2019 YILININ RENGİ: CANLI MERCAN

2019 yılının en öne çıkan renklerinden olan mercan renginin modaya uyarlanışına dair herşey kadin.com'da.

Yeni bir yıla girmenin heyecanıyla hepimiz kendimizde ve hayatımızda yenilikler ararken, yeni yılın modadan kozmetiğe ve dekorasyona kadar her alanda trend olacak rengi belli oldu; Canlı Mercan. 

Renk kartelası konusunda bir dünya markası olan Pantone, 2019 yılının rengini "Living Coral" olarak seçti. Global renk enstitüsü Pantone, geçen yıl spiritüelliğe vurgu yapan ultraviolet/ kızıl ötesi mor rengi yılın rengi olarak belirlemişti. Canlı mercan rengiyle ise; iyimser duyguları, enerjiyi ve mutluluk arayışını simgeliyor. 

Deniz mercanlarının renginden ilhamını alan ton, aynı zamanda "canlı" terimiyle çevreciliğe de vurgu yapıyor ve iklim değişiklikleri nedeniyle tükenmekte olan mercanlara dikkati çekiyor. 

Turuncu, pembe ve kırmızı tonlarının karışımından oluşan ve altın tonu da içeren canlı mercan rengi, sıcak ve yumuşaklığıyla moda dünyasını ele geçirmeye başladı bile. Yüksek moda markalarının 2019 İlkbahar/ Yaz koleksiyonlarında ve kozmetik markalarının ürünlerinde eğlenceli canlı mercan rengini görmeye başladık bile. 

Yaz mevsiminin rengi olan canlı muzik mercanı, bronz tende uygulayacağınız makyajınıza da sıcaklık katacak.

Pantone, Living Coral renginin retro bir havası olduğunu da vurguluyor. Moda tarihine baktığımızda da, bu rengi en iyi taşıyanların başında; 1960'lardaki stil ikonu Jacqueline Kennedy Onasis'i hatırlıyoruz. 

Kiyafet kombinlerinizde yada ev dekorasyonunda canlı mercan rengini nude ve bej tonlarla kombinlemek rengi yumuşatacaktır. 

Daha çarpıcı bir görünüm içinse, soğuk renk tonlarıyla kombinleyebilirsiniz. 

 

 

Burcu Batur

Burcu Batur

Koç Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere'de University of Essex'te Uluslararası Yönetim ve Moda Yönetimi ile ilgili Master eğitimimi tamamladım ve Türkiye'de Vakko Esmod akademisinin Stil Danışmanlığı sertifika programını bitirdim. Hem bireylere hem kurumsal firmalara stil danışmanlığı yapmaktayım. Kadin.com ve At Dünyası binicilik dergisinin moda editörlüğünü yapmaktayım.

No more pages to load

No more pages to load