22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü, Okullarda Su Günü İçin Etkinliklerin Düzenlenmesi, Temiz Su Kaynaklarını Doğru Şekilde Kullanmak

1993 yılından beri kutlanan Dünya Su Günü Birleşmiş Milletler tarafından 22 Mart olarak kararlaştırılmıştır. Temiz su kaynaklarının azalması, içilebilir su kaynaklarının korunması, çoğaltılması ve bu konuda somut adımlar ve çözümlerin bulunması gibi konuların ülkelerce masaya yatıldığı bir tarih olarak bilinmektedir. İnsan vücudunun bile tamamına yakın bir bölümü sudan oluşuyorken su kaynaklarının böyle bilinçsizce tüketilmesi ya da kirletilmesi olacak şey değil. Yemek yemeden uzun bir süre yaşamını devam ettirebilen insan ne yazık ki uzun süre su tüketmediği takdirde hayatını kaybetmektedir. İşte tam da bu sebeple doğal ve temiz su kaynaklarına her yüzyılda ve her şartta mutlak ölçüde ihtiyaç duyarız.

Dünya Su Günü Ve Temel Hijyen Kurallarında Suyun Yeri

Temizlik denildiğinde aklımıza gelen ikili daima su ve sabun ikilisi oluveriyor. Hijyen için olmazsa olmaz en temel madde ise sudur. Temel hijyen kurallarını sağlamak için ihtiyaç duyulan su kaynakların var olma durumuna göre değişkenlik gösterebilirken her insanın bu ihtiyacını karşılaması için gereken su miktarı 20 litre civarıdır. Ne yazık ki özellikle az gelişmiş ülkelerde hala su sorunu ciddi sağlık problemlerine yol açabilmekte ve hala hijyen kurallarına uyulmadığı için birçok insan hayatını kaybetmekte. Dakikada 1 çocuk su ile bulaşan bir hastalık sebebi ile hayatını kaybetmektedir. Çok ciddi bir oran bu gibi göstergeler Dünya Su Günü’nde dikkati çekmek istenilen konuların önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Üretim Yapmak İçin Suya İhtiyaç Var

Dünya üzerinde özellikle tarım alanında gelişme gösterilmesi ve üretime geçilebilmesi için mutlak suretle suya ihtiyaç duyulur.

22 Mart Dünya Su Günü

Ekilen tarım ürünleri sağlıklı sular ile sulandığı takdirde insan vücuduna yararlı, sağlıklı besinlere dönüşecektirler. Suyun olmadığı ya da yetersiz olduğu bir toplumda pirinç gibi temel besin maddelerinin yetiştirilmesi asla mümkün olamayacaktır. Susuzluk sorununun aynı zamanda kıtlık ile de bağlantılı olduğu düşünüldüğünde yüksek oranda özen gösterilerek, dünya ülkeleri tarafından ileride çıkabilecek su savaşları için şimdiden gereken önlemlere başvurulması önemlidir.

Su Oksijendir

İnsan yapısı kadar bitkilerin de temel kaynağı olan su, nefes almamız gereken oksijen miktarı ile de doğrudan ilişkilidir. Susuz bir yerde ağaç yetişme şansının olmaması beraberinde oksijene duyulan ihtiyacın da gündeme gelmesine sebep olacaktır.

Okullarda Su Günü İçin Etkinliklerin Düzenlenmesi

Çocuklara su tüketme bilincinin ve hijyenin küçük yaşlarda kazandırılması adına okullarda da kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü, çocukların dikkatini çekebilecek etkinlikler ile hatırlatılmaktadır. Özellikle su israfının önlenmesi ve temiz su kaynaklarının önlenmesi ile ilgili etkili konuşmalar ile çocuklara su kullanma bilinci aşılanmaktadır.

Temiz Su Kaynaklarını Doğru Şekilde Kullanmak İçin

22 Mart Dünya Su Günü

  • Elde yıkama yapılmamalı
  • Gerekmedikçe sifon çekilmemeli
  • Meyve ve sebzeler önce bir kap içerisinde yıkanmalı ardında akan su ile temizlenmeli
  • Diş fırçalarken ya da tıraş olurken çeşme açık bırakılmamalı
  • Sızıntı yaşanan yerler hemen tamir edilerek su israfının önüne geçilmeli
  • Bahçeler sabah serinliğinde sulanmalı
  • Duşlar kısa süre içinde alınmalı.