25 Nisan DNA Günü

25 Nisan DNA Günü, DNA Günü Kutlamaları, DNA Gününün Önemi ,DNA Gününde Neler Yapılır ? Kongreler

2003 yılında İnsan Genom Projesi'nin tamamlanması üzerine, DNA günü 25 Nisan'da uluslararası şekilde kutlanır. 1953 yılında DNA çift sarmalı üzerine yapılan çalışmaları, James Watson ve Francis Crick'in tamamlaması üzerine 25 Nisan gününü kutlamak için uygun bulmuşlardır. İlk defa Amerika'da kutlanan DNA günü, gelenekselleşerek her yıl farklı ülkelerde farklı etkinlikler yapılarak kutlanmaya devam etmektedir. 2017 yılında, 25 Nisan Uluslararası DNA Günü ve Genom Kongresi (UDGGK) Kırşehir'de; Ahi Evran Üniversitesi'nde kutlanacaktır.

Bu kongrenin iki bölümden oluşacak bir hibrit kongresi olacaktır. Kongreye katılımı beklenen kitle, ilkokul, lise, lisans, lisansüstü öğrencileri ve bilim insanları, öğretim elemanları, şirketler ve sponsorlardır. Katılım ücrete tabiidir ve bu ücretler kategorilere ayrılarak farklılık göstermektedir. Kongre, MEB öğrencilerine ücretsizdir. Kongreye sponsor olarak katılan "Atlas Biyoteknoloji" hem sergi açacak hem de sunum yapacaktır. Yine davetli konuşmacılar arasında yerli ve yabancı üniversitelerden pek çok öğretim elamanı bulunmaktadır.

DNA Günü Kutlamaları

Dünya DNA günü kutlamalarında, hastalıkların tedavisi, insan kökeni, daha kaliteli yaşam imkânları ve daha çok pek konu üzerinde durularak detaylı bilgiler verilir. Katılımcıların kendi DNA'larını keşfetmelerine olanak sağlandığı bu günde, biyoloji anlamında da ilerlemeler kaydedilir.

DNA'ların insanı şekillendirdiği gerçeği unutulmadan, nasıl daha iyi yaşanabilir ve nasıl daha kaliteli bireyler olunabilir tartışmaları da kongrenin konularından biri olacak. Bulaşıcı hastalıklar, DNA'ların kaydettiği hastalıklar ve daha pek çok hastalıkların temelde neye dayandığı, neden DNA'ların kayıt altında tuttuğu gibi ilginç bilgiler bu kongre sayesinde verilmiş olacak.

DNA günü kutlamalarında, tüm insanlığın merak ettiği insan ömrünün uzatılabilmesi konusu da ele alınarak ciddi savunmalar yapılıyor. Bu kongre genel amacı itibari ile DNA'ya dair ne varsa su üstüne çıkarılması beklenen ve bu anlamda çalışmaların detaylarını gösteren özel bir kutlama olacaktır. Bu nedenle 2017 yılında seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'ne erkenden rezervasyonların yapılması doğru olacaktır. Öğrencilere sağlanan indirim ve ücretsiz yararlanma hakkı sayesinde, ileriye dönük meslek seçimleri ve bilinçli insan yetiştirme konularına da yardımı dokunacak olan DNA günü, tüm dünyada 25 Nisan günü kutlanacaktır.

25 Nisan DNA Günü

Kongre'de pek çok yarışmanın da düzenleneceği unutulmamalıdır. Yine 25 Nisan günü pek çok deney, kongre oturumları da düzenlenecek etkinlikler arasındadır. Bu arada lisans ve lisansüstü öğrencileri için kokteyller de yine kongrede yerini alacaktır. Kongreye son katılım tarihi 5 Nisan olacaktır. Kongre 24 ile 28 Nisan arasında devam edecektir.

Genel olarak moleküler biyoloji ve genetik konusuna değinilecek olan bu kongre, ülkemiz açısından da bilime ayrılmış bir gün olarak önemli şekilde değerlendirilmektedir. Son yıllarda moleküler biyoloji bölümlerine olan taleplerin ve merakların artması neticesinde, bu kongreye katılacak olan kişi sayısının da artacağını göstermektedir. Çok önemli ve çok değerli bilgiler öğrenilebileceği, unutulmaz vakitlerin geçirilebileceği bu kongreyi kaçırmamak ve takip altına almak için kongreye dair resmi sayfadan güncellenmiş bilgileri kontrol edebilirsiniz. Resmi sitede bilet satışı ve başvurular da yapılmaktadır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();