliliğidir. Aktif cinsel hayata sahip olan çiftler faklı farklı doğum kontrol yöntemleri kullanarak istenmeyen gebeliklerin önüne geçmeye çalışıyorlar. Her yıl doğum kontrol yöntemleri ile ilgili konuşmalar yapılır, herkese doğum kontrol yönteminin gerekliliği anlatılır. Peki, bunca önemli toplantı, seminerler ne için? Düşük etkili geleneksel korunma yöntemleri ile korunan çiftler arasında oluşabilen istenmeyen gebelikler her sene katlanarak artmaya devam ediyor.

Türkiye’de her 2 kadından 1’i modern doğum kontrol yöntemlerini kullanıyor olsa da bu yöntemleri ne derecede doğru kullandığı tartışmaya açık. Özellikle doğum kontrol yöntemleri arasından geri çekilme yöntemini kullanan kadınlar arasında yapılan araştırmalara göre her 4 kadından 1’i bu yöntem sebebi ile hamile kalıyor. Kadin.com sitesi olarak bu konu hakkında doğru bilinen yanlışları ve çok daha fazlasını yazımızda anlattık.

Doğum Kontrol Önlemleriyle İlgili Yanlış Bilinenler

Adet Döneminde Hamile Kalınmayacağı İnancı

Oldukça hurafe içeren bu görüşün gerçekle pek de alakası yoktur. Takvim ile korunmak ya da takvime göre cinsel birleşmeyi gerçekleştirmek çok güvenilir bir yöntem değildir. Özellikle de spermin kadın vücudunda 5 ile 7 gün arası canlı kalabildiği düşünüldüğünde  kontrol yöntemleri arasında geri çekilme yönteminin çok da bir işe yaramadığını rahatlıkla dile getirebiliriz.

26 Eylül Dünya Doğum Kontrol Günü

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Rivayetler

Doğum Kontrol haplarının kanser yaptığı sözleri son zamanlarda oldukça dillenmiş olsa da bu düşüncelerin hiçbir doğruluğu yoktur. Aksine bu hapların yumurtalık ve rahim kanseri riskini azalttığı belirtilmiştir. Bu hapların tüylenme ve sivilcelenme yaptığı görüşü de oldukça yanlıştır. Eski zamanlardaki haplarda böyle sıkıntılar yaşanmış olsa da yeni nesil haplarda böyle bir etki söz konusu değildir.

Emzirme Döneminde Hamile Kalınmayacağı İnancı

Emzirme süreniz içinde hamile kalmanız mümkündür. Özellikle korunmanız gereken dönemlerin başında yer alan emzirme dönemi, istenmeyen gebeliklerin en çok oluştuğu dönemler arasında yer almaktadır.

26 Eylül Dünya Doğum Kontrol Günü

Prezervatif  %100 Koruma Sağlar

Nadir de olsa prezervatifin üretim esnasında oluşabilen sıkıntılar sebebi ile tam anlamıyla koruyamadığı bilinmekte. Anlamış olduğunuz üzere en iyi korunma yöntemi günümüzde doğum kontrol hapı ve spiral olarak netlik kazanmıştır. Her bünyeye uygun olan haplar da farklılık göstermektedir. Bu sebeple mümkünse doktorunuza danışarak kendiniz için en doğru doğum kontrol yöntemi hakkında bilgi alabilirsiniz. Özellikle istenmeyen gebeliklerin çiftlerde yarattığı psikolojik etki düşünüldüğünde önlem alınmasının çok daha faydalı olacağı gerçeği ile yüz yüze kalınıyor. Kadın erkek farkı gözetmeksizin, çiftlerin gebe kalmak istedikleri zamana birlikte karar verip korunma yöntemlerinden birlikte yararlanmaları çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Mutlu ve huzurlu bir yuvanın bel kemiği niteliğinde olan çocuklar için kendinizi hazır hissetmeniz onların gelişimimde çok etkin bir rol oynayacaktır.

No more pages to load

No more pages to load